Webový portál AC24.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

AC24.cz

AC24.czZe světaWayne Madsen: Posuv geopolitických tektonických desek odsunul USA ze středu jeviště

Sociální sítě

Reklama

Wayne Madsen: Posuv geopolitických tektonických desek odsunul USA ze středu jeviště

Neschopnost Obamovy administrativy očistit své řady od neo-konzervativních držitelů křesel a dosazenců předchozí Bushovou administrativou vedl ke geopolitickému posuvu, v němž se hlavní národní a regionální aliance posouvají pryč od Spojených států. Přítomnost takových neo-konzervativců jako náměstkyně ministra zahraničí pro evropské a eurasijské záležitosti Victoria Nuland a její protějšek pro záležitosti Západní polokoule Roberta Jacobson stejně jako jimi prováděné politiky vyústila ve významný odklon od Ameriky ze strany latinskoamerických a evropských národů jako Německo a Francie stejně jako k významnému mezinárodnímu přeuspořádání.

A není to jen v řadách Obamovy administrativy, kde neo-konzervativci napáchali škodu „značce“ US. Je dost neobvyklé, když se íránští vůdci shodnou s německými na kritickém hodnocení US zahraniční politiky. Ovšem přesně k tomu došlo, když krátce poté, co íránský ajatolláh Ali Chameneji Spojené státy proklel za „dezintegraci“, když byl do Íránu přeposlán dopis podepsaný 47 republikánskými neoconskými senátory. Tento dopis garantoval okamžité anulování jakékoliv jaderné úmluvy mezi P5+1 a Íránem, jakmile Barack Obama opustí úřad. Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier se ovšem kvůli tomuto dopisu pustil do US senátorů úplně stejně. Steinmeierovy poznámky se odrazily i v Paříži u vyšších činitelů francouzské vlády.

Rozčilení Berlína a Paříže kvůli Washingtonu se neomezuje pouze na iniciativu s Íránem. Němci a Francouzi spolu s Italy jsou čím dál pobouřenější americkým válečným štvaním proti Rusku kvůli Ukrajině a kvůli dalším problémům. Možná, že se to, o čem bývalý US ministr obrany Donald Rumsfeld svého času mluvil jako o „Staré Evropě“ (tj. o původních Západoevropských členech NATO) začíná odhodlávat k budoucnosti, která už nebude spočívat v onom vznešeném transatlantickém partnerství, které je přísně jednostrannou záležitostí, v níž podmínky těchto sňatků diktuje Washington, nýbrž pro změnu půjde o více multilaterální uspořádání eurasijské povahy.

Ač Obamova administrativa vložila hodně velké sázky do svého „příklonu k Asii“, tak je to Asie, kdo se přiklání k Evropě, a tudíž neutralizuje Washington v jedné jeho někdejší historické sféře vlivu. Šanghajská organizace pro spolupráci (SCO), na kterou mnozí pohlíží jako na rivala Severoatlantické smluvní organizace (NATO) už oficiálně posvětila čínskou ekonomickou iniciativu Hedvábné stezky, která prosazuje rozvoj nových dálnic, železnic a mořských přepravních tras z Asie do Evropy.

Rusko obdrželo od Číny garance, že Peking podpoří plné členství Indie v SCO. Protiváhou ke vstupu Dillí bude podpora pro rozšíření plného členství v SCO pro Pákistán, dlouhodobého spojence Číny. Členství Indie a Pákistánu v SCO by mohlo posloužit jako faktor zmírňující napětí v jejich vzájemných vztazích zrovna tak, jako je členství v NATO často považováno za takové při občasném harašení zbraněmi mezi Řeckem a Tureckem. Rozšířená SCO s Ruskem, Čínou, Kazachstánem, Kyrgyzstánem, Uzbekistánem, Tádžikistánem, Indií a Pákistánem jako členy bude dalekosáhlým vykročením k zastavení NATO při jeho protlačování se na východ, stejně jako s jeho budoucími plány na „barevné revoluce“ východně od Uralu.

