Veterán americké diplomacie Hanry Kissinger varoval, že konflikt mezi USA a Čínou může zničit stávající světový pořádek. Věří však, že obě země budou schopny problémy vyřešit, pokud si zachovají otevřený dialog.

Bývalý ministr zahraničí Hanry Kissinger (95) v úterý 6. listopadu na Novém ekonomickém fóru v Singapuru, které pořádá agentura Bloomberg, prohlásil, že Washington a Peking si budou nevyhnutelně šlapat na nohy. Pokud mezi nimi vypukne plnohodnotný konflikt, tak to podle něj povede ke zničení stávajícího světového pořádku.

„Výzvou je zachovat si kooperativní vztahy na pozadí základních rozdílů v přístupech," uvedl Kissinger, který se v 20minutovém rozhovoru s šéfredaktorem Bloombergu Johnem Micklethwaitem podělil o svůj pohled na současnou geopolitickou situaci ve světě.

Rozsáhlému konfliktu bude podle něj možné předejít, pokud obě strany budou jasně mluvit o svých červených liniích, které se nesmí překročit, a ústupcích, které jsou si schopny vzájemně učinit.

„Je nezbytné, aby Čína a Spojené státy spolu mluvily o cílech, které si myslí, že musí dosáhnout, a jaké ústupky si myslí, že se o nich nesmějí žádat, a jaké ústupky jsou schopny učinit," cituje bývalého amerického ministra portál South China Morning Post.

Kissinger, který hrál klíčovou roli ve zlepšení vztahů mezi USA a Čínou v roce 1971 během svého působení v administrativě Richarda Nixona, se domnívá, že ve Washingtonu věří, že problémy mají rychlá řešení. Peking se naopak podle něj obává, že přiznání existence problému přivede k dalším problémům než k jeho řešení.

Několikrát však zdůraznil, že v otázce americko-čínských vztahů zůstává optimistou.

Zdroj:  scmp.com