Švédský poslanec Björn Söder nastolil otázku bezpečnostních postupů švédského ministerstva zahraničí poté, co se ruským šprýmařům Lexusovi a Vovanovi podařilo hovořit se švédskou ministryní zahraničí Ann Linde. (Foto: Youtube)

Jak poznamenal Söder, Vovan (Vladimir Kuzněcov) a Lexus (Alexej Stolyarov) jsou známí ruští šprýmaři, kteří jsou „obviněni z jednání na příkaz Vladimíra Putina“.

Podle švédského poslance je obsah rozhovorů šprýmařů s jejich partnery často „vytržen z kontextu“ nebo jiným způsobem „nesprávně interpretován v ruské televizi“. To se podle náměstka děje proto, aby „se odhalili geopolitičtí odpůrci Moskvy v nepříznivém světle“.

„To, že se ministryně zahraničí nechala oklamat dvěma ruskými trolly a umožnit ruské propagandě toho využít, samozřejmě není dobré,“ řekl Söder.

Současně citoval tiskovou službu švédského ministerstva zahraničí, jehož zástupci již dříve deníku Expressen řekli, že ministerstvo zahraničí „dodržuje určité standardní postupy a byly dodržovány, ale bohužel v tomto případě nestačily.“

V tomto ohledu se Söder obrátil na Lindu s otázkou, jaká opatření hodlá ministryně učinit, aby se takové incidenty již neopakovaly, a postupy ministerstva zahraničí měly „dostatečnou míru spolehlivosti“.

Vovan a Lexus oslovili ministryni Ann Linde jménem manželky Alexeje Navalného Julie a jeho kolegy Leonida Volkova.

Šprýmařii mluvili s Linde více než deset minut. Během rozhovoru strany diskutovaly o problémech souvisejících s projektem Nord Stream 2 a také švédskou „podporou“ ruské občanské společnosti a obránců lidských práv. Zejména hovořili o přidělení částky 38 milionů euro na tyto činnosti během pěti let ze strany Stockholmu.

Zdroj: pz.cz, expressen.se