Pravda vyšla najevo. Greta Thunbergová omylem odhalila důkazy, že je řízena neziskovkami

Fenomén švédské klimatické aktivistky Grety Thunbergové již dlouho budí kontroverze a diskuse, zda jsou její činy upřímné a nezávislé, nebo je jen loutkou v něčích rukou. (Foto: Twitter)
A nejnovější skandál spojený s náhodným zveřejněním pokynů pro psaní příspěvků a témat na Twitteru by mohl fanoušky této 18leté kandidátky na Nobelovu cenu míru poněkud rozladit.
Greta Thunbergová již delší dobu přestává věnovat všechna svá prohlášení pouze výzvám k řešení klimatické krize a otázek životního prostředí. Mluví o mnoha aktuálních událostech v politice a ekonomice po celém světě. Jedním z posledních témat, k nimž se Greta na svém Twitteru vyjádřila, byly několikaměsíční protesty zemědělců v Indii. Zmiňme, že protesty v Indii souvisejí s novými zákony, které by mohly zhoršit situaci zemědělců a učinit z nich rukojmí velkých korporací.
Teenage climate activist Greta Thunberg posted a document to Twitter containing tweets that she was told to post and actions she should take regarding the current protests in India. She quickly deleted the tweet. pic.twitter.com/ruEfp4Ypg1
— Breaking911 (@Breaking911) February 3, 2021
Jsou ale slova mladé aktivistky upřímná a jdou od srdce? Kvůli nedávnému příspěvku, ve kterém Greta zveřejnila odkaz na soubor, jenž byl zřejmě určen jen jí a nebyl určen nikomu jinému, vyvstaly různé pochybnosti. Na příspěvek, který byl brzy smazán, upozornily server rozhlasu Deutsche Welle a deník New York Post.
Pro-government demonstrators in India burned posters of climate activist Greta Thunberg and singer Rihanna, after the two commented in support of protesting farmers in the country. pic.twitter.com/YCX0SKKOFy
— DW News (@dwnews) February 6, 2021
Soubor označovaný jako „toolkit“ měl nabádat lidi, aby podepsali petici, která odsuzuje státní násilí proti demonstrantům v Indii. Koordinovaná akce zahrnovala kromě tlaku vybraných celebrit (Gretinou nešikovností byla takto „propálena“ například zpěvačka Rihanna) také výzvy k demonstracím u indických ambasád po celém světě a dalším aktivitám.
V souboru byly zmíněny i různé hashtagy, které jsou na Twitteru používány k podpoře protestů indických zemědělců. Po nějaké době Thunbergová kompromitující materiály smazala, v nové verzi už byl pouze návod pro aktivisty, jak téma vnucovat vlastním politikům a upoutat k němu zájem světa. Nyní v reakci na kauzu Greta uvedla, že indické farmáře skutečně podporuje a „žádná míra nenávisti nebo porušování lidských práv na tom nic nezmění“.
We stand in solidarity with the #FarmersProtest in India.
https://t.co/tqvR0oHgo0— Greta Thunberg (@GretaThunberg) February 2, 2021
Za zmínku stojí i to, že zpěvačka Rihanna se 2. února vyjádřila dle instrukcí, když se s příslušným hashtagem ptala svých fanoušků, proč se o protestech indických zemědělců nemluví.
why aren’t we talking about this?! #FarmersProtest https://t.co/obmIlXhK9S
— Rihanna (@rihanna) February 2, 2021
Logickou otázkou po tomto incidentu tak je, kdo je autorem těchto pokynů? Materiály ke kampani a šablonu pro příspěvky na sociálních sítích údajně vytvořila kanadská nadace Poetic Justice Foundation, která tvrdí, že je základní skupinou vytvářející události provokující, zpochybňující a narušující systémové nerovnosti a předsudky.
Poté, co se nyní opět provalilo, že je tato švédská aktivistka ve skutečnosti instruována z pozadí, vydala kanadská nadace v sobotu prohlášení, že byla v reakci na to terčem nenávistných útoků na sociálních sítích. Rovněž vysvětluje svůj postoj a ideologii a potvrzuje, že je aktivně zapojena do farmářských protestů v Indii, protože jsou tamní farmáři utiskováni. Popírá však, že stojí za Thunbergovou.
Indická vláda již celou věc označila za mezinárodní spiknutí a chce jeho vyšetřování. Soubor vnímá jako propagandistický nástroj, který byl vytvořen indickým separatistickým hnutím.
Indické zpravodajské kanály k nynější kauze původně uváděly, že bylo proti Gretě Thunbergové zahájeno vyšetřování. Měla být obviněna z podněcování ke vzpouře, ze zámořského spiknutí a pokusu o nepřátelství mezi skupinami. Později ale policie uvedla, že případ s mladou aktivistkou nesouvisí a vyšetřováni budou tvůrci souboru „toolkit“.
Připomeňme, že již před rokem vyšlo najevo, že Greta Thunbergová nejedná zcela ze své vůle. Chyba Facebooku tehdy umožnila jeho uživatelům zjistit, že své zprávy zjevně nezveřejňovala ona, ale její otec Svante Thunberg a indický klimatický aktivista Adarsh Prathap, který pracoval jako delegát Mezivládního panelu pro změnu klimatu OSN. Mladá ekologická aktivistka však vždy tvrdila, že na sociální sítě psala své vlastní zprávy, což zvláště po kauze s Facebookem už nepůsobilo důvěryhodně.
AC24.cz je také na Facebooku, Twitteru, Telegramu a GAB.
Zdroj: snews.com