Spojené státy a jejich spojenci mohou stěží čelit ruským torpédům Poseidon, píše vojenský pozorovatel Kyle Mizokami na portálu Foxtrot Alpha. (Foto: RP)

Ruská „supertorpéda" jsou určena k likvidaci pobřežních měst a k distribuci smrtelného radioaktivního spadu, uvádí Mizokami.

Autor článku je přesvědčen, že v případě hypotetického konfliktu by útok Poseidonu na San Francisco s výbuchem torpéda pod Golden Gate Bridge způsobil smrt nebo zranění více než půl milionu lidí a výbuch u Sochy Svobody by zabil půl milionu lidí a zranil další dva miliony.

„Takové ničivé útoky se budou opakovat znovu a znovu <…> a vytvářet tsunami s radioaktivním odpadem," píše Mizokami.

Uvádí se, že Poseidon bude největším torpédem, které kdy jaká země vytvořila. Kromě toho je ruský projekt schopen samostatně překonat Atlantický a Tichý oceán.

Podle názoru odborníka by se cílem ruských Poseidonů staly v první řadě základny amerických ponorek Kitsap a Kings Bay.

„Poseidon nebude těžké odhalit, bude těžké ho zastavit," píše pozorovatel.

Mizokami uvádí, že torpéda nejsou zbraní prvního úderu. Na rozdíl od mezikontinentálních balistických raket schopných doletět do USA za několik minut Poseidon k tomu potřebuje hodiny nebo dokonce dny. Není proto určen k útoku, ale k varování potenciálních protivníků.

Poseidon je navržen jako druhá stíhací zbraň, varuje nepřátele před útokem na Rusko, aby to nevyslalo torpédo jaderné apokalypsy," je přesvědčen odborník.

V březnu minulého roku ruský prezident Vladimir Putin v projevu před Federálním shromážděním hovořil o nejnovějších typech strategických zbraní včetně podvodního dronu s jaderným pohonem Poseidon. Prezident zdůraznil, že ruské podvodní drony jsou schopné se pohybovat ve velmi velké hloubce a na mezikontinentální vzdálenost takovou rychlostí, která mnohokrát převyšuje rychlost ponorek a nejmodernějších torpéd. Podle prezidentových slov mohou být takové drony vybaveny jak obyčejnými, tak i jadernými náboji, což jim umožňuje zneškodnit široké spektrum cílů včetně skupiny leteckých lodí, pobřežních opevnění a infrastruktury.

Zdroj:  foxtrotalpha.jalopnik.com