Webový portál AC24.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

AC24.cz

AC24.czZe světaAmerika vlastní i Česko, říká Reaganův reformátor (Paul Craig Roberts)

Sociální sítě

Reklama

https://www.AUTOdoc.CZ

Amerika vlastní i Česko, říká Reaganův reformátor (Paul Craig Roberts)

USA vlastní i Česko PAUL CRAIG ROBERTS, duchovní otec hospodářských reforem za vlády Ronalda Reagana, říká: "Koupili jsme si většinu bývalé sovětské říše. Ty vlády ovládáme, vlastníme. A pravděpodobně vlastníme i Českou republiku."

V Reaganově administrativě jste se v 80. letech významným způsobem podílel na úspěšné hospodářské reformě (viz také tento článek). Jak byste léčil Ameriku dnes?

Nejdříve je třeba říci, že finanční krize je vlastně jen zástupný problém. Opravdovou krizí Ameriky je ten fakt, že její ekonomika není již s to nabídnout dostatečné množství pracovních příležitostí střední třídě. Většina těchto pracovních pozic se totiž již delší dobu přesunuje mimo Spojené státy.

Střední třída, motor ekonomiky, tedy v USA "vymírá"?

Ztenčuje se. Vzniká tak silně polarizovaná společnost. Na úplném vrcholu je méně než jedno procento populace - lidé se stovkami milionů nebo dokonce miliardami dolarů, lidé s opravdu masivními příjmy. No a pak je tu zbytek, tedy lidé, kteří horko těžko splácejí své hypotéky, dluhy na kreditních kartách, studentské půjčky, leasingy.

Samé dluhy, žádná práce?

Bohužel ano. Přitom řada ekonomů stále tvrdí, jak je globalizace skvělá, jak se díky ní zbavíme úmorné práce, jak budeme jen a jen inovovat, zatímco Číňané oddřou tu rutinní, nezáživnou práci. Neměli a nemají snad ani ponětí, že kde se nevyrábí, tam nelze ani inovovat. Prostě proto, že ztrácíte přehled. Ano, mysleli, že tu vznikne ekonomika založená na službách. Ale pracovní pozice, jež tu v sektoru služeb vznikají, asi nejsou tím, co měli na mysli.

Proč?

Americká ekonomika v posledních deseti letech vytváří hlavně pozice pro číšníky, servírky, nemocniční personál. K žádnému nárůstu ovšem nedochází například v oblasti inženýrských pracovních pozic, designu, lékařství. Tahle všechna místa byla již „vyvezena" za hranice. A vše je umocněno tím, že naopak ještě „dovážíme" nemocniční sestry či učitele. Na základních školách tak dnes třeba učí Indové. Sotva mluví anglicky, ale už učí děti! Jsou prostě levnější. Jenže tam, kde nejsou lidé se slušnými příjmy, není ani slušná ekonomika.

Ta však v USA stále zjevně je.

V chodu naše hospodářství udržují starší lidé, kteří již dříve nashromáždili značné úspory a nyní se díky nim mohou postarat o své děti. Viděl jsem dokonce jednu statistiku - nevím, zda je zcela pravdivá -, podle níž se v posledních letech osmdesát procent absolventů škol vrací bydlet zpět k rodičům. A to dokonce i ti, kteří získali práci. Bývají zkrátka placeni tak nuzně, že si nemohou dovolit platit nájem. Takže to je ten skutečný problém Ameriky - lidem se nedostává práce. Globalizace není přínosná, jak si mnozí mysleli.

Jak tedy přinést pracovní místa zpět do USA?

Ano, to je ta správná otázka. Odpověď, jež se hned nabízí, je zavedení tarifů. Jenže tarify vždy sloužily k ochraně domácího trhu a domácího průmyslu před cizinci. Jenže nyní by tarify zatížily náš, americký průmysl. Americké firmy totiž ve velkém vyrábějí levněji za hranicemi, přičemž toto zboží dovážejí zpět do Ameriky. Tarify by tedy dopadly i na tyto dovozy, na naše vlastní firmy.

Existuje jiné řešení?

Je třeba změnit způsob zdanění firem -zdanit je podle toho, kde hodnotu k produktu přidávají. Děje-li se tak doma, pak uplatnit nízkou daňovou sazbu, a pokud hodnotu přidávají v zahraničí, tak zdanit sazbou vysokou. Dokud nevykročíme tímto směrem, americká ekonomika neoživí a její dluh se neumenší.

