Ruská média informují o střelbě a explozi v koncertní síni v Krasnogorsku. Na místě jsou hlášení mrtví i zranění. (Foto: X)

Počet obětí teroristického útoku na radnici Crocus vzrostl na 137 lidí, 180 zraněných.

17:04 Rusko má prý důkazy, které spojují teroristy s Ukrajinou

Vyšetřování získalo důkazy o spojení teroristů, kteří zaútočili na radnici v Krokově, s Ukrajinou, uvedl Vyšetřovací výbor na svém kanálu Telegram.

„První výsledky vyšetřování plně potvrzují plánovitost akcí teroristů, důkladnou přípravu a finanční podporu ze strany organizátorů trestného činu. V důsledku práce se zadrženými teroristy, zkoumání u nich zabavených technických zařízení, analýzy informací o finančních transakcích byly získány důkazy o jejich napojení na ukrajinské nacionalisty,“ uvádí se v publikaci.

Vyšetřovací výbor navíc potvrdil, že pachatelé teroristického činu obdrželi z Ukrajiny značné množství peněz a kryptoměn.

Vyšetřovatelé identifikovali a zadrželi dalšího podezřelého zapojeného do systému financování terorismu. Vyšetřovací výbor požádá soud o jeho zatčení.

13:17 Šéf ukrajinské rozvědky se vyjádřil k ruskému teroristickému útoku

Hlavní ředitel ukrajinské rozvědky Kyrylo Budanov se vyjádřil k teroristickému útoku v Crocus City Hall.

Podle něj Moskva věděla o přípravách útoku nejméně měsíc předem a věděla také, odkud budou militanti pocházet a přes které země do Ruska cestují.

„I když jde o nepřítele, teroristické činy proti civilistům v zásadě neschvaluji,“ řekl Budanov. Obvinění ruských úřadů z účasti Ukrajiny na teroristickém útoku označil za „nesmysl“.

10:12 Muži v modrém. V koncertním sále mohli být agenti FSB?

Analyzovali jsme záběry z teroristického útoku v „Crocus City Hall“ a všimli jsme si, že v koncertním sále, kde vypukly nejkrvavější události teroristického útoku, je několik osob podobně oblečených v modré mikině a džínách.

Pokud se na ně podíváte, všimnete si z jejich strany několika pro takové situace netypických akcí.

Především jejich oblečení. Modrá mikina a džíny jsou poměrně ležérní kombinací, která jim pomáhá splynout s davem a zároveň jsou pro sebe navzájem dost nápadní. Jsou jasně vidět u východu, ale pokud se podíváte pozorně, lze „muže v modrém“ zahlédnout i v jiných částech haly.

Za druhé, jejich chování. Všichni jsou klidní, nikam neutíkají, nepanikaří. Na videu jeden muž v modrém svetru a džínách dokonce zatlačí zpět do uličky mezi sedadly ženu, která mířila k východu (foto 2). Později si tento muž začne natáčet na telefon. Je vidět, že „muži v modrém“ se na sebe občas podívají.

V určitém okamžiku videa mužský hlas zezadu, kde sedí údajný „důstojník FSB“, navrhuje zavřít dveře a „muži v modrém“ se střídají v podpoře tohoto nápadu, čímž vytvářejí iluzi masové podpory tohoto nápadu. Následně to povede k tomu, že mnoho lidí se kvůli zavřeným dveřím nebude moci dostat ven z haly a zemře.

17:50 15letý chlapec zachránil během teroru v Moskvě stovky lidí

Během pátečního teroristického útoku bylo z koncertní haly v ruském Krasnogorsku evakuováno více než 5 000 lidí.

Uvedl to zaměstnanec obchodního centra Crocus City Hall, jehož je sál součástí.

Více než stovku lidí vyvedl zadním vchodem z budovy patnáctiletý Islam Chalilov, který zde pracoval v šatně, uvedla ruská média.

