Nechceme v tomto textu popírat, že je v Íránu u moci režim porušující lidská práva. Chceme jen poukázat na to, že válečné štvaní proti Íránu má zcela jiné pozadí, než se nám oficiální propaganda snaží namluvit. Údajné důvody Izrael zostřuje svoje hrozby, že zaútočí na Írán. Prý proto, že Írán vyvíjí jaderné zbraně, aby srovnal Izrael se zemí. Írán tvrdí, že jeho jaderný program má pouze mírové účely (energetika). Spojené Státy Izrael víceméně podporují, jako ostatně skoro ve všem, protože pro ně představuje významnou základnu pro šíření vojenského vlivu v regionu bohatém na ropu.

 

Proč nevěřit izraelské argumentaci

Izraelská argumentace pro útok na Írán má však jeden háček. Izrael už má přes dvě stovky jaderných hlavic, a rovněž velmi silnou konvenční armádu. Krom toho by íránský útok znamenal jistou americkou odvetu a Spojené státy přitom zbrojí tolik, jako zbytek světa dohromady.

Zajímavé je, že o izraelském jaderném programu odborníci nepochybují, přesto však o něm ani američtí, ani izraelští politici nikdy nemluví otevřeně. Je tomu tak proto, že podle amerických zákonů nesmějí Spojené státy poskytovat vojenskou pomoc jinému státu s jaderným vojenským programem. Americká vojenská pomoc Izraeli je ale obrovská. „Pomoc“ vypadá často i tak, že se Izrael zavazuje část z dodávky zbraní sám zaplatit. Zbytek platí americká vláda. Izrael tak společně s USA dotují zbrojní průmysl z peněz daňových poplatníků. Samozřejmě jsou jak v USA, tak i v Izraeli jen malé skupiny lidí, které na tom vydělávají, zato však nesmírně.

 

Skutečné důvody

A právě to je první skutečný důvod k válce. Válka znamená další zakázky pro zbrojovky, další „důvody“ ke zbrojení. Druhý důvod vyplývá z jednoduché skutečnosti. Nejvíce své ropy (20 %) exportuje Írán do Číny (do USA přitom jen málo) a není to nevýznamný dodavatel. Jeho zásoby ropy jsou čtvrté největší na světě. Růst Číny začíná ohrožovat pozici Spojených států jako jediné globální velmoci, jako hegemona. Válka s Íránem však Čínu výrazně oslabí. A je tu ještě třetí důvod. V USA i v Izraeli výrazně roste nespokojenost se společenským systémem. O Occupy Wall Street už slyšel asi každý. V Izraeli se konaly rovněž obrovské protesty za sociální spravedlnost, při největších demonstracích vyšlo do ulic skoro půl milionu lidí. A když už nefungují (nebo nejsou) chléb a hry, politici obvykle vytáhnou strach. Nejlepší způsob, jak odvést pozornost lidí od podstaty jejich problémů, je rozpoutat válku.

 

Proč musíme zabránit válce

Existují studie, které v případě války odhadují nárůst cen ropy až o 30 %. Vzhledem k tomu, že lidstvo je skoro absolutně závislé na ropě, bude to znamenat výrazné zdražení všech komodit – pro nás jistě velké nepříjemnosti, ale pro stovky milionů lidí je to otázka existenční. Válka bude daleko větší, než ta v Iráku (vyhlášená rovněž pod falešnou záminkou). Stovky tisíc až miliony lidí zemřou, další miliony lidí budou muset uprchnout z válečné zóny a to bude znamenat humanitární katastrofu v regionu. Nakonec, je zde krajní, úplně nejhorší možný scénář. Čína se rozhodne hájit Írán, protože je značně závislá na jeho ropě, a vypukne třetí světová válka.

Válce s Íránem proto musíme zabránit! Každý jednotlivec, který chce pozitivní společenskou změnu, by si měl vzít protiválečné úsilí k srdci. Každá iniciativa usilující o změnu by měla protiválečné akce zahrnout do svých aktivit.

Postavme se další válce pro zisk.

Zde je text ve formátu .jpeg, můžete tisknout a šířit.

]]>