Dluh je však už dnes značný. Hrozí Spojeným státům platební neschopnost?

Nemyslím si, že by ji americká vláda vůbec kdy byla nucena vyhlásit. Jednoduše proto, že její dluhopisy jsou v dolarech, a ty ona může vždy nechat natisknout -a držitele dluhopisů vyplatit. Už dnes je to Fed, americká centrální banka, co financuje vládu. Tiskne peníze, jimiž je dluh zalátáván. Tohle oni mohou dělat donekonečna.

Jenže to časem může vést k citelné inflaci.

Může. Ale v současnosti je takzvaný peněžní multiplikátor nefunkční. To znamená, že nově vzniklé peníze, které doproudí do bankovního systému, nepokračují ve své cestě do širší ekonomiky - končí u bank. Podle mého názoru je to z toho důvodu, že banky nejsou solventní a nechtějí půjčovat. A řadoví spotřebitelé jsou až po uši v dluhu a dále se zadlužovat také nemohou. Takže k jisté inflaci nyní dochází jen z důvodu poklesu reálné hodnoty dolaru na devizových trzích. A to proto, že celosvětově vzrůstají obavy vyvolané právě tiskem nových dolarů a rovněž obavy z velikosti amerických schodků.

Dolar je však stále rezervní měnou číslo jedna.

Ano. Proto Číňané vlastní dluhopisy za dva biliony dolarů. A Japonci v podobné sumě. Rovněž všechny státní fondy ropných velmocí mají obrovské zásoby dolarů. Tyto země se je už proto snaží dále nehromadit. Jenže není příliš možností, jak investovat jinak. Nelze všechny ty dolarové investice přesunout třeba do švýcarského franku. Franků prostě není tolik. A vlastně nikdo nechce mít měnu, jež je viděna jako dobrá investiční alternativa k dolaru - protože taková měna sílí a znevýhodňuje vývozce na globálních trzích. Mimochodem, když jsme u švýcarského franku, pamatuji doby, kdy jste za dolar dostali více než čtyři franky. Dnes dostanete necelý jeden. I to vystihuje ztrátu důvěry v roli Ameriky coby lídra finančního světa.

Je tahle ztráta vyvolána nedávnou finanční krizí, či jde o dlouhodobý fenomén?

Je spojena s finanční krizí, ale také se zpronevěrami na Wall Streetu a s hrozivým jednáním, jehož se dopouštějí některé tamní investiční domy, například Goldman Sachs. To důvěrou lidí otřásá opravdu hodně. Ale hlavně: výdaje vlád jsou vysoké v porovnání s jejími příjmy a neexistuje žádný jasný způsob, jak tento nesoulad zahladit. A zvláště ne v tom případě, nedojde-li k „osekání" vojenských a bezpečnostních výdajů. Ty polykají 1,2 bilionu dolarů ročně - což je 75 procent provozního deficitu americké vlády.

Je jejich "osekání" vůbec reálné?

Mluví se stále o redukci výdajů na sociální zabezpečení, na zdravotnictví, ale o seškrtání peněz na armádu nikdo ani nehlesne. Nikdo se v Kongresu nepozastaví nad tím, proč to Amerika dělá, proč tolik utrácí za válčení.

A jaký je váš názor - proč to Amerika dělá?

Myslím, že je to proto, že Spojené státy jsou řízeny oligarchií. Tady žádná demokracie neexistuje. Je to všechno faleš, přetvářka, show. Amerika je ve skutečnosti řízena Wall Streetem, vojensko-bezpečnostním komplexem, ropnými společnostmi, zemědělskou lobby a v menší míře pojišťovnami a farmaceutickými firmami. A samozřejmě Americko-izraelským výborem pro veřejné záležitosti. To je velká, mocná lobby, která zajišťuje, že Spojené státy budou vždy chránit Izrael.

I americký prezident je tedy "prolobbovaný"?