19:00 Putin oznámil, kdo je za teroristickým útokem v Moskvě

Na setkání s vládními představiteli Putin prohlásil, že vraždy provedli extremisté, „proti jejichž ideologii islámský svět bojuje již po staletí“.

Putin, který o víkendu uvedl, že čtyři útočníci byli zadrženi při pokusu o útěk na Ukrajinu, nezmínil odnož skupiny Islámský stát, která se k útoku přihlásila. V pondělí se opět zdržel zmínky o IS.

Rovněž se zastavil u toho, že by řekl, kdo útok nařídil, ale řekl, že je třeba zjistit, „proč se teroristé po spáchání svého činu pokusili uprchnout na Ukrajinu a kdo tam na ně čekal“.

Během Putinova projevu v Rusku sílily výzvy k přísnému potrestání těch, kteří za útokem stojí.

Moskevský soud v neděli večer obvinil čtyři muže z provedení teroristického útoku. Při svém vystoupení před soudem jevili známky surového bití. Občanské skupiny to označily za známku toho, že špatný stav lidských práv v Rusku za Putinovy vlády se bude zhoršovat.

09:03 Co víme o podezřelých z terorismu v Moskvě?

 1. Dalerjon Mirzoev – PŘIZNANÝ – 32 let, nelegální přistěhovalec z Tádžikistánu, překročil platnost pracovního víza, otec 4 malých dětí.
 2. Saidakrom Rachabalizoda – 28 let, údajně narozen v Tádžikistánu, žije v Moskvě.
 3. Šamsiddin Fariduni – 24 let, narozen v Tádžikistánu, tovární dělník, otec 8měsíčního dítěte.
 4. Muhammadsobir Fayzov – kadeřník, k soudu přivezen na nosítkách.

Všichni byli údajně obviněni podle ruského „teroristického zákona“ za údajný podíl na teroristickém útoku v Crocus City Hall.

Maximální trest je doživotí.

14:44 Francouzský podnikatel Arnaud Bertrand položil zajímavou otázku

Francouzský podnikatel Arnaud Bertrand se ve svém příspěvku na sociální sítí X zamyslel k teroristickému útoku v Moskvě.

Ani po 1,5 roce nevědí, kdo vyhodil do vzduchu Nordstream, a na všechna obvinění ze zvěrstev vůči Izraeli odpovídají, že musí proběhnout vyšetřování, aby se pochopilo, kdo je vinen…

…ale během necelých 24 hodin vědí s naprostou jistotou, kdo je za to „výhradně zodpovědný“.

08:51 Kanál ISIS zveřejnil video natočené teroristy z útoku v Moskvě

Oficiální ISIS Al-Amaq zveřejňuje video natočené teroristy z útoku v Moskvě. Je na něm vidět, jak pomalu odcházejí z místa poté, co zabili více než 140 lidí.

Na videu jeden z nich křičí Alláhu Akbar a že potrestali „kuffary“ (nevěřící).

❗️ Varování: Násilné záběry ❗️

19:55 Zelenskyj se vyjádřil k teroristickému útoku v Moskvě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina ze snahy „přenést vinu“ na Kyjev za útok v moskevské koncertní síni, při kterém zahynulo nejméně 133 lidí.

„To, co se včera stalo v Moskvě, je zřejmé: Putin a další šmejdi se jen snaží svalit vinu na někoho jiného. Statisíce Rusů, kteří jsou v současnosti zabíjeni na ukrajinském území, by rozhodně stačily na zastavení jakýchkoli teroristů,“ řekl Zelenskyj poté, co Putin prohlásil, že podezřelí prchali směrem na Ukrajinu.

