Německý magazín Stern obdivuje novou ruskou ponorku Bělgorod a označuje ji za „podvodního giganta“ schopného plnit jakékoli úkoly v podmínkách přísné tajnosti. (Foto: Wikimedia)

Pozornost magazínu upoutala především zvláštnost ponorky, která spočívá v tom, že může nést na palubě menší ponorky a také ruská torpéda Poseidon, která označuje Stern za „torpéda soudného dne“.

Časopis zdůrazňuje, že to vyvolává „zvláštní znepokojení“, protože tato torpéda jsou vybavena termonukleárními bojovými hlavicemi o síle dvě megatuny schopnými zničit celou útočnou skupinu amerického námořnictva včetně letadlové lodi, a také vyvolat tsunami, které zničí pobřežní regiony USA.

Kromě toho upozorňuje Stern na jaderný motor Poseidonu, který torpédu zajišťuje prakticky neomezený dosah a rychlost pod vodou až 200 kilometrů za hodinu.

Stern vytyčuje přitom další zvláštnost torpéda a mj. předpokládá, že se ruským inženýrům podařilo vyřešit problém superkavitace, což znamená, že se kolem trupu torpéda vytváří ochranný vzdušný obal, čímž se prudce snižuje tření mezi trupem a vodou a zvyšuje se rychlost.

V závěru magazín zdůrazňuje, že když vlastníte nejen takové torpédo, které nemá ve světě obdoby, ale i moderní prostředek na jeho přepravu do libovolného bodu zeměkoule, může Rusko „dominovat v podvodním světě“.

O vývoji bezpilotních podvodních přístrojů Poseidon v Rusku, které jsou schopné plout ve velké hloubce vysokou rychlostí, promluvil poprvé v loňském roce ruský prezident Vladimir Putin.

Podle jeho slov mohou takové bezpilotní přístroje nést jak konvenční, tak i jadernou munici, což umožní likvidaci útočných skupin lodí, pobřežních opevnění a infrastruktury.