Odhodlání indického ministerského předsedy Narenda Modiho přidat se k SCO posiluje jeho touha zřízení Regionální asociace Indického oceánu (IORA), který by zahrnovala Indii, Mauricius, Maledivy, Srí Lanku, Seychelly a další národy tohoto mořského regionu. Modi tuto svou touhu uvedl ve známost při nedávné návštěvě na Mauriciu. Vytvoření ‚Mini-SCO‘ v Indickém oceánu s motem „SAGAR – Bezpečnost a růst pro všechny v regionu“ bude přímou výzvou Washingtonu a NATO, kteří v Indickém oceánu vidí hřiště pro své vojenské aktivity, které jsou založeny převážně na US vojenské základně Diego Garcia a na menších základnách v Ománu a Džibuti a na plánované letecké základně na australských Kokosových ostrovech (Keeling).

Asi rovněž poskytuje pro Spojené státy výzvu na mezinárodní finanční frontě. Rozhodnutí Británie přidat se jako první země z G7 k čínské Asijské bance pro rozvoj infrastruktur (AIIB), tj. ke konkurentovi Asijské rozvojové banky vedené US a Japonskem pod záštitou ve Washingtonu sídlící Světové banky, vyústilo v nevraživé potyčky mezi Londýnem a Washingtonem. Povídá se i o tom, že toto britské rozhodnutí ohrozilo „speciální anglo-US vztahy“. Německo by se mohlo k Británii s jejím vstupem do AIIB přidat.

Jak ukazují tyto čerstvé články, tak se mezi tím už přidalo a není samo:

Čína nedělá žádné tajnosti s tím, že AIIB, která má v současnosti 21 členů, bude spolupracovat s Rozvojovou bankou BRICS ve spojeném úsilí s Brazílií, Ruskem, Indií, Čínou a Jižní Afrikou na vytvoření alternativy ke Světové bance točící se kolem Washingtonu a Mezinárodního měnového fondu (MMF).

Spor mezi Západem a Ruskem kvůli Ukrajině vyústil do rozhodnutí washingtonských válečných jestřábů zavést sankce vylučující Rusko ze sítě Společnosti pro celosvětové mezibankovní finanční telekomunikace (SWIFT) sídlící v Belgii. Zpřetrhání vazeb mezi ROSSWIFT, tj. ruskou podsítí SWIFT, a SWIFT jako celkem by mělo pro evropské ekonomiky závislé na obchodu s Ruskem strašlivé důsledky. Není tedy žádným překvapením, že SWIFT oznámil, že Rusko bude naopak členem jeho správní rady. Toto rozhodnutí bylo zase dalším projevem rostoucí evropské nespokojenosti se sankcemi „trojky“ ve Washingtonu, kterou vedl ředitel kanceláře pro kontrolu zahraničních aktiv ministerstva financí (OFAC) Adam Szubin; a patří k ní Jennifer Shasky Clavery, ředitelka Sítě pro vynucování boje proti finančním zločinům (FinCEN) a navrch, pokud se také jmenuje, náměstek ředitele Centrální zpravodajské agentury pro terorismus a finanční zpravodajství David S. Cohen.

Tato trojka spolu s neo-konzervativci v politické hierarchii ministerstva zahraničí také rozčilovala Latinskou Ameriku se svou agresivní taktikou ekonomického válčení proti Venezuele. 12. března 2015 uvalila Obamova administrativa ten samý typ sankcí na Venezuelu včetně zákazu vstupu venezuelských činitelů do US a zmrazení jejich aktiv, jako to před tím provedli s aktivy ruské autonomní republiky Krym, východoukrajinskými republikami Lugansk a Doněck a s Ruskem samotným.

Obama rovněž vyhlásil, že Venezuela představuje „nesmírnou hrozbu národní bezpečnosti Spojených států.“ Každá organizace na Západní polokouli z komunity latinskoamerických a karibských států (CELAC) a z Unie jihoamerických národů (UNASUR), přes Bolivarovskou alianci za lid a naší Ameriku (ALBA) i generální tajemník Organizace amerických států José Miguel Insulza okamžitě akce Washingtonu odsoudili. Nejenže byl Washigton se svým tónem hluchý k přáním Západní hemisféry, ale věci ještě zhoršil tím, že zrušil US vízum ministerskému předsedovi Denzi Douglas ze Svatého Kryštofa a Nevisu jako varování karibským vůdcům, co je čeká, když budou jako Douglas, směřovat své národy do bloku ALBA, výtvoru zesnulého venezuelského presidenta Hugo Chaveze.

