olicie informovala, že dálnice D1 z Prahy do Brna stojí. Kolony se vytvořily u Humpolce a Zruče nad Sázavou. Po této dálnici se přemísťují americké jednotky směřující do Maďarska a Rumunska. Vznikají již první nehody s účastí vozidel z konvoje.

Cesta po dálnici D1 se může protáhnout až o několik hodin. Před Humpolcem se řidiči mohou dostat do kolony až na 1,5 hodiny, u Zruče nad Sázavou se mohou zdržet okolo hodiny.

Na dálnici D2 ve směru na Bratislavu se na 34. kilometru srazilo nákladní auto s vozidlem z vojenského konvoje. Silnice byla zúžena a doprava funguje jen v jednom pruhu.

Mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl prohlásil, že před osmou hodinou ráno byl jeden z konvojů na 105. kilometru. Podle slov armády nedošlo na D1 k žádné nehodě s účastí amerických vojenských vozidel.

Mluvčí středočeské policie Pavel Truxa prohlásil, že za konvojem, který se nachází na 110. kilometru dálnice D1, se vytvořila pětikilometrová kolona. Podle jeho vyjádření dochází k drobným nehodám, které nejsou vážné.

Podle informací Radiožurnálu dálnice D1 téměř nejede mezi 45. kilometrem až do 125. kilometru. Cesta z Prahy do Brna může být oproti plánu delší až o 3 hodiny.

Američtí vojáci míří na cvičení do Rumunska a Maďarska. Hlavní část vojenské techniky se má přesouvat zejména večer a v noci, aby nedocházelo ke zbytečným dopravním komplikacím. Dnes, 30. května, je podle plánu poslední den přesunu vojenské techniky.

Vojáci NATO se budou následně vracet ve dnech od 15. do 25. června.

V posledních letech jsou přejezdy amerických vojáků přes české území stále častější. Poslední vojenská kolona přes Českou republiku přejela v květnu 2018, kdy se američtí vojáci přesunovali na cvičení Saber Strike 2018 v Pobaltí. Přes Česko tehdy přejelo asi 400 kusů techniky a 1000 vojáků. Přes Rozvadov, Starou Boleslav a Náchod Američané přejeli do Polska. Právě při tomto posunu došlo ke komplikacím, jeden ze strojů americké armády se porouchal a zůstal stát na dálnici D5 na Rokycansku.

I v roce 2017 mohli čeští řidiči na silnicích potkat neobvyklé stroje, na konci března se totiž po trase Rozvadov – Stará Boleslav – Náchod přesunovaly alianční jednotky USA a Velké Británie, tehdy přes Česko projelo 125 kusů vojenské techniky a 550 příslušníků ozbrojených sil.

První větší vojenský konvoj v roce 2015 vyvolal značný zájem veřejnosti. Američtí vojáci se přes Českou republiku vraceli ze cvičení v Pobaltí na domovskou základnu v Německu.

Americké konvoje také vyvolaly obavy, že česká infrastruktura není v případě krize připravena na přesuny těžkých vojenských vozidel. Ministerstvo obrany ČR proto v říjnu loňského roku začalo pracovat na plánu, jak připravit české silnice, dálnice a mosty na přepravu vojenské techniky. Americký vojákům se už také dříve nelíbila evropská administrativní byrokracie, kvůli které museli vojáci čekat na povolení pro vojenský konvoj.