Webový portál AC24.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

AC24.cz

AC24.czZ domovaMarkéta Šichtařová: „Vyrobíme nezaměstnatelné!“ je pravé heslo ČSSD

Sociální sítě

Reklama

Markéta Šichtařová: „Vyrobíme nezaměstnatelné!“ je pravé heslo ČSSD

Jak se blíží volby, politici vymýšlí, jak ulovil voliče. A čím mají horší preference, tím zoufalejší nápady. Tento týden perlil volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek.

Prý pokud firma tvrdí, že ji zvýšení mezd zničí, neměla by vůbec podnikat.

Pěkné, líbivé. Pro někoho dokonce možná i chytré tvrzení.

„Když nemůžeš zvýšit mzdy, tak nepodnikej!“ říká vlastně člověk, který sám nikdy nepodnikal, protože se od roku 1990 živí politikou. Neví sice, o čem mluví, ale radit a hanět umí. Obor, který studoval, se oficiálně jmenoval marxisticko-leninská filozofie a politická ekonomie. Je vidno, že po sobě zanechal stopy.

Tak tedy pan Zaorálek (zcela správně) tvrdí, že naše ekonomika dosahuje téměř 70% výkonu té německé, ale současně naše mzdy jsou třetinové. Jenomže kdo za to může? Podnikatelé? Marxistické uvažování je takové, že zaměstnanci vytvářejí takzvanou „nadhodnotu“, a tu jim ukradnou zaměstnavatelé, tudíž je třeba ošklivé podnikatele držet pod krkem. Tímhle způsobem pan Zaorálek evidentně uvažovat umí, protože podnikatele, kteří neplatí (podle něj) „slušnou mzdu“, označil za darebáky. Nemá to moc daleko k dnes již provařené hlášce jiného sociálně demokratického politika, který označil podnikatele za parazity na zaměstnancích. I tohle tvrzení bylo dostatečně výživné a odsuzující.

Jenomže co je to „slušná mzda“? Pro každého něco jiného. Slušná mzda je v každém jednotlivém případě taková mzda, za kterou je zaměstnavatel ochoten zaplatit člověka, a současně za kterou je zaměstnanec ochoten pracovat. Za to, že zaměstnanec i zaměstnavatel se nakonec shodnou na mzdě nízké, může řada vlivů. Dala by se o nich napsat celá kniha. Především to je však struktura domácí ekonomiky.

Kdybychom v Česku měli jednoho chemika vedle druhého, měli špičkový výzkum či vyráběli inovativní léky jako ve Švýcarsku, mohli bychom mít mzdy jako ve Švýcarsku. Jenomže my moc výzkumu nemáme, nemáme ani moc nositelů Nobelovy ceny a nemáme ani jednu školu, která by patřila mezi sto nejlepších na světě. Zato máme slušnou řádku poměrně primitivních provozů, páteří naší ekonomiky je zpracovatelský průmysl a stále větší prostor získávají sklady a montovny.

To se potom projevuje napříč celým trhem práce. Ani vrcholoví manažeři nejsou v průměru tak dobře hodnoceni jako jejich kolegové v zahraničí. Čeští manažeři totiž obvykle v rámci globálních holdingů nejsou na vrcholu. Skutečné centrály v ČR často vůbec nemáme. Nejvyšší vedení je v Německu či Rakousku.

A kdo může za to, že u nás jak houby po dešti vznikají montovny a sklady nadnárodních firem? Lumpové podnikatelé snad? Nemohou za to čistě náhodou politici, kteří dali těmto firmám dotace či jiné zvýhodnění? Alternativně ČNB, která držela tři roky korunu uměle slabou, čímž vznik těchto levných provozů podpořila?

Když nyní Amazon vykřikuje do světa, že zvyšuje mzdy svým skladníkům, zní to úchvatně. Ale pokud jsou to vážně tak hodní pánové, proč sklad se zbožím pro Německo nepostavili v Německu? Ve skutečnosti právě kvůli nízké mzdě českých zaměstnanců se jim vyplatí i znečišťovat životní prostředí a zboží dál převážet na západ. Právě nízké mzdy byly důvodem, proč sem přišli. Když mzdy porostou, co udělají? Buď odejdou, nebo nahradí lidi roboty.

