Třídenní výzkum v okolí Karlova mostu pomohl vědcům odhalit pilíř Juditina mostu ze 12. století. Kvůli hledání a sběru pozůstatků se tak potápěči spolu s archeology ponořili do mrazivých vod Vltavy.

O úspěšném výzkumu informoval zpravodajský portál lidovky.cz.Ředitel pražského Archeologického ústavu Akademie věd ČR, Jan Mařík, následně promluvil o průběhu daného výzkumu:

„Účel, pro který jsme celou akci spustili, se naplnil. Ověřili jsme si možnosti dokumentace archeologických reliktů pod vodou. Máme také vzorky dřeva pro dendrochronologické datování."

Tým šesti vyškolených potápěčů vedla archeoložka a potápěčka Barbora Machová, která je dle portálu průkopnicí podvodní archeologie v České republice.

„Podařilo se nám některé relikty geodeticky zaměřit, což se dříve nestalo. Zachytili jsme i jeden celý pilíř, dvě zděné konstrukce a na staroměstském břehu takovou anomálii — patrně nějaký mostní prvek," okomentovala akci Machová.

Dalším krokem by, podle Petra Starece z Muzea hlavního města Prahy, mělo být zpracování získaných dat, tedy fotografií, souborů z georadaru a geodetické dokumentace.

Pokračování výzkumu v řece se bude odvíjet i od viditelnosti, která značně ovlivňuje kvalitu získaných materiálů.

Průzkum daného mostu byl zahájen již před 130 lety. Už v roce 1890 profesor pražské techniky Albert V. Velflík začal s pátraním po zbytcích pilířů.

Samotný most vznikl mezi lety 1158-1172 a je prvním kamenným mostem v Praze, který vede přes Vltavu.