Ukrajina se připravuje na pravděpodobnou eskalaci ruských útoků poté, co byla včera večer zabita dcera Alexandra Dugina – Darja Duginová – něčím, co vypadalo jako bomba v autě, když jela jeho autem domů z akce. (Foto: Shutterstock)

Na základě podrobností, které se objevily, se mnozí domnívají, že šlo o atentát na samotného významného, ale velmi kontroverzního ruského politického komentátora a filozofa.

V neděli ruský Vyšetřovací výbor v oficiálním prohlášení uvedl, že zahájil vyšetřování vraždy poté, co byla odpálena bomba v autě pod vozidlem Alexandra Dugina, které v té době řídila pouze jeho dcera Darja (podle očitých svědků na poslední chvíli vyměnil auto při návratu z akce).

Podle ruského Vyšetřovacího výboru byla Toyota Land Cruiser, kterou řídila, roztrhána autobombou v Moskevské oblasti poblíž obce Bolšoje Vjazemy při cílené vraždě neznámými subjekty:

„Vyšetřování se domnívá, že zločin byl předem naplánován a má charakter zakázky,“ uvedl v prohlášení a dodal, že vyšetřovatelé „zjistili, že výbušné zařízení bylo umístěno pod spodní částí vozu na straně řidiče“.

Vůdci proruské domobrany v Donbasu, mezi nimi především Denis Pušilin, vyzvali bojovníky, aby Duginovu smrt rychle „pomstili“. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nyní zároveň varuje své občany, že hrozí vážná eskalace.

Varování před možným zesílením ruských útoků a nutností ostražitosti Zelenskij uvedl v hodinách následujících po zprávách o cíleném zásahu:

„Měli bychom si uvědomit, že tento týden se Rusko může pokusit o něco obzvlášť ošklivého,“ uvedl ukrajinský vůdce ve svém každodenním videoposelství v sobotu pozdě večer. „Ale Rusko dělá totéž neustále každý týden po celý uplynulý půlrok.“

Několik dní před oslavami Dne nezávislosti Ukrajiny přijímají podle listu The Wall Street Journal mimořádná bezpečnostní opatření také někteří regionální gubernátoři:

V severovýchodní Charkovské oblasti, jejíž část zůstává pod ruskou okupací, vyhlásil gubernátor Oleh Synehubov tento týden řadu omezení pohybu včetně 36hodinového zákazu vycházení, který začne platit v předvečer Dne nezávislosti v úterý a potrvá do čtvrtečního časného rána.

„Berte prosím tyto kroky s pochopením a připravte se zůstat doma nebo v protiatomových krytech – to je naše bezpečnost,“ napsal na sociální síti Telegram. „Nedáme nepříteli šanci k žádným provokacím. V den naší nezávislosti budeme obzvláště ostražití.“

Ruský prezident Putin zatím oficiálně nereagoval ani se nevyjádřil k bombovému útoku na auto, jehož cílem byli civilisté na ruském území.

Zdroj: nbcnews.com