Obrovská ledová kometa, která vychází z hlubin naší sluneční soustavy, je na cestě k Zemi blíže než jakákoli jiná kometa podobné velikosti – alespoň podle dosavadních poznatků vědců. (Foto: Youtube / NASA)

Kometa, známá jako C/2014 UN271 (Bernardinelli-Bernstein), má zmrzlé jádro o průměru 80 kilometrů, které je 50× větší než jádro většiny komet putujících směrem do vnitřní oblasti naší sluneční soustavy.

Předpokládá se, že má hmotnost asi 500 bilionů tun, což z ní činí 100 000x hmotnější kometu než typickou kometu, která se nachází směrem k vnitřní sluneční soustavě.

Kometa se pohybuje rychlostí asi 22 000 kilometrů za hodinu a směřuje od okraje sluneční soustavy k jejímu středu.

Naštěstí se neočekává, že by se kometa dostala blíže než 1 miliardu kilometrů od Slunce, což je dál i než Saturn. A očekává se, že se k ní přiblíží až v roce 2031.

Američtí vědci o kometě vědí zhruba od roku 2010, kdy se nacházela 3 miliardy kilometrů od Slunce (přibližně stejná vzdálenost mezi Zemí a Neptunem. Od té doby vědci využívají teleskopy na Zemi i ve vesmíru, aby se pokusili kometu lépe poznat).

Vědci použili Hubbleův vesmírný teleskop NASA, aby kometu prozkoumali a odhadli její obrovskou velikost. V tuto chvíli mohou vědci velikost komety pouze odhadovat, protože je obtížné odlišit jádro od parní aury. Vědci použili počítačový model, aby se pokusili odlišit auru od jádra komety.

Předpokládá se, že kometa je stará miliardy let – což znamená, že vznikla v počátcích našeho vesmíru – a také že pochází z Oortova oblaku, ledového obalu komet, asteroidů a materiálu, který tvoří kulový štít kolem naší sluneční soustavy. Oortův oblak je teoretický koncept – vědci nemají vizuální důkaz o jeho existenci. Předpokládá se však, že tato kometa by mohla vědcům pomoci dozvědět se více o Oortově oblaku, který je údajně 5000krát dále od Slunce než Země.

Zdroj: nasa.gov