Pravděpodobně by vás moc nepotěšilo, kdyby za vámi přišlo vaše dítě nebo vnouče a sdělilo vám, že jeho životní aspirací je stát se pouličním metařem. Asi byste to brali jako krutý vtip nebo známku dětské rebelie. Většinou očekáváme, že naše děti půjdou na vysokou a zvolí si „seriózní“ povolání. Západní společnost celá desetiletí směřovala ke stále vyššímu vzdělání pro co nejvíce lidí. Další vývojovou tendencí v západní společnosti je úbytek počtu solidních pracovních míst. Doprovází ho růst nezaměstnanosti a stoupající počet imigrantů nebo gastarbeiterů, kteří vykonávají profese, o něž seriózní lidé nestojí, jako je třeba metař.


Někdy to dosahuje absurdních rozměrů. Česká vláda například poskytla společnosti Foxconn investiční pobídky na stavbu továrny, která zaměstnává hlavně importované Vietnamce a Mongoly.

Pokud nebudeme připraveni učinit nutná opatření pro udržení pracovních míst ve výrobě a dalších solidních profesích, které jsou naši občané schopni a ochotni vykonávat, možná budeme muset změnit svůj pohled na zaměstnanost a vzdělání obecně. Opravdu potřebujeme tolik univerzitních absolventů? Má stále vyšší vzdělání opravdu takový význam, když nejsou pracovní místa, kde by člověk vysokou úroveň vzdělání uplatnil?

Východiskem by možná bylo předpovědět, jaké typy práce bude ekonomika potřebovat a dát odpovídající vzdělání pracovní síle, která je bude moci vykonávat. Vyžadovalo by to zásadní změnu našeho myšlení. Možná bychom museli akceptovat, že z našeho dítěte ve skutečnosti vyroste pouliční metař. Ale alespoň by to byl jeden sakra dobrý pouliční metař, že?

Erik Best

  • Další články autora jsou k dispozici  ZDE.

Článek původně vyšel v anglickém znění v placeném zpravodaji Friday Edition. Pro bezplatný odběr Final Wordu v češtině emailem vyplňte prosím svoji adresu ZDE .