Japonské lodě během každoročního lovu loni v létě zabily 333 antarktických velryb, z nichž 122 bylo těhotných.

Japonská mořská expedice, která byla údajně považována pouze za „ vědecký výzkum", měla za následek zabití 122 březích velryb a 114 mláďat. Uvádí se to ve zprávě, kterou zveřejnila Mezinárodní velrybářská komise.

Podle prohlášení se japonští výzkumníci zaměřili na získání údajů o věku a velikosti žaludku velryb v jižním oceánu mezi Austrálií a Antarktidou. Velryby se zabíjely pomocí střel s výbušninou, což je samo o sobě považováno za kontroverzní metodu zabíjení, protože ryba může ve 40 % přežít výstřel a může být pouze zraněna tak, že zemře pomalou a bolestivou smrtí.

Japonští vědci napsali, že zabíjení ryb tímto způsobem bylo nezbytné, protože informace o věku velryby lze získat pouze z vnitřních ušních ucpávek těchto tvorů.

Oficiálně Japonsko tvrdí, že opakované lovecké výpravy nesou pouze vědecké cíle, ale v zemi zapadajícího slunce je legální prodej masa velryb na trzích a v restauracích. Podle zprávy z australských novin The Sydney Morning Herald, chce Japonsko oživit komerční lov velryb, proti kterému vystupují ekologičtí aktivisti po celém světě.

Mezinárodní soudní dvůr rozhodl, že japonská antarktická velrybářská expedice z roku 2014 byla nezákonná, ale Japonsko odmítlo přijmout tento soud. Poté byli znovu obviněni v roce 2015. Podle australských novin The Sydney Mirning Herald, má Japonsko v plánu zabít dalších 4 000 velryb během následujících 12 let.

Zdroj:  smh.com.au