Webový portál AC24.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

AC24.cz

AC24.czZe světaPod Antarktidou leží obrovský zdroj tepla vytvářející podzemní řeky a jezera

Sociální sítě

Reklama

https://www.AUTOdoc.CZ

Pod Antarktidou leží obrovský zdroj tepla vytvářející podzemní řeky a jezera

Nová studie NASA našla důkazy, že existuje geotermální zdroj tepla jménem výhonek pláště ležící hluboko pod Západní Antarktidou v Zemi Marie Byrd. Tento zdroj tepla by mohl vysvětlit, proč v těchto místech probíhá tání, které pod ledovcovým příkrovem vytváří řeky a jezera.

Ač na takovém zdroji tepla není nic nového a neznamená hrozbu pro příkrov Západní Antarktidy, vysvětluje to, proč tu v předchozích érách docházelo k tak rychlým kolapsům ledovcového příkrovu při rychlých klimatických změnách a proč i po nich zůstal tak nestabilní.

V podloží Antarktidy je mnoho jezer a řek, kdy jedno z největších má být stejné velikosti jako jezero Erie. Spousta jezer odpouští vodu, zatímco se rychle plní, a to nutí i povrchový led tisíce stop nad tím, aby stoupal a pak zase klesal až o 6 metrů. Vědci dovedli těchto pohybů využít, aby poskytli odhady toho, kolik je tam vody a kde ta voda v podloží je.

University of Colorado poukazuje, že ten zdroj tepla z výhonku pláště, který je pod Zemí Marie Byrd, by mohl vysvětlit jak např. vulkanickou aktivitu v regionu, k níž došlo v tomto regionu před třiceti lety, tak i topografické tvary této krajiny tvořící určitý dóm. Navíc poslední seismické snímkování podpořilo koncept University of Colorado. Helene Seroussi z Jet Propulsion Laboratory NASA v Kalifornii řekla, že když byly tyto představy předneseny poprvé, byly považované za potrhlé. Přiznala, že nevěděla, jak by mohlo takové množství tepla formovat led, který je nad ním.

Nejlepším způsobem studia výhonku pláště jsou zatím numerické modely

Bylo zahájeno přímé měření zpod ledového příkrovu a k tomu prohlásil Erik Evins z JPL, že nejlepším způsobem, jak studovat představu, že tam do zemské kůry přesahuje výběžek pláště, je použít numerické modelování. Model systému ledovcového příkrovu (ISSM) představuje numericky vykalkulované zobrazení ledovcových příkrovů vyvinuté na základě fyziky ledovcových příkrovů vypracované vědci JPL a University of California. Seroussi tento ISSM vylepšila, načež s jeho pomocí podchytila přirozený zdroj ohřevu a přenosu tepla z vody, která je zmrzlá, taje a teče, podléhá tření a dalším procesům.

Aby vědci zajistili, že tento model bude realistický, vzali si zjištění o výškách ledového povrchu, které pořídil satelit IceSat NASA a kampaň Operace IceBridge (Ledový most). Ivins řekla, že nastavili silná omezení na přípustné stupně tání ledu, které byly stanovenou veličinou, kterou chtěli předpovídat. Ivins se uchýlila k tvrzení, že když rozměry a umístění možného výhonku pláště nejsou ještě známy, tak musí vědci testovat celou škálu možností, které by byly fyzicky možné, a tak vypočítat celé tucty simulací.

Vědci zjistili, že výběžek pláště by musel mít tok energie nanejvýš 150 miliwatů na metr čtvereční. V porovnání s regiony USA, které nejsou vulkanicky aktivní, je mezi 40 až 60 miliwatty. V podloží Yellowstonkého národního parku Spojených států, což je oblast geotermálního žhavého ložiska, je po celém parku tok tepla vycházejícího z podzemí 200 miliwattů na každý čtvereční meter. Avšak jednotlivé geotermální útvary, říkají vědci, jako např. gejzíry, jsou daleko teplejší.

Simulace od Ivins a Seroussiho využívají tepelného toku, který je vyšší než 150 miliwatt na každý čtvereční metr, a ukazují, že tam dochází k příliš velkému tání, aby to bylo v souladu s daty z kosmu jinými než těmi, která jsou k dispozici o vnitrozemském regionu Rossovo moře. Region Rossova moře potřebuje tepelný tok asi 150 až 180 miliwatt na každý čtvereční metr, aby to sedělo s pozorováními. Seismické zobrazování odhalilo, že teplo z pláště v tomto regionu by mohlo do ledového příkrovu pronikat riftem, tedy prasklinou v zemské kůře, nikoliv nepodobnou té, jaká je v africkém Údolí velkého riftu.

