Městský soud v Praze udělil dvacetiletý trest občanovi ČR, který v roce 2015 odcestoval na Ukrajinu, aby se zúčastnil konfliktu na Donbasu na straně povstalců. (Foto: Flickr)

Martin Kantor byl obviněn z teroristického útoku a účasti na teroristické skupině, i když jeho obhájce považuje předložené důkazy za nedostatečné pro to, aby byl dotyčný odsouzen.

Verdikt pražského městského soudu vůči českému občanovi Martinu Kantorovi se zakládal zejména na komunikaci odsouzeného s jeho kamarády, v níž měl dotyčný prozradit detaily svého působení během vojenského konfliktu na Donbasu.

Soudce Jan Šott poznamenal, že předložená svědectví jsou dostatečná pro to, aby se soud rozhodl uznat Kantora vinným z teroristického útoku a účasti na teroristické skupině.

„Přestože soud neprovedl některé důkazy původně navržené obžalobou, vina obžalovaného byla prokázána mimo jakoukoliv důvodnou pochybnost. Obžalovaný je usvědčován svou korespondencí s řadou přátel, v níž poměrně konzistentně líčí své osudy na východě Ukrajiny,“ vysvětlil rozhodnutí soudu Jan Šott.

Žalobce Martin Bílý uváděl, že obžalovaný po svém odletu na Ukrajinu v roce 2015 prošel výcvikem a zapojil se do armády Luhanské lidové republiky.

Během své účasti v bojových operacích měl Kantor údajně uskutečňovat pokládání min v oblasti podélné čáry rozhraničování a pastí z granátů.

Podle obhájce Martina Kantora nebyly předložené důkazy přesvědčivé a tvrdí, že prozrazené skutečnosti při korespondenci s přáteli nemusely přitom vždy odpovídat skutečnosti.

Jak poznamenal advokát, jeho klient se jen snažil přilákat pozornost, a proto by se jeho zprávy měly brát s rezervou.

Jeden z těch, kdo s obžalovaným komunikoval, během procesu uvedl, že již v roce 2016 obdržel zprávu na e-mail, že Martin Kantor již zemřel.

Tato informace ale dosud nebyla potvrzena. Dotyčný byl totiž stíhán jako uprchlý a v současné době místo jeho pobytu není známo.

Zdroj: snews.com