Světové oděvní značky, včetně české firmy Blažek, prodávají oblečení, které obsahuje nebezpečné látky. Tyto chemikálie se rozkládají a stávají se z nich látky narušující hormonální systém nebo látky způsobující rakovinu. To jsou zjištění nově vydané studie Greenpeace „Toxické nitky“. Studie Greenpeace „Toxické nitky“ přináší výsledky testu 141 kusů oblečení. Odhaluje vazby mezi textilními továrnami, kde se používají nebezpečné látky, a přítomností chemických látek v koncových produktech.

Odborné analýzy, které nechalo Greenpeace zpracovat, odhalily nebezpečné látky u 20 světových výrobců módy [1] . Testy také ukázaly, že oblečení největšího světového prodejce módy, značky Zara, obsahuje jednak chemikálie, ze kterých se stávají rakovinotvorné látky, tak i látky narušující funkci hormonů. [2]

„Světové oděvní značky prodávají oblečení s nebezpečnými chemikáliemi, které kontaminují vodní zdroje po celém světě. Jedovaté látky v textilu totiž znečišťují vodní zdroje nejen v místě výroby, ale unikají z oblečení například při praní, a zamořují tak i řeky v Česku. Toxické látky používané v asijských textilkách se u nás nesmějí vyrábět ani používat, jejich přítomnost v oděvech však zakázána není,“ vysvětluje Jan Freidinger, vedoucí toxické kampaně české pobočky Greenpeace.

Jedním z klíčových zjištění studie je, že nonylfenolethoxyláty (NPEs), tedy látky, které se rozkládají na toxické nonylfenoly narušující funkci hormonů, byly odhaleny u výrobků všech 20 testovaných značek. Nejvyšší koncentrace – nad 1 000 ppm – byly v oblečení Zara, Metersbonwe, Levi’s, C&A, Mango, Calvin Klein, Jack & Jones and Marks & Spencer (M&S). Mezi dalšími nalezenými chemikáliemi byly vysoké hladiny toxických ftalátů a stopy karcinogenních aminů, které se uvolňují z azobarviv [3]. Tyto látky byly objeveny v oblečení značky Zara. Screeningový test, odhalil přítomnost řady dalších potenciálně nebezpečných chemikálií, neměřil však jejich koncentraci.

Nebezpečné nonylfenolethoxyláty byly zjištěny u poloviny testovaných výrobků značky Blažek.„Odpovědnost za své produkty a jejich výrobu musí, stejně jako Zara, nésti i česká značka Blažek. Také jeho zákazníci si zaslouží výrobky, které nezamořují životní prostředí,“doplňuje Jan Freidinger, vedoucí toxické kampaně české pobočky Greenpeace.

„Je nepřijatelné, jak pro spotřebitele, tak pro lidi žijící v sousedství textilních továren, aby výrobci používali nebezpečné látky, které mohou způsobovat rakovinu nebo narušovat funkci hormonálního systému,“ říká Martin Hojsík z Greenpeace International a pokračuje: „Zara, jako největší světový prodejce oblečení, musí jednat rychle, jít ostatním příkladem a DETOXikovat svou značku v celém svém dodavatelském řetězci.“ Výzvu firmě Zara je možné se podpořit na stránkách ZDE.

Greenpeace požaduje po výrobcích oblečení, aby se zavázali k nulovému vypouštění veškerých nebezpečných látek jak při výrobě, tak z produktů, do roku 2020. Značky jako H&M nebo M&S tak již učinily, nyní je řada i na ostatních.

Shrnutí studie Toxické nitky (v češtině) ke stažení ZDE, plná verze ZDE.

Poznámky:

[1] Benetton, Jack & Jones, Only, Vero Moda, Blažek, C&A, Diesel, Esprit, Gap, Armani, H&M, Zara, Levi’s, Victoria’s Secret, Mango, Marks & Spencer, Metersbonwe, Calvin Klein, Tommy Hilfiger, and Vancl.

2] Aminy se používají při výrobě některých azobarviv a při rozkladu těchto barviv se mohou opět uvolňovat. Některé aminy způsobují rakovinu. Ftaláty byly nalezeny ve všech 31 vzorcích, které byly na jejich přítomnost testovány. Vysoké koncentrace byly ve 4 vzorcích, stopové ve 27. Nonylfenolethoxyláty(NPEs) byly nalezeny ve všech značkách. Některé ftaláty a chemikálie se uvolňují přímo z výrobku, NPEs se uvolňují při praní a dostáváji do vody, kde se mění na toxické nonylfenoly. Čistírny odpadních vod je nezachytí, spíše urychli jejich přeměnu a končí v řekách. Některé ftaláty jsou klasifikovány jako toxické pro reprodukci.

[3] Aminy byly odhaleny u dvou produktů, oby byly vyrobené pro Zaru v Pákistánu.

Zdroj: greenpeace.org

]]>