Americký prezident Donald Trump v prohlášení sdělil, že Spojeným státům se v obchodních rozhovorech s Čínou daří velmi dobře, nicméně podmínky pro možnou dohodu by se mohly velmi zhoršit, pokud by se Peking spoléhal na to, že v Bílém domě dojde ke změnám po volbách v roce 2020. (Foto: Wikimedia)

„V našich jednáních s Čínou se nám daří velmi dobře,“ prohlásil Trump přes Twitter.

„Jsem si jistý tím, že by rádi jednali s novou administrativou, aby mohli pokračovat v jejich praxi „odírání USA“ (600 miliard dolarů ročně), 16 a více měsíců je dostatek času pro vysávání pracovních míst a společností z dlouhodobého hlediska,“ dodal Trump.

Trump Peking varoval, prohlásil, že je pravděpodobné, že vyhraje. V takovém případě by pro Čínu bylo mnohem složitější dosáhnout dohody. Ta by mezitím utrpěla značné ekonomické škody.

„A potom, pomyslete na to, co se stane Číně, když vyhraji. Dohoda by byla O MNOHO SLOŽITĚJŠÍ! Mezitím se začnou houpat čínský supply chain a obchody, pracovní místa a peníze budou pryč!“ napsal Trump na Twitteru.

Napětí mezi USA a Čínou znovu eskalovalo na konci srpna, když Čína prohlásila, že zvýší cla z 5 na 10 % na americké zboží o hodnotě 75 miliard a zavede 25% cla na americké vozy.

Později americký prezident Donald Trump prohlásil, že USA zvýší existující cla na čínské zboží o ceně 250 miliard dolarů na úroveň 30 % ze stávajících 25 % od 1. října.

O týden později Trump prohlásil, že cla na čínské zboží budou zavedena podle plánu, ale také zdůraznil, že obchodní jednání s Pekingem pokračují.

Předtím se americký prezident Trump a čínský lídr Si Ťin-pching setkali během summitu G20 v japonské Osace, aby jednali o obchodu a potvrdili připravenost k dosažení vzájemně výhodné dohody.

Spojené státy Americké a Čína se nacházejí od loňského léta v obchodní válce. Washington tehdy zavedl cla na čínské zboží o hodnotě 50 miliard dolarů. Čína zavedla reciproční opatření. Od té doby proběhlo několik kol zvyšování cel na zboží.