Zvláštní zástupce OBSE Martin Sajdik na mezinárodním fóru summitu v rakouském Salcburku připomněl, že Krym předtím, než byl zařazen do ukrajinské SSR, již Rusku patřil. Oznámila to agentura Ukrinform. (Foto: Ukrinform)

Během diskuse byl Sajdik požádána, aby vyjádřil ke Krymskému referendu v roce 2014, ale odmítl.

„Žádám vás, abyste pochopili, že nevyjadřuji své stanovisko k tématu Krym, protože jsem zvláštní zástupce a moje oblast odpovědnosti je Donbas," vysvětlil zvláštní zástupce OBSE.

Později se však Sajdik znovu ujal slova a připomněl přítomným, že za Sovětského svazu byl poloostrov součástí RSFSR asi 30 let, poté byl součástí ukrajinské SSR po dobu 37 let, „a předtím tu byla Ruská říše“.

Velvyslanec Ukrajiny v Rakousku Alexander Ščerba, který byl v sále přítomen, vyjádřil nepochopení takové pozice, poznamenala agentura.

Krym se stal ruským regionem v březnu 2014 po referendu uskutečněném po převratu na Ukrajině. Znovusjednocení s Ruskem podpořilo 96,77% voličů v Krymské republice a 95,6% obyvatel Sevastopolu. Ruské vedení opakovaně prohlásilo, že obyvatelé Krymu se rozhodli demokratickým způsobem, v plném souladu s mezinárodním právem a Chartou OSN. Podle Vladimíra Putina je otázka Krymu zcela uzavřena.

Zdroj:  ukrinform.ru