Nová loď NGO „Ocean Viking" nahrazuje vyřazenou loď „Aquarius", je v současné době na cestě do Středozemního moře. (Foto: Wikim

Nová loď se plaví pod norskou vlajkou a je provozovaná organizacemi "Lékaři bez hranic" a "SOS Mediterranee", a na konci měsíce července by měla zahájit "práci", to znamená plavbu od libyjského pobřeží, kde  bude sbírat „cestovatele“ z člunů a přepravovat je nelegálně do Evropy

„Ocean Viking" je 69 metrů dlouhá nákladní loď  postavená v roce 1986 a pojme až 200 lidí ochotných k přepravě. Loď má 31člennou posádku, v akci bude také  13 členů pátracího a záchranného týmu SOS Mediterranee.

Ačkoli „Ocean Viking" pluje pod norskou vlajkou a cestující by mohli vstoupit v Norsku, dá se předpokládat, že žádný norský přístav je nepřijme a do Libye se také nebudou vracet.

Otázka námořní záchrany se týká také Evropské unie. Ministři vnitra EU ve čtvrtek v této věci nedosáhli dohody v Helsinkách. Ministři vnitra EU nyní chtějí dosáhnout výsledku na zasedání v prvním týdnu v září na Maltě.

Pokud chcete sledovat nevládní organizace ve Středozemním moři, navštivte stránku následující strámu, zadejte si název lodi a zjistíte její pohyb.

Zdroj: pz.cz