Washingtonské drcení malých nárůdků se nezastavilo jen u Svatého Kryštofa a Nevisu. Váleční jestřábi sankcí ve Washingtonu se rovněž rozhodli přijmout akce proti Banca Privada d’Andora (BPA), soukromé bance z maličkého knížectví Andorra, uhnízděného v Pyrenejích. Tato banka byla obviněna z „praní“ peněz pro Petróleos de Venezuela (Pdvsa), tj. pro státem vlastněnou venezuelskou ropnou společnost.

Národy celého světa rovněž začínají být prozíravější ohledně úsilí Obamovy administrativy o rozdmychávání a podporu tzv. „tematických“ čili „barevných“ revolucí po celém světě. Krach operace George Sorose s Victorií Nuland na svržení makedonského ministerského předsedy Nikoly Grujevského od moci ve Skopii při protiústavním EU směřovaném puči, aby jej nahradili operativcem Nuland a Sororose Zoranem Zajevem ze Sorosem financované Sociálně demokratické strany bylo jedním z nečetných neúspěchů těchto „demokratických inženýrů“ z ministerstva zahraničí, CIA a ze Sorosovy Open Society Institute (ISI), což je téměř privatizovaná CIA.

Venezuelský president Nicola Maduro, který zůstal u moci, rozzuřil navíc Jacobson ze Států, když ji označil jako netaktní diplomatku ve stylu sprosto-hubé Nuland. Venezuelský ministr zahraničí Delcy Rodriguez totiž nedávno o Jacobson řekl, že je „mrzoutská“ a „nevychovaná“, což dokládá tím, že „kudy chodí, tudy žvýká.“ Rodriguez řekl, že aby někdo mohl vyjednávat „s lidmi a se zeměmi“, tak musí mít dobré „způsoby“. Nezpůsobnost Jacobson dobře sedí s Nuland, která byla zaznamenaná, jako říká US velvyslanci v Kyjevě, „jebat EU,“ a mluví o německé zdráhavosti rozšířit sankce proti Rusku jako o „posrancích před Moskvou.“ Obamova administrativa pohlíží na US vztahy s Latinskou Amerikou a Evropou převážně jako na výsledek úchylného manýrismu dvou bab osobně povýšených na své současné pozice Hillary Clinton za dob, kdy ona byla ministryní zahraničí.

Mezi tím geopolitické posuvy národů a aliancí pokračují tak, aby sloužili těm, kdo se rozhodli omezit vliv protlačovaný Washingtonem. Toto poselství začíná být jasnější národům, které vidí značné zlepšení ve spolupráci na projektech mimo US hájemství, ať už je to plynovod Balkánský proud nebo iniciativa Hedvábná stezka přes AlBA a IORA. Takže „Americká značka“ na světovém jevišti už ztratila svůj lesk.

Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj: strategic-culture.org, reformy.cz

 

Loading...

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

Komentáře   

+30 # Marek 2015-03-18 15:51
Moskevské bombové kryty se plní, připravuje se Rusko na válku? svetkolemnas.info/.../...

Obama se sešel s vrcholným představitelem ruské špionáže a varoval, že nemůže zastavit válkusvetkolemnas.info/.../...

Česká média vyhrožují občanům, aby je odradila od protestů proti jízdě americké armády
svetkolemnas.info/.../...

