Webový portál AC24.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

AC24.cz

AC24.czZ domovaBřezina (KDU-ČSL): Kontroly počítačů mimo EU již jsou, tak proč je v ACTA nedovolit?

Sociální sítě

Reklama

https://www.AUTOdoc.CZ

Březina (KDU-ČSL): Kontroly počítačů mimo EU již jsou, tak proč je v ACTA nedovolit?

Europoslanec Jan Březina z politické frakce EPP, která v Evropském parlamentu prosazuje urychlené schválení ACTA, označil na Parlamentních listech prohlídky na hranicích za fámu. Pokud si ale pozorně přečtete jeho článek, zjistíte, že Březina s textem ACTA manipuluje a že jeho tvrzení neplatí vůči drtivé většině zemí mimo Evropskou unii.

Zastánci ACTA, kteří potřebují tajně vyjednanou dohodu schválit co nejdříve, hledají další cesty, jak zpochybnit problém kontroly počítačů, mobilů a přehrávačů na hranicích. S posledním pokusem přišel europoslanec Březina, který na Parlamentních listech uvedl, že

„Dohoda ACTA ve verzi podepsané 26. ledna totiž výslovně stanoví, že celý oddíl upravující kontroly na hranicích, tedy včetně tolik skloňovaného článku 14, nezavazuje smluvní strany tvořící s jinou smluvní stranou celní unii.“

Tvrzení, že celý oddíl opatření na hranicích vůbec nezavazuje smluvní strany které jsou v celní unii, samozřejmě nemá žádnou oporu v textu, protože pak by ACTA nemohla mít žádný reálný dopad. Novináři udělali dobře, že nepřevzali Březinovo tvrzení, stejně jako tvrzení, které několik dní před tím použilo ministerstvo průmyslu a obchodu, že prý celé ustanovení bylo vypuštěno (v tomto případě byla v čl. 14 původní drakonická povinnost změněna na možnost, ale ustanovení vypuštěno nebylo). Kdyby skutečně bylo všechno v pořádku, tak by se ACTA asi nevyjednávala tajně, nepodepisovala tajně a neodstupoval by její zpravodaj v EP.

Co tedy konkrétně dohoda říká, pokud se obrátíme k samotnému textu a opustíme mediální zkratky?

„V případech, kdy strana v podstatě zrušila veškerou kontrolu pohybu zboží přes své hranice s jinou stranou, s níž tvoří část celní unie, nebude povinna uplatňovat na hranici ustanovení tohoto oddílu.“ (pozn. pod čarou č. 7)

Jde o to, že výjimka z kontrol se vztahuje pouze na vnitřní hranice celní unie, zatímco na hranice celní unie s ostatními státy dopadá oddíl opatření na hranicích v plném rozsahu. Pan Březina tedy nemá pravdu v tvrzení, že by se tento oddíl na země EU vůbec nevztahoval.

Skutečný problém, že smlouva dovoluje státům na vnějších hranicích zavést kontroly i pro malé množství zboží a tím tyto kontroly i legitimizuje, Březina odbude jednou větou: „Mimoevropské státy tyto kontroly buď už provádějí, nebo je mohou začít provádět i na základě jednostranného rozhodnutí.“

Až se budete na letišti v USA vztekat, když vám úřady začnou skenovat data na počítači, číst zprávy na mobilu a kontrolovat značkové oblečení, budete se muset smířit s větou: „Vždyť jste nám to sami schválili v ACTA!“

Celý problém má zajímavý původ. Evropský parlament po Evropské komisi požadoval, aby ustanovení o hraničních kontrolách cestujících v textu vůbec nebylo a aby byly osobní prohlídky cestujících výslovně vyňaty z působnosti ACTA. ACTA měla postihovat pouze kopírování ve velkém rozsahu. To se ale Evropské komisi vyjednat nepovedlo, tak teď Evropské lidové straně (EPP), která ACTA v Evropském parlamentu prosazuje, nezbývá než dělat, jako by toto ustanovení nic neznamenalo.

Pikantní je, že na celý problém upozornila Březinova stranická kolegyně Roithová (KDU-ČSL). Nezbývá než doporučit, aby se pan Březina u své vzdělanější stranické kolegyně informoval.

 

Zdroj: http://www.piratskenoviny.cz/?c_id=33568

 

Loading...

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

Komentáře   

+6 # David 2012-01-31 17:51
Leden 28, 2012

Konečně se rozhořela debata a povědomí o ACTA. Ale jak v tak obrovském, zamotaném a záměrně zesložitěném dokumentu poznáte, jestli je dobrý nebo špatný? To se vlastně dá poznat velmi jednoduchým způsobem.


