Organizace za sociální spravedlnost obvinila Evropskou komisi, že svými plány na nový systém soudů místo váznoucí obchodní dohody EU-USA „maluje praseti tlamu rtěnkou“, když tato skupina říká, že i to pořád „korporacím propůjčuje novou hrůzostrašnou moc na úkor našich národních demokracií.“ Navržený systém, tj. Systém investičních soudů, by nahradil kontroverzní mechanismus urovnávání sporů mezi státem a investorem (ISDS), který korporacím dovoluje, aby obcházely domácí soudy a žalovaly vlády za politiky, které by mohly mít dopad na jejich zisky.


Rozhovory o obchodní dohodě Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) „ztroskotalo na nesouhlasu zvláště s požadavky Washingtonu, aby jako součást tohoto paktu měly soukromé společnosti možnost žalovat vlády před speciálními tribunály,“ hlásí Agence France-Presse. Reuters dodává:

Obavy, že by US nadnárodní korporace mohly použít pravidel soukromé arbitráže v tomto navrhovaném obchodním paktu ke zpochybnění evropských zákonů o potravinách a o životním prostředí zastínil tento transatlantický projekt zamýšlený k usnadnění businessu a k lepší konkurenci čínské ekonomické moci.

Ve středu učinila prohlášení komisařka obchodu Celilia Malström, v němž sdělila: „Dnes plníme svůj slib navrhnout nový, modernizovaný systém investičních soudů podléhající demokratickým principům a dohledu veřejnosti.“

„Chceme zřídit nový systém postavený na základě prvků, které občany přimějí, aby důvěřovali domácím nebo mezinárodním soudům,“ pokračovalo její prohlášení.

„Činím toto prohlášení ve stejném okamžiku, kdy to posílám Evropskému parlamentu a členským státům. Je velice důležité, abychom měli otevřenou a transparentní výměnu názorů na tuto široce diskutovanou záležitost.“

V Británii sídlící Global Justice Now však říká, že návrh nabízí pouze kosmeticky upravený ten samý mechanismus ISDS, proti němuž evropská veřejnost už vyslovila převažující odpor.

Ředitel této organizace Nick Dearden tento návrh prohlásil za:

„V podstatě propagandistické cvičení jak se vykroutit z ohromné kontroverze a z odporu, který ISDS vyvolal. Komise může sice zkoušet namalovat praseti tlamu rtěnkou, ale tento nový návrh nic nemění na základním problému, že dává korporacím novou hrůzostrašnou moc na úkor národních demokracií.“

„Tím hlavním problémem, co tu máme, je korporátní moc,“ dodal Dearden.

„Komisařka Malström říká, že chce ‚zřídit nový systém postavený na základě prvků, které občany přimějí, aby důvěřovali domácím nebo mezinárodním soudům‘ – ale vůbec nevysvětlila, proč tyto soudy nejsou nadnárodním korporacím dost dobré, aby je právě ony používaly.“

Friends of the Earth Europe se přidává ke Global Justice Now v odmítání tohoto návrhu, v čemž se odráží obavy, že tento plán ignoruje široký odpor veřejnosti.

„Návrh Evropské komise na ‚Systém mezinárodních soudů‘ je upatlaný tím samým ke korporacím přívětivým štětcem,“ konstatovala Natacha Cingotti, obchodní kampanistka u Friends of the Earth Europe.

„I přes nové jméno a některé reformy ve funkci tohoto systému stejně znovu potvrzuje udělení privilegovaných práv korporátním investorům, aniž by je zatížil nějakým závazky k ochraně občanů a životního prostředí.“

„Potud, pokud mohou společnosti žalovat vlády, když tyto budou jednat ve veřejném zájmu, je schopnost regulace ze strany vlád podryta,“ konstatovala Cingotti. „Tomu je třeba klást odpor za každou cenu.“

Zdroj: globalresearch.ca

[quote align="center" color="#999999"]

Jaké mocenské hry mají v oblibě rodinné klany novodobé historie? Co skrývají například Rothschildovi, jejichž finanční moc ovlivňuje dění napříč kontinenty? Kromě těchto otázek se zářijové číslo časopisu Vědomí zaměřilo i na jedinečný algoritmus popisující jakékoliv energie. Představí svým čtenářům pravidla fungování vesmíru, díky kterým je možné usnadnit si život. A v neposlední řadě poskytne informace o lucidním snění, prostřednictvím kterého jsme ve spánku schopni nalézt odpovědi nejen na své otázky. Ať už chcete měnit stav věcí vnitřních i vnějších, nebo požadujete tip na sedmý dostih v Belmontu, časopis Vědomí je vám k dispozici od 7. září.[/quote]