Čeští vlastenci a aktivisté proti válce zablokují na hranicích průjezd americké techniky
svetkolemnas.info/.../...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+15 # trton 2015-03-19 01:34
Bastion – raketový systém, ktorý ochránil Krym

www.chelemendik.sk/.../
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+22 # Vítězslav Crha 2015-03-19 07:17
POZOR POZOR POZOR...NOVÁ ZPRÁVA ------DŮLEŽITÉ- ------- na projíždějící vojenskou techniku v klídku a nenápadně házejte ne vajíčka ale důmyslně připravený igeliťáček s exkrementy.Tyto pro svoji vůni připravíte tak,če psí,nebo jakýkoliv exkrement zalijete teplou vodou,zaděláte a necháte 2-3 dny na sluníčku.Není nic voňavějšího..To je nejlepší přivítání,jaké jsem slyšel a které se šíří internetem napříč evropou.Má svoji logiku,protože když chtějéí smrdět,tak pořádně.To samé pro budovy médií.ŠIŘTE DÁL
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+16 # trton 2015-03-19 11:41
cetl jsem navrhy pro ty opatrnejsi - vyvesovani velkych anglickych napisu na domy, dokonce promitani na domy...

vse dat na youtube vcetne ruskych vlajek...

ja si myslim, ze si elita dost nabehla a my jsme ve vsi bezmocnosti po mnoha letech dostali obrovskou sanci se projevit...
a to bez ujmy...

nutno sirit vsude mezi lidma, trpelive vysvetlovat jak je to dulezite...
muze to skutecne ovlivnit budoucnost..
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+68 # Historik 2015-03-18 16:10
scunt Hitlary si hrála na diplomatku a jako následovnice si vybrala dvě genderově vhodné následovnice. Pussy Nuland, která blbá a sprostá a krávu Robertu Jacobson, která kudy chodí, tudy žvýká.
A podle toho to taky vypadá.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+76 # pavelCZ 2015-03-18 16:57
Nulandová není blbá. Je to nebezpečně chytrá svině, díky které trpí a umírají tisíce Ukrajinců a Rusů!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+53 # Historik 2015-03-18 17:03
Tu ukraj. operaci provedli zkušení odborníci, ona jen dala příkaz. Podle verbálních projevů, histerčení po telefonu a nařvanýho ksichtu, moc oduševněle nepůsobí. Tu bych ze systematického a dlouhodobého plánování nepodezíral.

Teď jela zařizovat něco do Gruzie, obkličování Ruska vrcholí.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+60 # Richard 2015-03-18 19:48
Já bych ji charakterizoval ........ vychcaná píča která si o sobě myslí že je střed vesmíru.
A promiňte že jsem sprostý ale na ni to sedí přesně a jiná,měkčí slova by ji nevystihla tak trefně.
Nesmírně mne prudí jak lže, organizuje levárny a natřásá se jak královna.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+55 # ascharad 2015-03-18 19:58
Ti židovští chazaři musí ty Rusy hodně nenávidět a nás ostatní Slovany jakbysmet.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+27 # Richard 2015-03-18 20:09
Bohužel........ ....
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+22 # Sloboo 2015-03-18 20:30
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+11 # HR 2015-03-19 07:12
Svina zaludna prespekulovana chazarska, si chcel povedat...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+16 # Sloboo 2015-03-18 20:27
Roberta Jacobson,
subsecretaria de Estado para ...

Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+16 # Vladimír57 2015-03-18 23:21
Striga.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+26 # Historik 2015-03-18 16:15
Hodní muslimové zrovna povraždili 19 lidí v muzeu v Tunisu. Většina jsou turisté z Německa a Itálie.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+39 # kojak 2015-03-18 17:29
Otázka je jestli se jim v peněženkách neválí americké dolary ...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+3 # Vladimír57 2015-03-19 19:57
Cituji 1fe0c80c68876af4289d59ac1500faa13df081e2:
Otázka je jestli se jim v peněženkách neválí americké dolary ...

To není otázka, je to odpověď,
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+13 # ascharad 2015-03-18 19:56
To je za ty karikatury, ti kdo je kreslí by zasloužili povraždit.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+21 # Sloboo 2015-03-18 16:57


:

strade di 【ツ】 Francoforte
( Marzo 2015 )

