Ve slovenských Bojnicích v úterý jednalo zastupitelstvo a novináři byli svědky velmi osobního rozhovoru mezi starostou Františkem Támem a jeho zástupcem. (Foto: Screenshot)

Politici zapomněli, že mikrofon před nimi je stále zapnutý. Starosta si tak nehlídal výrazy a ochladil svůj zápal drsnými slovy.

„Tak ho kopnu do p**e, odkud přišel. Ha***l. Již spekulovala, ale ano, je**nu ho krumpáčem po hlavě," zaznělo na videu Novinek.sk z úst primátora.

Primátor Tám pak uvedl, že ho to všechno mrzí a přiznává, že neměl tak jednat. „Já jsem nevěděl, že mám puštěný mikrofon,“ vysvětlil své jednání Tám. „Bylo to mezi námi chlapy, nikdo se neurazil, ještě jednou se omlouvám,“ dodal.

Poslanec městského zastupitelstva Maroš Greschner již kolegu odsoudil. „Já si myslím, že vůči poslancům je to nemístné a urážející. Myslím, že doba ‚vyhraj volby a můžeš všechno‘, je za námi," uvedl.

Toto není jediný případ, kdy si politici nevšimli zapnutého mikrofonu a řekli všechno na rovinu. V roce 1993 poskytl britský premiér John Major rozhovor ITN. Poté, co rozhovor skončil, nevěděl, že mikrofon je stále zapnutý, šéf kabinetu tehdy označil své tři ministry, kteří s ním nesouhlasili v otázce evropské jednoty, za „parchanty“, a dodal, že by je rád ukřižoval. Kriticky však reagoval i na sebe a řekl: „Nerozumím tomu, jak takový slaboch jako já neustále vyhrává.“

V roce 2009 byl do podobného skandálu zapojen starosta Rigy Nil Ušakov, když kvůli jeho vlastní nepozornosti si nevypnul mikrofon a poslanci městské rady slyšeli, jak úředník mluví se svým zástupcem, z nichž oba hojně využívali sprostá slova v ruštině. Ušakov později vysvětlil, že zasedání bylo obtížné a došla mu trpělivost.