Mladá švédská klimatická aktivistka Greta Thunbergová doufá, že snad brzy bude řada jejích příznivců doplněna o ty, kteří se obávají zmenšování penisu v souvislosti se znečištěním životního prostředí. Studie potvrzující tyto informace zveřejnila na Twitteru. (Foto: Wikimedia)

Průmyslové chemikálie v každodenním zboží mohou ovlivnit zmenšení genitálií, snížení počtu spermií a vést k erektilní dysfunkci. Je to uvedeno ve vědeckém článku epidemioložky Shanny Swanové, na který Greta odkazuje.

„Teď se všichni sejdeme na další demonstraci za čistší životní prostředí,” okomentovala Greta uvedený článek na Twitteru.

Jak popsala ve své knize Count Down (Odpočítávání) doktorka Shanna Swanová, moderní způsob života ohrožuje prakticky celé lidstvo. Autorka je přesvědčena, že je to do značné míry způsobeno ftaláty – chemickými látkami, které se nacházejí v plastových částech a ovlivňují produkci hormonů v endokrinním systému. Podle ní mohou být tyto mikročástice přenášeny dokonce mateřským mlékem.

Uvádí se, že tato chemická látka se průmyslově používá ke zvýšení pružnosti plastů, ale Swanová říká, že se dostává do hraček a potravin a následně škodí lidskému rozvoji.

Fataláty napodobují hormon estrogen a tím narušují přirozenou produkci hormonů v lidském těle, což podle vědců ovlivňuje sexuální vývoj kojenců a chování dospělých.

Swanová zkoumala takzvaný „ftalátový syndrom” nejdříve na hlodavcích. Pozorovala, že těm jedincům, kteří byli látkám vystaveni, se narodila mláďata s menšími pohlavními orgány. Později přišla ke stejným výsledkům i u lidí. Zjistila, že chlapci, kteří jsou v děloze před narozením vystavováni zmíněným ftalátům, se rovněž rodí s menším penisem.

„Studie ukázala, že chlapci, kteří byli vystaveni čtyřem různým ftalátům, měli kratší anogenitální vzdálenost (AGD), což je vzdálenost mezi středem konečníku a penisem.“

Shanna Swanová

Rané studie prokázaly, že muži s kratší anogenitální vzdáleností (méně než 52 milimetrů) mají až sedmkrát vyšší pravděpodobnost toho, že budou neplodní. U novorozenců, kteří byli vystaveni ftalátům, existuje až 90krát vyšší riziko toho, že právě anogenitální vzdálenost bude krátká.

Jedna studie publikovaná v roce 2017 zjistila, že kvalita spermií u mužů v západních zemích poklesla za poslední čtyři desetiletí o více než 50 % po prozkoumání 185 studií zahrnujících téměř 45 000 zdravých mužů.

Doktorka Swanová se domnívá, že rychle klesající plodnost znamená, že do roku 2045 většina mužů nebude schopna produkovat životaschopné spermie.

The Huffington Post píše, že Greta „je často napadána muži, kteří popírají změnu klimatu, včetně bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho příznivců,“ a podle Gretiných příznivců je právě na tuto část společnosti zamířena její ironie na Twitteru.

Zdroj: snews.com