Na síle hlasu musel notně přitlačit ústavní činitel Miroslav Kalousek: Že je legitimní součást české politické scény a tedy i právě ústavní činitel vmetl do tváří policistů, kteří mu bránili vstupu na Hradčanské náměstí. Neměl holé ruce, ale třímal v nich ostentativně tibetskou vlajku jako součást protestu související s návštěvou čínského prezidenta. Ten si právě v sídle českých králů vesele notoval se svým hostitelem Milošem Zemanem a Kalousek byl všem hostům, cpoucích se zrovna slavnostní večeří, zcela ukradený, píše v komentáři Petr Štrompf.


Navíc policisté dostali příkaz nikoho, ale opravdu nikoho na plac před Hrad nepouštět. Proto se zmíněný poslanec a lídr TOP 09 durdil, až mu zrudly líce. Tím víc, když chvíli předtím se kamsi poděl megafon, který by mu dalekostřel jeho protestu taky notně ulehčil. Sekundant Miroslava Kalouska, europoslanec Jaroslav Štětina se svou vyšší politickou šarží taky neuspěl, to už oba těžce pracující politiky muselo na první pohled fakt pořádně naštvat.

Druhý pohled je něco jako druhá strana mince. Nebyl by to šéf TOP 09, aby nevyužil příležitosti se opět nějak připomenout. Nic ve zlém, náročná role lídra politické strany mu to přímo ukládá. On je hlavním stěžněm, kormidelníkem i kapitánem na můstku lodi, která by měla dobýt a hlídat výsostné vody pro svou působnost. Jinak jde celá ta dřina makáčů v loděnici ke dnu dřív, než zdolá první dlouhou míli. Paradoxně lodi TOP 09, kterou dosud poháněla aureola knížete Schwarzenberga, může úspěšné vyplutí  i další působení ve vodách české politické scény, poněkud uškodit. Ke dnu totiž může jít v samém středu oceánu. Protože slyšet je o ní totiž stále méně. A tak se Miroslav Kalousek snaží, aby tomu tak nebylo. V tom je totiž ta největší potíž, že sympatizantů může mít TOPka stále dost, ale pozor, sympatizant ještě neznamená jistotu přesvědčeného voliče. Proto k němu lodní siréna ústy Kalouska houká, ať už kdekoliv.

Nad TOP 09 už zřejmě zapadá slunce. Kalousek se bojí tmy…