Jistě. Kdokoli se chce ucházet o vysoký politický úřad - třeba o post kongresmana nebo právě prezidenta -, musí sehnat obrovskou sumu peněz na volební kampaň. Rozhodující fondy na politické kampaně mají v rukou silné zájmové skupiny, ona oligarchie, o níž jsem hovořil. Dostatečné peníze tak lze získat jen tak, že budete těmto zájmům sloužit. Kdo se vzpříčí a prohlásí třeba, že si nepřeje další válčení na Blízkém východě, jde od válu. Zákony tady píše oligarchie. A to, že je schvaluje Kongres a podepisuje prezident, to je jenom divadlo.

Někteří tvrdí, že se Spojené státy chystají na válku s Íránem. Byla by taková válka v zájmu oné oligarchie?

Ano, jistě. Izraelci stále tlačí na to, aby ta válka byla. A hraje to samozřejmě do karet i vojensko-bezpečnostnímu komplexu. Ale navíc je tu pár dalších důvodů.

Které máte na mysli?

Klíčovým motivem, proč jsme zahájili válku s Libyí, je naše sílící obava z čínského hospodářského vzestupu. Také Japonsko bylo ve třicátých letech, kdy vzkvétalo, staženo Spojenými státy prostřednictvím odstřižení země od ropy a strategických surovin. Výsledkem toho byl -podle mého názoru - útok na Pearl Harbor. A nyní panuje stejná obava z Číny. Není to tak dlouho, co Mezinárodní měnový fond zveřejnil zprávu, že během několika let Čína hospodářsky předběhne Spojené státy. To Washington děsí k smrti.

Jak s tím souvisí Libye?

Čína právě tam mohutně investuje do ropy. Ale také v Angole nebo v Alžírsku. Nezapomeňte, že všechno to nynější dění se točí hlavně kolem východní části Libye. Tam pracuje 40 tisíc Číňanů. A tam také vypukla ozbrojená povstání. Nezačalo to tedy nějakými demonstracemi v hlavním městě, ale povstáním na východě. Odtamtud není daleko do Egypta, což je loutkový stát Ameriky. Východní část tak mohla být snadno zásobována CIA. Tajné služby si samozřejmě mohly koupit i tamní libyjské kmeny. Ale hlavním důvodem té invaze jsou čínské ropné investice.

Proč tedy Čína nezvedla v OSN ruku proti libyjské invazi?

Je to přece mezinárodní pomoc libyjským civilistům (ironicky), ne žádný přímý útok proti Číně. Takhle se dnes dělá mezinárodní politika.

A jak je to se situací v Sýrii?

Tam zase jde hlavně o ruskou námořní základnu ve městě Tartus. Spojené státy si nepřejí ruskou námořní přítomnost ve Středozemním moři, tím méně přímo na Blízkém východě. Ale opět - nejdou na to přímo. Jde zase o „ozbrojené povstání". Přitom když byli vojensky umlčováni lidé v Bahrajnu, nikdo se ani neozval. Jakmile by se něco takového mělo dít v Libyi nebo Sýrii, hned jsou USA v pohotovosti. V Bahrajnu totiž Amerika námořní základnu má. A uvědomme si rovněž, že pokud USA dosáhnou svého v Libyi i Sýrii, cesta na Írán bude takříkajíc „umetená".

Nestřílíte tak trochu do vlastních řad? Kritizujete americkou administrativu, ale přitom jste v ní před lety působil.

Lidé obecně dosud nepochopili ten zásadní fakt, že Spojené státy se od Reaganových let fundamentálně proměnily. Došlo k nástupu neokonzervativců, kteří sdílejí stejnou ideologii jako jakobíni během Francouzské revoluce. Nabyli přesvědčení, podobně jako kdysi francouzští revolucionáři, že Američané jsou tím vskutku ctnostným národem. A že jsme povinováni vštěpovat naše hodnoty zbytku světa. Proto též ty vojenské invaze, podvracení cizích vlád nebo jejich přímá koupě. V nákupech cizích vlád jsme ostatně velmi efektivní - koupili jsme si většinu bývalé sovětské říše, třeba středoasijské státy. Ty tamní vlády ovládáme, vlastníme - v Gruzii, taktéž loutkové zemi, jsme dokonce rozpoutali válku. A pravděpodobně vlastníme i Českou republiku.

Říkáte ale, že zatímco USA ovládají řadu loutkových režimů, samy jsou loutkou v rukách Izraele.