Robotizaci budeme pozorovat všude kolem nás. Čím rychleji porostou mzdy, tím větší budou mít firmy stimul nahradit zaměstnance technologií. Stroje nebudou zakládat odbory, nebudou chtít víc dovolené a budou pracovat 24 hodin denně, sedm dní v týdnu.

A socialisté, kteří k nám tyhle levné provozy zvali, si teď myslí, že administrativním rozhodnutím je donutí platy zvýšit. Tlačí na to, aby minimální mzda vzrostla z 11 000 nejprve na 12 200 a v roce 2022 na 16 000. To už je hodně. Znamená to nárůst minimální mzdy o 45 % během necelých pěti let. Pokud by si to podniky měly být schopny dovolit, měly by zvýšit o 45 % produktivitu. (Dokáže pan Zaorálek zvýšit svou vlastní produktivitu během pěti let o 45 %?)

Zvýšíme-li administrativně minimální mzdu, zaměstnavatel místo dražšího hlídače na parkovišti koupí automatický elektronický systém, který bude závoru zvedat sám, a hlídače propustí. Takže hlídač přijde o práci. Přijde i o mzdu, za kterou se mu zjevně dosud vyplatilo pracovat. Jenomže statisticky počet nezaměstnaných nevzroste, protože nekvalifikovaný hlídač se už ani nebude o jinou práci ucházet, jelikož mu bude jasné, že ho nikdo nezaměstná. A tak se stane ekonomicky neaktivní.

Spokojený tedy bude po zvýšení minimální mzdy zaměstnavatel (bude mít automatickou závoru), spokojený bude politik (ve volbách se blýsknul a nezaměstnanost statisticky nesrostla), nespokojený ale bude ten, kdo se může nejmíň bránit (nekvalifikovaný zaměstnanec, který nenávratně přišel o práci a už nikdy žádnou nedostane) a nespokojení budou občané ČR, protož z jejich daní budou tito nezaměstnatelní lidé živeni. Výsledek: čistá újma pro zemi a současně píárové body pro politika.

S postupující čtvrtou průmyslovou revolucí skončí mnoho profesí. Už teď ve velkých obchodech končí prodavačky a lidé mohou své zboží markovat a platit sami. Časem prodavačky zmizí všude. Bude to jak s pradlenami – je zničily automatické pračky.

Následovat budou řidiči. Ve Francii pokutují české řidiče, pokud nejsou placeni stejně jako francouzští. Důsledek? Kamiony brzy nebudou mít řidiče vůbec. Budou samořiditelné. Taková auta už existují a od většího nasazení do provozu nás dělí jen pár let. Samořiditelná auta nebudou zaměstnavatele podvádět, nebudou potřebovat odpočívat a pravděpodobně budou bourat méně než lidé.

Ano, Česká republika má nehorázně nízké mzdy. Cestou k jejich zvýšení ovšem není růst minimální mzdy. Vyšší minimální mzda jen vyrobí – zvláště nyní, při nástupu robotizace – větší množství nezaměstnatelných lidí nepodchycených statistikami. Cestou k vyšším mzdám je vytváření vzdělanostní ekonomiky, kde se podnikatelům nehází klacky pod nohy a nejsou označováni za příživníky. Aby podnikatelé mohli zvýšit produktivitu práce, potřebují méně byrokracie, aby nemuseli sledovat tisíce nových regulací ročně, aby vše vyřešili z mobilu, aby stavební povolení netrvalo v průměru 247 dní, aby ze svých daní neživili o 30 000 víc státních úředníků než před čtyřmi lety, kteří je jak drábové dozorují a šikanují novými paragrafy.

Jako ministr zahraničí může pan Zaorálek začít u toho, že ČR nebudou jen přikyvující zemí, která není hrdá a nechá si neustále diktovat. Dokud budeme v našich hlavách poníženě vycházet z předpokladu, že české zboží je horší než německé, a proto levnější, české mzdy se nikdy německým přiblížit nemohou.

Vladimír Pikora a Markéta Šichtařová

 

Loading...