15:11 Oficiální kanál ISIS Al-Amaq se vyjádřil k útoku v Moskvě

Oficiální zdroj ISIS „Al-Amaq“ zveřejňuje delší prohlášení k útoku v Moskvě a připojuje fotografii útočníků. Níže je prohlášení přeložené do angličtiny:

„Útok je součástí války mezi Islámským státem a zeměmi, které vedou válku proti islámu“

ISIS vydává propagační video, které láká na záběry z útoku v Moskvě…

14:00 Putin obvinil Ukrajinu z přípravy únikové cesty pro teroristy

Ruský prezident Vladimir Putin ve svém projevu k národu potvrdil, že Rusko věří, že zadrželo všechny čtyři muže, kteří přímo zinscenovali útok na radnici v Krokově. Uvedl, že všichni byli zadrženi při cestě na Ukrajinu.

Všechny dosavadní zprávy naznačovaly, že k zatčení došlo v Brjansku, oblasti jihozápadně od Moskvy, směrem k rusko-ukrajinské hranici.

Putin ve svém projevu ujistil, že na ukrajinské straně se připravují na přijetí mužů. Řekl:

Všichni čtyři přímí pachatelé teroristického útoku, všichni ti, kteří stříleli a zabíjeli lidi, byli nalezeni a zadrženi. Pokusili se skrýt a přesunuli se směrem k Ukrajině, kde pro ně bylo podle předběžných údajů na ukrajinské straně připraveno okénko k překročení státní hranice. Celkem bylo zadrženo 11 osob.

Federální bezpečnostní služba Ruska a další orgány činné v trestním řízení pracují na identifikaci a odhalení celé komplicové základny teroristů: těch, kteří jim zajišťovali dopravu, vytyčovali únikové cesty z místa činu, připravovali skrýše, sklady zbraní a munice.

Poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak dnes již dříve naznačil, že ruský popis událostí nemá nic společného s realitou, a uvedl, že hledaní muži se pohybují směrem k „zablokovaným hraničním přechodům, kde probíhají aktivní boje a kde je každý metr prošpikován ruskými bezpečnostními složkami“.

11:43 Zadržený terorista popsal, co měl za peníze udělat

Video z výslechu na místě po zatčení jednoho z údajných teroristů.

Říká, že do Ruska přicestoval z Turecka a za tento čin měl dostat 500 tisíc rublů (5 000 USD). Při prvním výslechu uvedl, že mu za provedení útoku zaplatil někdo, kdo ho naverboval prostřednictvím služby Telegram.

 • Policie: „Co jste dělal v Crocusu?“
 • Podezřelý: „Střílel jsem.“
 • Policie: „Koho?“
 • Podezřelý: „Lidi.“
 • Policie: „Za co?“
 • Podezřelý: „Za peníze. Půl milionu rublů.“
 • Policie: „Kde jste vzal ty zbraně?“
 • Podezřelý: „Zbraně dodali sami.“
 • Policie: „Kdo jsou?“
 • Podezřelý: „Nevím. Psali na Telegramu, bez jména, bez ničeho.“
 • Pro peníze, půl milionu rublů.

11:30 Macron odsoudil teroristický útok v Moskvě

Francie důrazně odsuzuje teroristický útok v Moskvě, k němuž se přihlásil Islámský stát. Vyjadřujeme solidaritu s rodinami obětí, zraněnými a ruským lidem.

11:04 FSB tvrdí, že teroristé měli údajně vazby na Ukrajinu

Ruská tajná služba tvrdí, že se teroristé údajně snažili překročit rusko-ukrajinskou hranici a měli kontakty na ukrajinské straně.

 • V důsledku akcí speciálních služeb a orgánů činných v trestním řízení bylo zadrženo 11 osob, včetně čtyř teroristů, kteří se přímo podíleli na provedení teroristického útoku v Crocusu, a dále se pracuje na identifikaci pomocné základny.
 • Po spáchání teroristického činu se pachatelé pokusili o útěk, cestovali autem směrem k rusko-ukrajinské hranici.
 • V důsledku společné akce speciálních a donucovacích orgánů byli všichni čtyři teroristé zadrženi v rozmezí několika hodin v Brjanské oblasti. V současné době jsou převáženi do Moskvy.
 • Probíhají práce na zjištění všech okolností teroristického útoku. Již bylo zjištěno, že útok byl pečlivě naplánován. Zbraně, které teroristé použili, byly předem připraveny v úkrytu.
 • Po spáchání teroristického činu měli pachatelé v úmyslu překročit rusko-ukrajinskou hranici a měli příslušné kontakty na ukrajinské straně.

