Bez médií to nejde, co si budeme povídat. Ať už chcete prorazit jako herec, zpěvačka nebo máte kapelu, děláte hip hop nebo chcete do galerií, aby to stálo za to, je potřeba přízeň médií. Všechno se dá zařídit. Stačí vědět jak. Příznivých recenzí se dostane jen někomu a s těmi vynikajícími se fakt šetří. Jen těm prověřeným je umožněno stát se opravdu známými. O těch největších oblíbencích se hovoří jako o kontroverzních, a to se vždycky dá najít důvod, jak je dostat i do nekulturních rubrik a pořadů, kde teprve začíná ta pořádně účinná propagace. Zde je počátek slávy, uznání, všichni si vás budou vážit, protože vy jste to dokázali.


Tak třeba v těchto dnech se otevírá dokonalá příležitost, stačí narychlo secvičit divadelní představení, s hlavní postavou zubaře s krabicí poškozující zájmy Evropské unie a efekt je zaručen. Není potřeba nic víc než si dělat srandu z ex-hejtmana, vtipy klidně blbé, to vůbec nevadí, tak jako tak se bude psát, že máte narváno. Do detailů nezacházet, pochybností, že je všechno možná trochu jinak, si nevšímat. Situaci je třeba využít, něco podobného se na obzoru v tuto chvíli nerýsuje. Po Věcech veřejných a dr. Rathovi již není nikdo zjevně nepohodlný s potenciálem dostat se k moci v dohledu. Prozatím. Shodou okolností šlo v obou případech o odstranění demokraticky lidmi zvolených zástupců. Jak vidno, jde to i bez zrušení imunity, která měla být ochranou před takovým politickým zneužitím trestního stíhání. Tím vším si svůj duševní obzor nezanášejte, vy chcete uspět, podobné úvahy by byly jen na škodu.

V současné době se dá například i nějak ztvárnit v díle rozhořčení nad perzekucí nevinných dívek skupiny Pussy Riot. Vhodné pro všechny od začínajících spisovatelů po rappery. Do médií se dostanete i s tématem poloautoritářského režimu v Rusku. Situace se samozřejmě zhoršuje, dnes je to možná už tři čtvrtě. Že si Rusové nedokážou zvolit někoho s politikou více závislou na Západu, je jen potvrzením, že u nich žádná demokracie není.

Takřka povinný je motiv humanismu Václava Havla. Přihlášením se k odkazu bojovníka za lidská práva jen splníte svou občanskou povinnost uvědomělého umělce, který ví, kde jsou ty opravdové hodnoty naší vlasti. A opět pochybnosti, jestli svou podporou válek v Iráku, Afghánistánu, Libyi, Srbsku nepřispěl k mnoha absurdním lidským dramatům a tragédiím, jsou nepřípustné.

Velký humanista je sice nezbytný a nikam se neposune, jeho okruh by ale mohl být obzvlášť úrodný. Adorující kniha o životě a práci Madeleine Albrightové nebo knížete ze Schwarzenbergu by mohl být první výrazný důlek vaší budoucí díry do světa.

Jako komiks pro děti by se dalo pojednat o tématu církve. Vykreslit pedofilního kněze snícího v přepychu o dobách inkvizice by po dlouhodobém působení hromadně sdělovacích prostředků mělo být hračkou. Je jen málo věcí na světě tak jistých, jako že by byl takový komiks v médiích nejednou zmiňován, což by přineslo další možnosti a zakázky. Procentuálně je sice častější sexuální zneužívání u vychovatelů a učitelů, jako materiál se to ale doporučit nedá, to v médiích nikoho nezajímá.

Co zafunguje vždycky je téma druhé světové války a holocaustu, vhodné třeba pro začínající filmaře.  Natočte krátký dokument a co nevidět točíte celovečerní film. Jakýkoliv antisemitismus v tvorbě je nepřijatelný. Oproti tomu antibohemismus je látka vynikající. Něco jako animované Dějiny udatného českého národa nebo socha sv. Václava mimo sedlo od Davida Černého, případně skulptura postavy močící na naši zem od téhož autora vás do médií expeduje automaticky.

Předvedením islámu jako náboženství založeného na násilí se k popularitě najisto posunete, média to milují. Okolo tohoto syžetu by byla lepší trocha taktu, splní to svůj účel i bez něj. Lidi dneska vcelku dost cestují a vědí, že potkat muslima mimo turistické oblasti může být velmi nebezpečné. Může vás násilím dovléct do svého domova a tam vás neuvěřitelně pohostit.  Vy ale v dílku zdůrazníte nelogičnosti v jejich víře, fanatismus apod. a bude to.

Na předčasné volby to nevypadá, nějaké to přemlouvání báby by se do médií taky dostalo určitě. Zkusit a nazkoušet to lze i teď, náklady na takové video jsou nízké, chce to jen nápad, jakým způsobem se do levice opřít.

Pokud jde o kvalitu, chtělo by to dostat se alespoň na lepší podprůměr. Obecně je lepší se vystříhat originality a invence. Tvářit se jako tvůrce, jehož celá životní náplň se odvíjí od obsahu médií, může jen prospět. Klást si otázku, jestli je to správné, není na místě. Existenci části osobnosti, která má k takovým úvahám sklony, můžete přiznat jen svým nejbližším a čím dříve ji v sobě utlučete, tím lépe. Komu se to podaří již letos, má už napřesrok pokoj.

Je i jiná, opačným směrem vedoucí cesta, jít do svého středu, rozkoukat se tam trochu a následně s touto oblastí už neztratit kontakt. Hledat jí lze nejlíp několik palců před hrudníkem. Budete pak od vytvoření něčeho hodnotného jen krůček a pravděpodobně se vám to podaří. Při troše štěstí si toho někdo všimne už za vašeho života a asi vám to bude jedno.

Další díly:

Mediální masáž