Ano. Na Blízkém východě nemáme nezávislou zahraniční politiku. Všechny tamní problémy, všechny války vyvěrají z toho, že Izrael se nikdy ze svých zločinů nezodpovídal. Proto Izrael hledí na Ameriku jako na svůj loutkový stát. Cokoli jim řekneme, ignorují - Izraelci dělají jen to, co sami chtějí. Problém je v tom, že jakmile Izrael kritizujete, hned vás nařknou z antisemitismu, z toho, že nemáte rád Židy. Ale v tom to není, jde jen o to, že každý by se měl zodpovídat ze svých činů.

Rozhovor vedl Lukáš Kovanda, Big Canoe, USA.

Zdroj: kovanda.blog.tyden.cz

 

Loading...

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

Komentáře   

+3 # Bročák 2012-03-29 15:36
Česko bylo vždy v dějinách (až na krátké vyjímky) v područí cizích velmocí, tak co se tu divíte? Myslím ale že tento pán velmi podceňuje vliv současného Ruska na naší ekonomiku a politiku! Rusové jsou v mnoha energetických firmách v ČR velmi velmi angažovaní, dodávají většinu ropy a plynu, jaderné palivo, jsou dodavateli technologií do jaderných elektráren a v tom výčtu by se dalo pokračovat. Mám dojem že tady začínají mít USA krátké prsty.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+1 # Ondřej Dvořák 2012-03-30 10:40
Také si myslím, že tady USA spíš paběrkovali. Klaus je ruský agent právě pro zachování ekonomické sféry vlivu ruského impéria. Né náhodou pověsil ruskou státní vlajku při návštěvě Medveděva na čestné místo, a Česká státní vlajka byla jen ta podružná... Klausík je takovej hodnej a velice výkonnej agent KGB, který to dopracoval až na prezidenta - jelikož měl v zádech matičku KGB. Má jen takovou menší drobnou vadu - je to zloděj, ovšem kdo by koukal na charakterové vlastnosti agenta, když plní dobře svou úlohu. Havel byl agent USA a Klaus zas Ruska...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+1 # Leif 2012-03-30 14:54
Jj, někteří to, ale věděli už dávno! :-*
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+2 # Putin 2012-04-05 09:45
Cituji Ondřej Dvořák:
Také si myslím, že tady USA spíš paběrkovali. Klaus je ruský agent právě pro zachování ekonomické sféry vlivu ruského impéria. Né náhodou pověsil ruskou státní vlajku při návštěvě Medveděva na čestné místo, a Česká státní vlajka byla jen ta podružná... Klausík je takovej hodnej a velice výkonnej agent KGB, který to dopracoval až na prezidenta - jelikož měl v zádech matičku KGB. Má jen takovou menší drobnou vadu - je to zloděj, ovšem kdo by koukal na charakterové vlastnosti agenta, když plní dobře svou úlohu. Havel byl agent USA a Klaus zas Ruska...

Přesně napsáno, ale jak jsme teď mohli vidět na videu s nevypnutými mikrofony s Obamou a Medvěděvem to vypadá, že i obama je ruský agent...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+2 # FUCK OFF 2012-04-05 12:56
Putin: Chvíli mi trvalo, než jsem to našel. Takže tady:

To jsou moje poslední volby. Po nich budu flexibilnější," řekl Obama.

Co to znamená? ... může to znamenat třeba to, že to jsou poslední demokratické volby v USA, po nich bude USA přeměněno na totalitní diktaturu, ve které bude Obama jako diktátor, případně jiná loutka - flexibilnější, nebude limitovaný kongresem, nebo kýmkoliv jiným.

"Všechny tyto otázky, ale zvlášť protiraketová obrana, se dají vyřešit, důležité je, aby mi dal (Putin) prostor,"