08:17 Ukrajinská rozvědka tvrdí, že střelba je provokací Putinových speciálních služeb

Obranná rozvědka Ukrajiny (DIU) prohlásila, že včerejší teroristický útok v Moskevské oblasti je záměrnou provokací Putinova režimu a mezinárodní společenství ji předvídalo.

Citace: „Vláda se rozhodla, že se bude zabývat otázkou, zda je možné, aby se na Ukrajině objevily nějaké nové informace: „Jedná se o záměrnou provokaci Putinových speciálních služeb, před kterou nás mezinárodní společenství varovalo. Kremelský tyran takto začal svou kariéru a chce ji stejným způsobem i ukončit: pácháním zločinů na svých občanech.“

Velvyslanectví USA v Rusku a britské ministerstvo zahraničí 8. března varovaly před možnými teroristickými útoky v Moskvě.

21:40 Medveděv: Zabijeme ukrajinské představitele, pokud jsou spojeni s útokem

Místopředseda Rady bezpečnosti Ruské federace, Dmitrij Medveděv uvedl, že Rusko zabije ukrajinské představitele, pokud budou spojeni s teroristickým útokem v Moskvě.

„Pokud se zjistí, že se jedná o teroristy kyjevského režimu, není možné s nimi a jejich ideovými inspirátory jednat jinak. Všichni musí být nalezeni a nemilosrdně zničeni jako teroristé. Včetně představitelů státu, kteří se takového zvěrstva dopustili. Smrt za smrt.“

21:15 K teroristickému útoku v Moskvě se přihlásila teroristická skupina ISIS

Informují o tom ruská média s odvoláním na oficiální sociální sítě teroristů.

Rozšířené prohlášení ISIS o podílu na teroristickém útoku v Moskvě vychází ze zastaralé šablony skupiny a může být falešné. Ruská média, která se dříve k zapojení ISIS přihlásila, tuto informaci rovněž vyvracejí.

07:00 Fotografie pachatelů střelby v Crosusu

Objevily se fotografie údajných teroristů, kteří se podíleli na střelbě v Crocusu. Ministerstvo zdravotnictví Moskevské oblasti uvedlo 145 obětí teroristického útoku.

21:03 Někdo odpálil ohňostroj na pozadí hořící budovy v Moskvě

Neznámá osoba zapálila ohňostroj na pozadí hořící budovy „Crocus City Hall“ v Moskvě, kde došlo k teroristickému útoku.

20:40 Nové záběry z „Crocus City Hall“ v Moskvě, kde došlo k teroristickému útoku.

19:35 Do budovy vtrhly speciální jednotky a začala operace na likvidaci teroristů.

19:28 V budově moskevské hale Crocus došlo k novému výbuchu, informovala ruská média. Čekáme na potvrzení fotografií a videí.

19:21 Operační služby uvádějí, že u hořící budovy s rukojmími v Moskvě je více než 50 posádek záchranné služby. Uvnitř budovy mohou být uvězněny stovky lidí.

❗️ Varování: Násilné záběry ❗️

19:11 Připomínáme, že USA a další státy před dvěma týdny varovaly, že dojde k teroristickému útoku.

19:05 Útočníci stříleli do davu lidí. Na videu jsou vidět nejméně 4 lidé se zbraněmi.

❗️ Varování: Násilné záběry ❗️

19:00 Záchranáři nemohou hasit, čekají na speciální jednotky

Záchranáři nemohou začít s hašením, stále čekají na speciální jednotky, které zatím nejsou na místě.

Od začátku útoku uplynula téměř hodina. V hořící budově je údajně uvězněno více než 100 lidí.

❗️ Varování: Násilné záběry ❗️