Je zajímavé jak se skandální kousek „ruského případu“ v Rakousku, jak byl nazván, vyvíjí.

Rakouská veřejnost se snaží najít autory, pořadatele a podporovatele skandálního videozáznamu se Strachem, jehož zveřejnění vyvolalo ostrou vnitropolitickou krizi v Rakousku. Jde o otázku pečlivě naplánované operace proti bývalému místopředsedovi vlády, mstu za politiku, kterou uskutečnila vládnoucí rakouská strana svobody, napsal deník. Video bylo připraveno a vyrobeno německým detektivem, vídeňským právníkem, studentem a dalšími dvěma odborníky pro dohled a bezpečnost, jejichž jména nejsou zveřejněna. Zákazníky se vyšetřování snaží zjistit.

Bosenská studentka

Podle publikace, roli údajné „Rusky" na videu hrála bosenská studentka, plynule hovořící v ruštině. Vydávali ji za oligarchovu neteř z Ruska. Dívka byla speciálně vybrána na castingu, na základě  Stracheho vkusu. Herečce bylo vyplaceno 7 tisíc eur za den.

V předstihu byla pro setkání se Strachem vybrána připravená vila na Ibize, která již byla pro tyto operace využívána. Kromě toho, tvůrci provokace proti Strachemu používali alkohol a zakázané látky během rozhovoru, aby povolili jazyk Strachemu a jeho asistentovi Johanu Gudenusemu.

Zpravodajské služby věděly předem

Akce mohla stát jeho organizátory 400 tisíc eur, jak se ukázalo, autoři nabídli toto video za 1,5 milionu eur některým vlivným politikům a obchodníkům v Rakousku, ale ti odmítli. Výsledkem bylo, že video bylo prodáno pouze za 600 tisíc eur neznámé německé společnosti, která ho věnovala k zveřejnění publikaci Der Spiegel a Suddeutsche Zeitung.

V současné době se podle informací Kronen Zeitung autoři kompromisního průzkumu chtějí zbavit a dát její plnou verzi, protože se obávají o svůj život. Současně rakouské speciální služby věděly o existenci skandálního videa, ale nemohly ho získat před zveřejněním v německých vydáních.

Státní zastupitelství ve Vídni již provádí vyšetřování, aby identifikovalo autory skandálního videozáznamu se Strachem, který podal žalobu proti třem nejmenovaným osobám. Podle Stracheho bylo kompromitující video natáčeno nelegálně pomocí skrytých zařízení a jeho zveřejnění mu způsobilo těžkou újmu. Bývalý vicekancelář si je jist, že autoři tohoto videa vytvořili zinscenovanou scénu, v důsledku čehož si dovolil svobodnou hru mysli.

Krize v Rakousku

Strache byl nucen odstoupit z funkce vicekancléře a předsedy rakouské Strany svobody tváří v tvář skandálu okolo zveřejnění videozáznamů s jeho účastí. V roce 2017 spolu se svým asistentem Johannem Gudenusem na Ibize na videu diskutují s jistou rusky mluvící ženou o možnosti informační podpory volební kampaně své strany před parlamentními volbami výměnou za příslib přístupu ke smlouvám o stavebních zakázkách v Rakousku.

V důsledku skandálu v Rakousku se koaliční vláda konzervativců a pravice se zhroutila a země půjde k předčasným parlamentním volbám. Následně parlament v hlasování vyslovil nedůvěru vládě Sebastiana Kurze. Prezident Alexander Van der Bellen pak propustil Kurtzův kabinet ministrů a pověřil ministra financí a nového vicekancléře Hartwiga Lögera, aby dočasně působil jako kancléř, dokud nebude vytvořena přechodná vláda. 

Zdroj: pz.czkrone.at