Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a designovaný předseda vlády Petr Fiala (ODS) podpořili projekt Naočkujme milion lidí posilující dávkou za týden a pomozme našim zdravotníkům. (Foto: Youtube)

Za projektem stojí iniciativa Lékaři pomáhají Česku. Podle Babiše je nutné dosáhnout očkovací kapacity z letošního června, kdy se dařilo očkovat téměř 130 tisíc lidí denně.

„Hlavním cílem je vyzvat další zdravotníky, aby pomohli kolegům v nemocnicích. Jsem rád, že pozvání přijal pan nový premiér Fiala. Epidemie nezná politické bariéry a týká se nás všech. Politika musí jít stranou. Je to neobvyklé, že máme společnou konferenci, ale když jde o životy, je dobře, že tu stojíme,“ vysvětlil situaci, která spojila dva politické rivaly, Babiš.

„„Jsem přesvědčen, že jsou chvíle, kdy je potřeba ukázat společnou vůli. Jsem si jistý, že i když máme rozdílné politické názory a preferujeme při boji s covidem jiné postupy, máme společný zájem chránit ohrožené skupiny lidí a chceme, aby se co nejvíce lidí naočkovalo,“ souhlasil Fiala.

Premiéři se především obracejí na ambulantní specialisty, aby by se zapojili do vakcinační kampaně a pomohli naočkovat co nejvíce lidí v co nejkratší době ve svých ordinacích.

Podle Fialy je rovněž nutné, aby praktičtí lékaři apelovali zejména na rizikové pacienty.

Podle Babiše a Fialy masivní vakcinace může pomoci zvrátit dynamiku epidemie, která se nevyvíjí příznivě.

Babiš uvedl, že v současné době probíhají jednání o zprovoznění dalších očkovacích center a cílem je dosáhnout kapacit až 150 tisíc očkování denně. Překážkou je ovšem nedostatek zdravotníků.