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

Komentáře   

-2 # Jan Jinsky 2017-08-18 19:59
Zcela správně napsáno. Každý se musí snažit sám. Tady je oblíbené nadávat na poměry. Ale jde o to snažit se. A nevidět v podnikatelich zloděje, ale ty co riskují a dávají lidem práci.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
-1 # eli 2017-08-19 06:05
Mylil som sa, ona ta baba, vobec sialena nie je. Ten Zoralek, tiez nie je pitomec, teda ako to tu vlastne bezi? Samozrejme, ziadna webova stranka, nebude pravidelne uverejnovat bludy nejakej sialenej zenskej, len tak, pre vyplnanie prazdneho priestoru, ono to musi plnit nejaky ucel, ze? Politici a ekonomovia vytvaraju perfektnu symbiozu v parazitnej strukture sucasneho globalneho kapitalizmu. Ucelom je udrziavat svoju obet(ovčan-voli č-produkční prostředek) v takom stave aby nezahynula, ale aby sa nedokazala ani branit. Pohadzuju si nas medzi sebou, uz len ako svoju existencnu nutnost. Ekonomovia, ako Marketka, pripravuju ovcanov na mizerne platenu pracu vraj uz ako nutnost, aby zaistili nutny chod ekonomiky, no a politici ako ten Zaorálek, vyuzivaju toto nespokojne a na smrt vycerpane stado pitomcu, na zaistenie svojich mocenskych pozicii. Skutocne, vsetko je velmi jednoduche. Chces ako tak prezit? Pracuj za to, co ti ponukaju, kaze Marketka! Si nespokojny? Daj mi svoj hlas, urobim vsetko preto, aby ti pridali, slubuje Zaoralek! Povysuju sa nad nami s nasou pomocou, co treba urobit? Pomoct im v tom povysovani este viac, hore az na uroven poulicneho osvetlenia, az potom bude vsetko inak.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+4 # LubinenKremlBot 2017-08-19 20:44
ČSSD je prohnilý neoliberální šmejd táhnoucí do pekla jménem EU a NATO.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+18 # josh (xy) 2017-08-18 19:59
Já to shrnu. Je konečná voleb stran, které za celých 28 let nic neudělali pro voliče. Je potřeba nové strany jako Okamura. Je potřeba nás postavit na úroveň západních zemí. Osamostatnit se a vykopat od základu ty německé markety, banky, montovny...Hrdo stí se postavit....chc eš tu montovat, prodávat, tak plať. My tu nebudeme se hrbit za pár drobných a ještě z toho živit ty černé sračky, co si tam natahali tím, že nám tu neustále budou diktovat v cennové politice stejně, jako to i zde předvádí cizácký oligarcha, který si národ kupuje kobližky a líbivé vyřvávání "Všichni kradou"! To je šance se odpíchnout, a ne se tu nechat dojit všemi okolo.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
-11 # Jan Jinsky 2017-08-18 20:09
Je vidět, že jste smysl článku naprosto nepochopil. Opět čekáte na spasitele. Okamura to nespasí.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+8 # josh (xy) 2017-08-18 20:17
Je důležité, že ty jsi smysl článku pochopil a po svém si se vyjádřil.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+4 # Jardulin 2017-08-19 08:23
To Jan Jinsky:
Ano je to tak, dnes všichni čekají na to, že někdo vyřeší jejich podělané životy.
Přitom zrovna právě teď je čas, začít zaměstnavatele nutit ke zvýšení platu a zlepšení pracovních podmínek pěkně zdola. Nejnižší nezaměstananost vůbec....... . Každej zaměstnavatel se bojí toho, že mu budou fluktuovat zaměstnanci. Jenže to právě nechce mít ten STRACH dát výpověď.
Jo vlastně, ale to člověk musí něco i umět..... . Umět znamená učit se...... No a právě na to je spousta lidí líná..... A pak hledají toho, kdo to za ně vyřeší..... Tvl. dyť jsme v Čechách. Ten VokaMůra se do toho parlamentu ankonec dostane, pak všechno p.o.s.e.r.e a zmizí stejně jako John Radek. Zbude po něm jen smrad a naštvanost lidí, který budou hledat novýho spasitele. Češi vůbec nejsou ovce jsou to hadi druhu Ouroboros.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