Nejsnadnější způsob, jak poznat charakter ACTA, nevede přes samotný dokument, ale přes chování lidí, kteří ji prosazují. Všichni účastníci protlačování a uspěchávání této dohody svorně trvají na tom, že nepřinese žádné změny, nebude vyžadovat žádné změny zákonů (nebo případně kosmetické úpravy zákona o obchodních značkách jako ve Švédsku) a celkově tvrdí, že o nic nejde.
A přitom ti samí hráči plnou silou tlačí na její přijetí. Klíčová otázka, která svítí jako prdel z roští: Jestli ACTA nic nemění, proč tlačí na její přijetí jako o život?
A tento rozpor sám o sobě stačí k odhalení ACTA a jejího významu. Byla vyjednána v utajení kopírovacím průmyslem a dalšími monopolisty. Dokonce ani teď, kdy se zákonodárci chystají k hlasování, jim není dovoleno zjistit, co se v tom dokumentu vlastně píše — protože zavádí spoustu nových pojmů, které lze pochopit jen s pomocí vyjednávacích protokolů. Jenže ty jsou tajné. Když kopírovací průmysl na přijetí něčeho tlačí jako o život, zatímco předstírá, že to nepřinese žádnou změnu, a brání zákonodárcům pochopit nově zavedené pojmy, co by se v tom podle vás mohlo skrývat?
Je to ten samý průmysl, který považuje za rozumné, aby jim zákonodárci dali moc zničit legální konkurenci v cizí zemi zlikvidováním jejích příjmů, webu a reklamy jen na základě ukázání prstem.
Je to ten samý průmysl, který považuje za rozumné, aby byli ze zákona na prvních příčkách výsledků vyhledávání, a jejich bezplatná konkurence zákonem odsunuta na konec.
Je to ten samý průmysl, který pod hrozbou zákona požaduje — po soukromém průmyslovém odvětví — odposlouchávání všech obyvatel, jen aby mohli sledovat, jestli náhodou nedělají něco, co se jim nelíbí, a případně takovou komunikaci lusknutím prstů cenzurovat.
Je to ten samý průmysl, který tvrdí, že občanům by mělo být aktivně bráněno ve výkonu jejich základních práv, jako třeba svobody slova a projevu, když by to náhodou mohlo překážet byznysu toho průmyslu.
Je to ten samý průmysl, který považuje za rozumné žalovat malého výrobce Karaoke o 1,2 miliardy dolarů. Jo, a také studenta o víc než 4 miliony. Jo, a také mrtvou babičku.
Je to ten samý průmysl, který využívá dětskou pornografii jako právní beranidlo k vydláždění cesty k vlastní cenzuře, čímž ve skutečnosti ubližují dětem a podporují jejich zneužívání.
Je to ten samý průmysl, který lidem na CD nahrál rootkity a převzal plnou kontrolu nad jejich počítači, hned nad několika miliony — včetně webkamer, mikrofonů, souborů na disku, všeho. Natlačili se lidem až do bytů a ukryli tam svoje oči a uši.
Je to průmysl, který pokaždé, když už si myslíte, že klesl na úplné morální dno, vždycky přijde s nějakým překvapivým způsobem, jak vám dokázat opak.
Jestli tento průmysl chce tento legislativní balík protlačit tak moc, že za něj bojuje jako o život, přitom se na venek tváří, že o nic nejde, a dokonce zákonodárcům odmítá říct, co je uvnitř, to samo o sobě by každého mělo trknout, že je to pytel těch nejhorších a nejodpornějších hrůz. Očekávejte, že to všechny výše uvedené příklady přebije. A ještě mnohem víc. Očekávejte, že to bude mnohem, mnohem horší než SOPA.

Původní zdroj: Rick Falkvinge The Only Thing You Need To Know About ACTA
Převzato z Pirátských novin
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+3 # hanq bukowsky 2012-02-01 00:47
březinovi - fašizmus, genocídy, totalita, hlad a jiné věci už mimo evropu jsou, tak proč je nepřipustit v evropě? :oops:
člověku je stydno, co za KAPACITY za ohromné peníze vyslali do eu. :eek:
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat

Top of Page

Podpořte nás

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet, nebo v kryptoměnách BTC, BCH, ETH a LTC, či přes PayPal.

Více informací zde

 

Převodem na účet

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet.

Více informací zde

V kryptoměnách

Podpořit nás můžete pomocí BTC, BCH, ETH a LTC.

Více informací zde

Přes PayPal

Copyright 2018 © AC24, s.r.o. | Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. | Nezávislé zpravodajství z celého světa aneb Co se jinde nedozvíte |
Máte dotaz? Chcete inzerovat na AC24? Neváhejte nás kontaktovat formou emailu: info@ac24.cz

Provozovatelem serveru AC24.cz je AC24 s.r.o., se sídlem Jaurisova 515/4, Michle, 140 00 Praha 4, IČ: 02988186, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 226266. | O projektu | Tiráž | Napsali o nás | Podpořte nás