Od Eiffelovy věže v Paříži po Empire State Building v New Yorku, přes nejvyšší budovu světa Burdž Dubaj až po Šikmou věž v Pise a Karlův most. V sobotu 31. března od 20:30 se nejdůležitější památky světa ponoří na hodinu do tmy, aby upozornily na nutnost řešit problém změny klimatu. Společně s nimi zhasne až 6000 měst ve 147 zemích světa. Proběhne Hodina Země 2012. Hodina Země neznamená pouze zhasnutí světel na jednu hodinu. Jedná se o symbolický čin, který je signálem pro veřejné činitele, že je třeba věnovat více pozornosti ochraně životního prostředí, zejména ochraně klimatu. Zapojené obce i firmy se snaží šetřit životní prostředí během celého roku.

Hodina Země ve světě

Mezi památky, které zhasnou svá osvětlení, se zařadí Opera a Harbour Bridge v Sydney, mrakodrapy Tokyo Tower a Taipei 101, Velká čínská zeď, Pekingský národní stadion „Ptačí hnízdo”, ulice Orchard Road v Singapuru, zahrada Lumbini Sacred Garden v Nepálu, Brána do Indie v Bombaji, nejvyšší mrakodrap světa Burdž Dubaj, Libyjské muzeum, Stolová hora v Kapském městě, Běloruská národní knihovna, město Dubrovník, Eiffelova věž a Louvre v Paříži, Braniborská brána v Berlíně, Allianz Arena, Šikmá věž v Pise, Svatopetrská katedrála ve Vatikánu, Buckinghamský palác a Parlament v Londýně, Londýnský Tower Bridge a Big Ben, Socha Krista Spasitele v Rio de Janeiru, CN Tower v Torontu, bulvár Strip v Las Vegas, Times Square, Empire State Building a další. Světla pohasnou v centrále OSN v New Yorku i v úřadovnách po celém světě včetně společného sídla organizace v České republice, pražského Domu OSN.

Hodina Země v ČR

Mapa míst, která v ČR zhasnou, je dostupná na www.hodinazeme.cz/mapa

V rámci Hodiny Země zhasne Karlův most, Staroměstská radnice, Petřínská rozhledna, Tančící dům, Žižkovský vysílač, chrám sv. Barbory v Kutné Hoře, zámek a zahrady v Kroměříži, hrad Karlštejn nebo Štramberská Trúba.

K Hodině Země se v České republice prozatím přihlásilo 150 obcí, ve kterých dohromady žije zhruba čtvrtina české populace. Nechybí mezi nimi Praha, Liberec, Karlovy Vary, Opava, Hodonín nebo Děčín.

Akci podpoří také více než 110 firem. Například všichni mobilní operátoři, čtyřicítka hotelů, internetový portál Seznam.cz nebo ČSOB.

AC24: O co ve skutečnosti jde? Můžete posoudit v následujících textech:

Videodokument k tématu:

 

Zdroj: www.hodinazeme.cz