" il capitalismo uccide "
infoaut.org/.../...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+5 # Ing. Miloslav Dědek 2015-03-18 17:07
Informační revoluce už nese ovoce. Politickou evoluci je možné pouze zpomalit ne zastavit. Američané v připravenosti na kosmopolitizaci zaostávají za evropskými kolegy. Jedna možná cesta k novému politickému uspořádání světa je uvedena v článku: [...]/2015/01/o tevreny-dopis-v sem-lidem-na-pl anete.html
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+16 # kojak 2015-03-18 17:28
Je tak nekompetentní, že se kvůli němu bude v Evropě válčit. No nevím, mě přijde, že má kompetence až moc ....
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+8 # Rostislav 2015-03-18 17:50 Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+55 # Josef Kovář 2015-03-18 19:26
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+31 # ascharad 2015-03-18 19:28
To nemá chybu....skvělý .
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+14 # Kolumbus bez Ameriky 2015-03-19 04:11
nádherné !!!!!!!!!!!!!!! !
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+17 # Sloboo 2015-03-19 03:16
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+7 # Historik 2015-03-19 14:55
Tenhle autor to vyjádřil naprosto přesně. To je oč tu běží.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+12 # Karel 2015-03-18 19:30
Tak to západní zbrojařské firmy mají určitě radost..:)
skutecnosti.cz/.../
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+45 # Franta 2015-03-18 19:32
Rusko si smlouvou pojistilo vliv v Jižní Osetii.
Rusko ve středu uzavřelo novou smlouvu s Jižní Osetií, vzpurnou gruzínskou provincií, jejíž samostatnost Moskva uznala po válce s Gruzií v roce 2008. Dokument, který smlouvu označuje za strategickou, dává Rusku právo operovat na separatistickém území s nasazením svých vojáků i příslušníků bezpečnostních složek. Pod ruskou kontrolou bude i hranice Jižní Osetie s Gruzií. Tbilisi označilo novou rusko-jihoosets kou smlouvu za krok k anexi.

Před pár dny byla na návštěvě Gruzie dobře známá Mrs. Nulandová. Toto je reakce Ruska na její návštěvu. Rusko je pořád o dva kroky napřed před USA.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+25 # Richard 2015-03-18 20:09
Výborně .......... teď Gruzie zchladne, Osetie se již udrží ..........


A pro mne je to další kousek skládačky.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+16 # krtek 2015-03-18 20:47
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+17 # Mr.Luwin 2015-03-19 00:47
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+23 # Mr.Luwin 2015-03-19 00:49
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+15 # Kolumbus bez Ameriky 2015-03-19 04:14
Dokud Američané umějí takovéto kousky, nezaslouiží si být odepisováni

Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+16 # Kolumbus bez Ameriky 2015-03-19 04:30
Podle Samanthy Power jsou prý Rusové nesympatičtí lidé....

Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+18 # ascharad 2015-03-19 08:29
O tu by si člověk ani neopřel kolo, mimochodem , toto už zavání rasismem, podoba s Hitlerem a Netanyahuem je asi náhodná.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+10 # Mr.Luwin 2015-03-19 13:19
Za to paní Samantha je tak sympatická,že si tu fotku asi stáhnu na wallpaper...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+10 # Historik 2015-03-19 15:01
Vypadá jakoby měla nádor na mozku v posledním stádiu, tak ji omlouvá, že žvaní nesmysly.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+9 # ascharad 2015-03-19 15:52
Proč asi kvete ve Spojených státech "Armáda spásy? "
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+4 # Vladimír57 2015-03-20 07:40
Jděte do kelu, asi se nepovedl make up, takhle přece nemůže vypadat ani čarodějnice. I ropušnice vypadá mnohem lépe.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+10 # Laďa 2015-03-19 10:22
www.youtube.com/.../

tyto zrůdy si chtějí před koncem života ještě zaválčit ...proč už je nikdo dávno nezabil ? Tyto svi.ně které zpusobují stovky milionu mrtvých a hromadu utrpení po celém světě ...

www.chelemendik.sk/.../
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+2 # Martin Ngare 2015-03-19 18:34
Protože Bůh má smysl pro humor...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat

Top of Page

Copyright 2017 © AC24, s.r.o. | Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. | Nezávislé zpravodajství z celého světa aneb Co se jinde nedozvíte |
Máte dotaz? Chcete inzerovat na AC24? Neváhejte nás kontaktovat formou emailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Provozovatelem serveru AC24.cz je AC24 s.r.o., se sídlem Jaurisova 515/4, Michle, 140 00 Praha 4, IČ: 02988186, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 226266. | O projektu | Tiráž | Napsali o nás | Podpořte nás