V sobotu 24. 8. 2013 se v areálu Starého purkrabství na pražském Vyšehradě uskuteční již pátý ročník čajového festivalu Čajomír fest, největší mezinárodní setkání čajoven a čajomilců ve střední Evropě. Návštěvníci budou mít od svítání do soumraku (6 – 20 hodin) možnost ochutnat rozmanité podoby čaje, mezinárodní kuchyni, odpočinout si v parku s výhledem na Vltavu, či se aktivně zapojit do některého z mnoha kreativních workshopů.


„Čaj má své nezastupitelné místo v kvalitní gastronomii. Chceme návštěvníkům přiblížit jeho nesčetné podoby a nabídnout možnost nahlédnout na čaj v nadnárodním kontextu,“ říká ředitel festivalu Jaromír Horák, který byl jako první Evropan přijat do prestižní skupiny čajových odborníků World Tea Union.

Tento ročník ojedinělé multikulturní události si pro své návštěvníky připravil několik novinek. Jednou z nich je obřadní pódium Bel Mondo, kde se se svým uměním, představí zahraniční i tuzemští čajoví mistři s obřady z celého světa (Japonsko, Rusko, Maroko, Korea, Vietnam), doplněni tanečními a hudebními exhibicemi.

Vstup do areálu festivalu je zdarma, ale pro aktivní zapojení se do mnoha degustací či workshopů s možností vyhrát roční školné v Čajové škole na Kampě zaplatí návštěvník degustační poplatek 150 Kč. Zároveň tím dostane možnost hodnotit účastníky soutěže Čajman 2013, jejíž vítěz poletí s Čajomírem do Koreii na čajový festival.

Součástí programu je i Gastro tržnice, kde budou své zboží prezentovat významní dovozci čajů z celého světa. Nebude chybět široká nabídka čajového nádobí přímo od českých keramiků. V programu najdete i dětský koutek či Ekozónu, kde se prezentují zajímavé projekty neziskových organizací. Další novinkou je soutěž o nejlepší ledový čaj TRUE TEA CUP, která svému vítězi nabídne šanci uvést tento čaj na trh. Přihlásit se může kdokoliv! „Na Čajomír festu si zkrátka každý najde to svoje. Je to festival pro celou rodinu,“ dodává Jaromír Horák.

Po setmění program pokračuje after party s taneční performancí dua Terezy a Tomáše Kerle a Dj-kou Kika na Rašínově nábřeží u baru Bajkazyl, kde se sejdou všichni čajomilci oslavit proběhnuvší jubilejní svátek čaje.