Estonský ministr obrany Hanno Pevkur uvedl, že stíhačka poprvé sestřelila nad územím země pravděpodobně „zbloudilý“ ukrajinský útočný dron poté, co byla v části země vyhlášena letecká poplachová pohotovost. (Foto: Flickr / ilustrační)

Podle Pevkura byl bezpilotní letoun, který vletěl do estonského vzdušného prostoru, sestřelen stíhačkami hlídkujícími nad pobaltskými státy nad jezerem Võrtsjärv v centrálně-jižní části země, zhruba na půli cesty mezi estonskou východní hranicí s Ruskem a pobřežím Riga Bay. Místo se nachází asi 80 km od ruské hranice.

„Je to poprvé, co jsme samostatně sestřelili dron,“ uvedl ministr obrany.

Dodal, že se s největší pravděpodobností jednalo o ukrajinský dron, který se ztratil při letu k cílům na území Ruska.

Mezitím byla vydána varování před leteckým útokem ve čtyřech regionech Lotyšska kvůli podezření, že bezpilotní letoun vstoupil na území země.

O víkendu byl v severovýchodní Litvě nalezen dron – předběžně identifikovaný jako ukrajinský útočný bezpilotní letoun – poté, co havaroval v blízkosti obytných budov, aniž by explodoval.

Pohraniční stráž údajně dron zaznamenala, ale v té době nebyla schopna identifikovat jeho typ a později o něm „ztratila“ stopu.

Zdroj: pravda.com.ua