Darja Duginová, dcera ruského veřejného činitele Alexandra Dugina, zemřela na následky výbuchu auta v Moskevské oblasti, řekl v neděli Andrej Krasnov, šéf sociálního hnutí Ruský horizont a její známý. (Foto: Twitter)

„Ano, je to velmi smutná událost, Darju jsem znal osobně,“ řekl Krasnov. Poznamenal, že vybuchlé auto patřilo Alexandru Duginovi.

„Bylo to vozidlo mého otce. Darja řídila jiné auto, ale dnes si vzala jeho auto, zatímco Alexandr jel jinudy. Vrátil se, byl na místě tragédie. Pokud jsem dobře pochopil, cílem byl Alexandr nebo pravděpodobně oni dva dohromady,“ řekl Krasnov.

U obce Bol’šij Vjazemi v Moskevské oblasti explodovala Toyota Land Cruiser Prado a zabila řidičku, informovaly v neděli orgány činné v trestním řízení.

Ukrajinská média Pravda uvedla, že Oleksandr Dugin je hnací silou ruské propagandy od krymské invaze v roce 2014 a jedním z architektů invaze na Ukrajinu v roce 2022.

„Dugin je na americkém sankčním seznamu osob, které se provinily agresí proti Ukrajině. Dugin je zakladatelem ideologického hnutí „neoeurasianismus“ a jeho politická činnost je zaměřena na vytvoření euroasijské velmoci prostřednictvím integrace Ruska s bývalými sovětskými republikami do nové Euroasijské unie,“ uvedla Pravda.

„Dugin je považován za ideologa „rasismu“, vyzýval k vraždění Ukrajinců. Mezinárodní tisk Dugina nazývá „Putinovým Rasputinem“ nebo „Putinovým mozkem“, který pomáhal formovat Putinův pohled na Rusko. Dugin byl také šéfredaktorem propagandistické ruské televize Tsargrad TV.“

Alexandr Dugin koncem dubna prohlásil, že každá země, která poskytne zbraně na pomoc Ukrajině v boji proti Rusku, by měla být připravena na to, že Rusko na oplátku dodá zbraně kterémukoli z agresorů.

„Pokud Spojené státy a evropské země v tichosti dodávají zbraně Ukrajině, proč by Rusko nemohlo dodávat různé zbraňové systémy svým partnerům a zástupným subjektům,“ napsal tehdy Dugin.

Ukrajina je příští týden v pohotovosti, protože se chystá oslavit Den nezávislosti. Prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že Rusko by během oslav svobody mohlo udělat něco „obzvlášť nepříjemného“.

Zdroj: scmp.com