Podle předsedy FEDu, zlato nemůže být penězi, určitě jimi však je v Turecku. WSJ hlásí: „Turecká vláda se potýká se vzrůstajícím deficitem na běžných účtech, který už hrozí, že vykolejí tu rychlou expanzi současné ekonomiky země, takže zkouší Turky přesvědčit, aby transferovali své ohromné držby zlata do bankovního systému země.“ A důvod: „Odpíchnout sud osobních zlatých rezerv – jež jsou zde tradiční formou úspor – což je součástí úsilí Ankary na snížení finanční nedostatečnosti, která je nyní asi 10% hrubého domácího produktu.“ Jinými slovy „obstavit“ tvrdá aktiva obyvatelstva (samozřejmě, že zdvořile) a převést to na papíry k platbám věřitelům země, jak cizím, tak domácím. Většinou cizím. Jinými slovy, jak jižní Evropa zpomaluje, tak se stává dějištěm ekvivalentu vyhlášky 6102 v 21. století, kde se nejdříve řecké a teď už i turecké zlato chystá stáhnout z bodu A do bodu B, kde bod B je někde v přísně tajném sklepním trezoru pod Londýnem.

Jak Turecko narafičí konfiskaci zlata, aby se jevila slušně? WSJ to rozvádí:

Činitelé země říkají, že bankovní regulátor brzy vydá plán na zvýšení pobídek pro spotřebitele, aby zaparkovali bohatství svých domácností do finančního systému. Vedení bank říká, že uvažují o nových úrokových výnosech z účtů s úložkami zlata, které by střadatelům umožnily vytahovat i zlaté pruty ze speciálně konstruovaných bankomatů, které razí mince.

Tento krok přichází poté, kdy centrální banka v listopadu oznámila, že věřitelé by mohli držet až 10% svých rezerv v místní měně ve zlatě, což je manévr, jímž zkouší nalákat turecké držitele zlata, aby uložili své šperky, mince nebo zlaté cihly do bank.

Ekonomové říkají, že tento ekonomický posun je konstruován, aby změnil historickou preferenci Turků ukládat si velkou část osobního bohatství mimo bankovní systém jakožto způsob sebeobrany proti ekonomickým turbulencím, které v posledních desetiletích Turecko periodicky postihovaly.

Toto úsilí je jen jednou z front v širší bitvě o povzbuzení k větším úsporám, při současném snižování narůstajícího deficitu hotovosti na běžných účtech – ta se dostává k bodu obratu, ze kterého má hodně investorů strach, že by na něj mohla tato rychle rostoucí ekonomika narazit, odhaduje se, že loni rostl o více než 8%. Turecký deficit běžných účtů rostl v posledních týdnech rychleji, než se čekalo, a to je uprostřed exploze cen ropy a při datech ukazujících neočekávaně vysokou spotřebitelskou poptávku.

Přejeme jim štěstí:

Podle některých Turků bude muset vláda vytáhnout ještě více lákavých cukrátek, než se oni vytasí se svým rodinným zlatem.

Protože to, co zůstává skryté ekonomovi s Ph.D z Princetonu, je daleko jasnější 70leté ženě z istanbulské domácnosti:

„Vášnivě spořím, přitom držba zlata doma je pro mě snadná, není spojena s žádnou komplikovanou procedurou,“ říká Ayten Altin, 70letá žena v domácnosti v Istanbulu. „V případě nouze to mohu přeměnit na hotovost a nemusím čekat, až mi banka řekne, že aktivum je už zralé.“

 

Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj: www.zerohedge.com