Kvůli minimalizaci důsledků zákazu dovozu evropských sýrů se francouzský výrobce jogurtů Danone rozhodl pro bezprecedentní krok – investovat do ruského zemědělství. Za tímto účelem společnost vstoupila do sibiřské farmy a poslala do ní z Evropy 5 tisíc kusů velkých rohatých hospodářských zvířat, uvedla RIA Novosti s odkazem na informace agentury Bloomberg.


Zákaz dovozu sýrů z Evropské unie do Ruska vyhnaly místní ceny mléčných výrobků, takže se francouzský výrobce jogurtů Danone rozhodl převést 5 tisíc krav na svou farmu na Sibiři, aby zásoboval své podniky. Krávy holštýnského plemene překonaly 4,5 tisíce kilometrů z Nizozemska a Německa, aby se dostaly do města v Ťumenské oblasti.

Šéf ruské pobočky Danone Charlie Kapetti o tom informoval agenturu Bloomberg. Podle něj jen v roce 2017 se ceny syrového mléka v Rusku zvýšily o 14%. „Ceny mléka neustále rostou. To velmi ovlivňuje výrobu jogurtu," řekl.

Tato francouzská společnost obvykle neinvestuje do zemědělství, ale u Ruska udělala výjimku, napsala agentura. Společnost Danone společně s ruskou společností Damate investovala peníze do farmy pro skot v blízkosti města Ťumen s rozlohou 60 hektarů. První krávy začaly dávat mléko již v květnu letošního roku, farma bude zkompletována dobytkem v září.

„Doufáme, že se inflace cen mléka v Rusku v příštím roce zpomalí," uvedl Kapetti. Rozdíl mezi nabídkou a poptávkou klesá s tím, jak nové mléko Danone mléko vstupuje na trh, a to i z jejich farmy na Sibiři. Kapetti však neočekává v Rusku rychlý ekonomický růst. Prodej mléčných výrobků v Rusku v první polovině roku, stejně jako ceny,  by měl růst i v roce 2018.

Zdroj:  pz.czrt.com