Tohle už je podivnější - ovšem - agentovi se nedává prostor, agentovi se dává čas. Takže přinejlepším jde o rozdělení sféry vlivu dvou nezávislých mocenských klik. Položme si otázku - co kdyby Putin Obamovi prostor nedal? Je Obama skutečně v pozici, kdy by měl jakýkoliv důvod žádat Putina o prostor? Ne, je to kolíkování hranic, nikoliv poslouchání rozkazů.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+1 # FUCK OFF 2012-04-05 13:10
To, co si mezi Putinem a Obamou dovedu představit je, že Obama je Putinem inspirován. Psychologicky je Putin mladý rváč z ruského města, který se prorval až na prezidenta. Je to vládce teritoria, který se nebude bát vyhrnout rukávy a složit kohokoliv jednoduše rukama, tak jak to umí a vždycky uměl nejlíp. Obama je naproti tomu nenásilnický mazánek a intelektuálek, připravovaný na roli mocného někým jiným, byl vychováván pro úlohu, kterou plní. Setkal se s Putinem, který mu zaimponoval a učí ho, jak si upevnit svojí pozici ve svém impériu - a Putin má v tomhle v Rusku sakra náskok. Proto to - budu flexibilnější - budu víc jako ty, moje moc bude více centralizovaná a více personifikovaná . O tom jsou ostatně všechny poslední hlavní legislativní akce Bílého Domu - především Akt o národně bezpečnostní připravenosti zdrojů, který po dodatku umožňuje Obamovi převzít úplné vládu nad zemí. Neznám detaily. Tak či onak - psychologicky je Obama možná rozpolcený a balancuje na přiklonění se k psychologicky vyzrálejšímu vzoru Putina, a setrvání v poslušnosti jeho chlebodárců a původních trenérů. Obama v tomhle může být dost dobře schizofrenní. Doma dělá svojí práci, která je pro něj připravená a ty nedemokratické zákony, se hodí každému, kdo chce být diktátorem, tudíž nic proti ničemu v zásadě - a při stycích s Putinem, buď skutečně následuje jakousi dohodu, kterou mají, nebo jen hraje hru s Puťkou, který mu nabulíkoval cosi o společné světovládě, Putin vše vyžvanil v americe, tam se Puťkovi všichni zasmáli a řekli Obamovi, aby dál hrál hru na "skvělý nápad" s rozdělením světové moci a zradou těch, které už nebude v pozici diktátora impéria, potřebovat.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+2 # FUCK OFF 2012-04-05 13:13
Pardon oprava - Obama vše vyžvanil ...

Tahle varianta mi příjde logičtější. Obama nemá na to udržet tajemství před těmi, kteří ho vychovávali. A Putin může být tak bláhový, že si může myslet, že Obamu "přetáhne" na svojí hru.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+3 # FUCK OFF 2012-04-05 13:21
Shrnu to tak, že jestli si Putin ve svém sebevědomí pouličního rváče myslí, že tím musí nutně každému imponovat, tak se zatraceně mýlí a pokud Obamovi věří byť jediné slovo, tak je bláhový.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+1 # Izak 2012-08-30 10:18
Ale vazeni, USA a Rusko jedno jest, obe je ovladano sionisty a ti uz se davno domluvili, co jim dela starosti je Asie.
V Rusku se neboji Putina, ale skutecneho puce, kde by lid, kteremu uz je tak nejkak vse jedno a zivote tam nezalezi vubec nikumu to jejich loutkovladu proste povesili a popijeni vodky a newbo ze by si treba Ukrajinsky lid vzpomel na sionisticko-bol sevicke vyhlazeni svych 7m lidi behem rizeneho hladomoru
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
0 # Václav 2013-03-02 14:42
Jistě, tato informace může být i " matoucí," ale v každém případě to je zajímavá četba.
zvedavec.org/.../...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
0 # Václav 2013-03-02 14:45
Omlouvám se, ale momentálně je odkaz nepřístupný. 2.3.2012 19,50 hod. je už přístupný.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat

Top of Page

Podpořte nás

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet, nebo v kryptoměnách BTC, BCH, ETH a LTC, či přes PayPal.

Více informací zde

 

Převodem na účet

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet.

Více informací zde

V kryptoměnách

Podpořit nás můžete pomocí BTC, BCH, ETH a LTC.

Více informací zde

Přes PayPal

Copyright 2018 © AC24, s.r.o. | Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. | Nezávislé zpravodajství z celého světa aneb Co se jinde nedozvíte |
Máte dotaz? Chcete inzerovat na AC24? Neváhejte nás kontaktovat formou emailu: info@ac24.cz

Provozovatelem serveru AC24.cz je AC24 s.r.o., se sídlem Jaurisova 515/4, Michle, 140 00 Praha 4, IČ: 02988186, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 226266. | O projektu | Tiráž | Napsali o nás | Podpořte nás