-1 # Japonec 2017-08-19 10:15
Tohle zdejší posádce nevysvětlíš. Hlavně to o potřebě na sobě pracovat :o)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+4 # Dědouch11 2017-08-18 21:21
+++
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+3 # Jardulin 2017-08-19 08:11
On je ještě někdo kdo věří těm milionářum Babišum, Dědkum, Janečkum, Okamurum.... co to myslí s tou naší republikou upřímě? :o)))
Okamura přesně ví, že jedince úsměv a dav se strachem ovládá !!!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+5 # Pokémon 2017-08-19 13:06
Neznám z politických kruhů nikoho, kdo by to s tou naší republikou myslel upřímně. Všem jde jen o prachy a koryta, jelikož nikdo z nich nemá jistotu, jak dlouho bude moct hrabat pod sebe ty přehnané sumy, peněz, které si sami schvalují. Předstíraný zájem o občany a prosperitu naší země je sekundární záležitostí.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+2 # LubinenKremlBot 2017-08-19 20:37
Jarduline nevím proč do týdle ,,luxusní '' skupiny dosazuješ Tomia , zřejmě budeš volič prašutisty Kraďouska a Schlafenbergra.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
-3 # Jan Kadlec 2017-08-18 20:48
Citace:
Je konečná voleb stran, které za celých 28 let nic neudělali pro voliče. Je potřeba nové strany jako Okamura.
Pořád nechápu, jak někdo může tomu populistovi skočit na špek. Celou politickou kariéru si udělal na strachu z uprchlíků. Ale zase tak divné to není, takhle se prostě ovládají davy. Vyděste lidi a oni si nakonec ještě rádi sami zavřou hranice, přikážou si, co se smí a nesmí nosit, jaké náboženství se smí a jaké nesmí vyznávat. Kdyby přišel někdo z venku a chtěl takové věci zavádět, všichni by ho vyhlásili jako potírače lidských svobod. Proto je potřeba vytvořit takové podmínky, aby tyto věci začali chtít lidé sami. Aby sami toužili po nějakém diktátorovi, který by to všechno srovnal. Všem nakázal, přikázal, rozkázal a pak už bude jenom dobře, protože on se o všechno postará... No jo, lidi zkrátka pořád čekají na nějakého spasitele...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+17 # Jakubik 2017-08-18 21:04
Takže se spolehneme na tvůj typ. Máš nějaký typ nebo sej prsíš? Četl jsi jeho program? Už jen ta odvolatelnost politiků je významná.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
-2 # Jan Kadlec 2017-08-19 06:45
Já už dlouho volím piráty. Ti prosazují odvolatelnost a hlavně trestní odpovědnost politiků už dlouho, ale nemají zapotřebí využívat strachu z uprchlíků pro získávání voličů... Rozdíl je také v tom, že pirátům jejich sliby věřím, protože tam není žádný usvědčený lhář ani velký kmotr. Ale vážně nevěřím, že by Okamura chtěl něco takového zavádět, tomu jde jenom o moc. Naslibuje hory doly a pak se zase lidé budou zlobit, že neplní, co ani reálně splnit nejde...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+4 # LubinenKremlBot 2017-08-19 20:41
Ti tvoji piráti lezou do riti starostům a jim podobným vychytralcům ale u tebe mě to vůbec neudivuje.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+9 # čtenář 2017-08-18 20:59
Dobrý den paní Šichtářová, analýza možná správná, ale náprava situace je již horší. Podle mého názoru srovnávat se s Švýcarskem je hezké, ale reálně nemožné. My se můžeme srovnávat se zeměmi na naší úrovní a po krůčkách jít dál. Nejsnadněji by jsme se dostali dál, kdyby se nahoru dostali Ti co dát něco můžou, ale bohužel také toto je nereálné.
PS. Rád si čtu Vaše články...jsou zajímavé.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+19 # .lak 2017-08-18 22:33
Vždyť tu podnikají pro zahraničí.
www.google.com/.../