Na výběžky pláště se přišlo během 70. let

Výběžky pláště se říká úzkým tokům žhavé skály, které prorůstají zemským pláštěm a pak se pod příkrovem zemské kůry rozlévají a tvoří něco jako hlavu houby. Nadnášení tímto materiálem, kdy část se ho taví, pak způsobuje, že kůra se tam nadýmá. Teorie o takovýchto výběžcích pláště spatřila světlo světa v 70. letech, aby se tím vysvětlila geotermální aktivita, k níž docházelo na hranách tektonických desek, jako třeba v Yellowstonu a na Havaji.

O výběžku pláště v Zemi Marie Byrd se říká, že se zformoval asi před 50 až 110 miliony lety a tedy dávno předtím, než ledový příkrov Západní Antarktidy vůbec začal existovat. Koncem doby ledové asi před 11 000 lety to vypadá, že ledovcový příkrov vstoupil do období trvalého a rychlého úbytku ledu díky globálním změnám počasí a vzestupu mořské hladiny, která tlačila teplejší vodu blíže k ledovému příkrovu. A k tomu nadále dochází i dnes. Ivins a Seroussi naznačují, že ten výběžek pláště by mohl s takovouto ohromnou ztrátou ledu pomoci.

Zdroj: dailymail.co.uk

 

Loading...

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

Komentáře   

+27 # zvedаvec4 2017-11-13 14:37
Za to muze jen Putin.

Chce zaplavit Floridu a jine casti USA a tak udelal ten tepelny zdroj pod Antarktidou.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
0 # Popo 2017-11-13 15:44
Cituji zvedаvec4:
Za to muze jen Putin.
To "jen" určite nie ale zas na druhú stranu, pravda v tejto veci je taká že tiež má na tom svoj vlastný podiel - chlapcovy jednému nie jedneho "spratavania" švedskeho stola bolo osobne ctou sa zúčasniť. A uznaj, "metanová stopa" nepustí...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+15 # zvedаvec4 2017-11-13 17:32
Veris lzem kolem globalniho oteplovani?
CO2 je v atmosfere 0.04% pri kazdem zvyseni o 100% CO2 se zvysi teplota na povrchu Zeme o necelych 0.2°C (jednoducha interpolace z hodnot Venuse). Methan ma byt 28%-krat aktivnejsi nez CO2, ale procentualni obsah bude tak mizivy (nekde jsem cetl ze to je kolem 1:5 000 000 objemovych jednotek, mizive mnozstvi), ze jeho vliv ani neni nikde poradne uveden.

Jde jen o prachy!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
-3 # Popo 2017-11-13 17:47
Ano uznávam, pekný pokus. Metan (CH4) nie je CO2 to ako za prvé a ako za druhé, metan vo forme v akej sa po "spratavaní" švedskeho stola nachádza život len zabíja na rozdiel od CO2 ktorá v tej istej forme život podporuje - náhody neexistujú. K tým "prachom" asi tolko - nikdy a nikomu nejde o prachy (sú to len "papiere" s ktorými sa ani riť poriadne vytrieť nedá - vlastná skúsenosť), vždy a každému ide o pôžitky ktoré si aj za tie prachy može kúpiť. Priatelu prezradím ti, ten kto má moc vo svojích rukách nepotrebuje k životu ziadne prachy k tomu aby si mohol takmer čokolvek dovoliť "kúpiť" - bez rozdielu na to odkjal sú, všetky regulerne armády (vlády) sveta len na tomto základe stoja...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+10 # r.m. 2017-11-13 19:45

říční síť a známé zdroje tepla, dva výrazné toky vedou do zátoky u Neu Schwabenland.
-

Geotermální zdroje vytváří v Antarktidě jezera. Uvězněné slané jezero má horní vrstvu z vody sladké a proto zmrzne. Na obrázku je geotermální jezero Fryxell, plocha 320 km². Autorem fota je Joe Mastroianni z National Science Foundation, Antarctic Photo Library.
Mapa: de.wikipedia.org/.../...
Je v nadmořské výšce 18 metrů.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat

Top of Page

Podpořte nás

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet, nebo v kryptoměnách BTC, BCH, ETH a LTC, či přes PayPal.

Více informací zde

 

Převodem na účet

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet.

Více informací zde

V kryptoměnách

Podpořit nás můžete pomocí BTC, BCH, ETH a LTC.

Více informací zde

Přes PayPal

Copyright 2018 © AC24, s.r.o. | Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. | Nezávislé zpravodajství z celého světa aneb Co se jinde nedozvíte |
Máte dotaz? Chcete inzerovat na AC24? Neváhejte nás kontaktovat formou emailu: info@ac24.cz

Provozovatelem serveru AC24.cz je AC24 s.r.o., se sídlem Jaurisova 515/4, Michle, 140 00 Praha 4, IČ: 02988186, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 226266. | O projektu | Tiráž | Napsali o nás | Podpořte nás