Policejní Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) zahájil stíhání bývalého generálního tajemníka Komunistické strany Československa Miloše Jakeše, bývalého předsedy vlády Lubomíra Štrougala a exministra vnitra Vratislava Vajnara. Jsou obviněni ze zneužití pravomoci. (Foto: Wikimedia)

Informace ČTK sdělil šéf Obvodního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek, který uvedl, že obvinění si byli vědomi, že se na hranicích používají střelné zbraně, ale přesto nezasáhli.

„Byli si vědomi toho, že na státních hranicích Československé socialistické republiky dochází k používání střelných zbraní ze strany příslušníků Pohraniční stráže proti osobám, které se státní hranice snaží neoprávněně překročit za účelem opustit Československou socialistickou republiku. I přes to ze své pozice vedoucích představitelů Československé socialistické republiky nepřijali žádné opatření, kterým by používání střelných zbraní zabránili,“ ČTK to oznámil šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek.

Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu tvrdí, že kvůli nečinnosti tří funkcionářů bylo od března 1976 do konce roku 1989 zastřeleno či rozstrháno psy celkem devět osob, které chtěly překročit hranice, minimálně dalších sedm lidí bylo zraněno.

Zneužití pravomoci úřední osoby

Všichni tři jsou obvinění ze zvlášť závažného zločinu zneužití pravomoci úřední osoby, pokud budou pravomocně odsouzeni, hrozí jim trestní sazba v rozmezí od dvou do deseti let odnětí svobody.

Jakeš i Štrougal byli členy předsednictva Komunistické strany Československa. Kriminalisté uvádí, že měli změnit právní předpisy, které nakonec umožňovaly použití střelných zbraní.

„Předsednictvo Ústředního výboru Komunistické strany Československa mělo prokazatelný přímý vliv na členy Vlády Československé socialistické republiky a mohlo jim ukládat pokyny, jaké právní předpisy upravit či přijmout, což i v oblasti ochrany státních hranic opakovaně činilo, nikoli však k zabránění použití střelných zbraní," dodal Lelek.

Dále uvedl, že Vajnar jakožto federální ministr vnitra z pozice svých kompetencí mohl upravovat nařízení a rozkazy práva a povinnosti příslušníků Pohraniční stráže.

Zdroj: snews.com