Ráj na zem mají v podneziskovce bruselon muslimů i krimi granti. Důsledkem pozvratu v 89. a prohrané studené války je instalace zaprodanců a systémových užitečných idiotů beze zbytku co tu ždímají lidské zdroje.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+12 # Zvoník54 2017-08-19 03:16
No, článek je krásně napsán, ale není v něm ani jediná zmínka o morálce těch mocných. Morálka chudých a bezmocných zaměstnanců za malý plat je dána tím, v co jsou donuceni systémem zvaný kapitalismus. A kapitalismus NEMŮŽE fungovat tak, že by kapitalista byl k zaměstnancům poctivý lidumil. Prostě NEMŮŽE, poněvadž už to samo popírá smysl kapitalismu, což je žít z práce jiných svou ,,chytrostí". Také kapitalismus NEMŮŽE dál vyrábět, pokud stagnuje odbyt zboží, které si musí koupit spotřebitelé, což jsou převážně zaměstnanci s nízkými platy a nemají na to, aby si to zboží koupili. Nastane krize, zastavení výroby a propuštění lidí z práce. A to je holt KAPITALISMUS. Morálka kapitalisty jde stranou... A teď: JEN VÁLKA, NIČENÍ A ZABÍJENÍ NASTARTUJE TRH PRÁCE K OBNOVĚ OD ZOUFALÝCH PŘEŽIVŠÍCH VÁLKU. - A máme zde americkou světovou politiku.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+8 # pavel hhh 2017-08-19 03:16
neoliberální zrůda šichtařová je kuřbuřt oligarchů její recept na nezaměstnanost byl zrušit minimální mzdu tehdy 7000 kč, protože je podle ekonomů jako ona vysoká , a s tím zrušit životní živořící minimum, aby lidé museli pracovat za 5000 kč měsíčně ,
tím by podpořila podnikání a snížila nezaměstnanost, nastartovala ekonomiku ,
kdysi to byla mantra ODS ,top09, nakopat ji do pr*dele i s tím jejím pikorou další neoliberální pr*ase
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+10 # pavel hhh 2017-08-19 06:10
co je zajímavé šichtařové žebráckou neoliberální ekonomiku škrcení lidí a rozpočtu tu předvedla její ods s mafiánem kalouskem pomocí krádeží volebních mandátů, výsledkem byla krize ekonomiky ještě před světovou krizi způsobenou usa neoliberály ,nakonec jen rekordně zaváděli nové typy daní a zvyšovali dph z 5% na 19% , daně povodnové daně za recept ,uhlíkové daně, za položky na receptu, daně z lůžka v nemocnici, daně za příchod na pohotovost , dokradli = zprivatizovali nemocnice ,darovali katolické církvi kolaborantům s nacisty destitsíce budov, pozemků ,lesů .........člověk by řekl ,že se bankrotářskou neoliberální politikou v praxi ta zrůda poučí a nepoučila se, každá neoliberální mafie dovedla čr k ekonomickému propadu a to pokaždé co vládli a kradli ve velkém a ta krysa ,kuřbuřt otrokářů zase drze pindá , hlavní pro tu svini je aby její vysokopříjmový plat nebyl zdaněn jako v německu a na západě ,aby dál zemi táhli chudí a střední třída viz progresivní zdanění ,recept na blahobyt je znám = severské státy eu , vysoké daně vysokopříjmovým a podnikatelským zlodějům, samozřejmě chránit svůj národ před imigrací kterou byly severské státy záměrně zničeny .....protože plán bohatých je korporátní fašismus, neoliberalismus ,
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+3 # Brankoslav Glagól 2017-08-20 00:07
Souhlasím. Šichtařová je mimoň a ABSOLUTNÍ oportunista.
Co jsem tak vypozoroval z těch jejích blábolů, tak je tam snaha o plutí s proudem (s tím skutečným-ovšem jen snaha, ne s tím dle TV).
Ženština existuje v izolované skupině [...]ů (sama k nim patří), tak jí realita světa poněkud uniká a jede ve svých dojmech. Ovšem není problém, bude li mít pocit, že trendem (ne realita-žije v smradu a hnusu té jejich "třídy") kanibalské hody a dechová hudba-M.Š. na čele.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+7 # josh (xy) 2017-08-19 10:19
Peto, komu pak to zvyšuješ návštěvnost na Youtube, komupak zvyšuješ příjem ze sledovanosti?
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat

Top of Page

Copyright 2017 © AC24, s.r.o. | Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. | Nezávislé zpravodajství z celého světa aneb Co se jinde nedozvíte |
Máte dotaz? Chcete inzerovat na AC24? Neváhejte nás kontaktovat formou emailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Provozovatelem serveru AC24.cz je AC24 s.r.o., se sídlem Jaurisova 515/4, Michle, 140 00 Praha 4, IČ: 02988186, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 226266. | O projektu | Tiráž | Napsali o nás | Podpořte nás