Zelenskyj nabídl částečné příměří s Ruskem, aby obnovil mírové rozhovory

Poté, co USA zmrazily vojenskou pomoc a tvrdily, že Zelenskyj není připraven na mír, označil ukrajinský prezident incident v Oválné pracovně za „politováníhodný“ a znovu potvrdil svůj závazek k dohodě. (Foto: Shutterstock)
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý navrhl nový rámec pro částečné příměří s Ruskem a na X. stránce zveřejnil, že Kyjev by byl ochoten propustit vězně a souhlasit s příměřím, které by zakázalo dálkové útoky na civilní a energetickou infrastrukturu.
Nabídka přišla poté, co Trumpova administrativa prohlásila, že Zelenskyj není na mír připraven, a zmrazila americkou vojenskou pomoc, na kterou Ukrajina v boji proti ruské invazi spoléhá.
„Pak chceme velmi rychle projít všemi dalšími fázemi a spolupracovat s USA na dohodnutí silné konečné dohody,“ napsal Zelenskyj.
Příspěvek, který se nezmiňuje o zastavení pozemních operací na obou stranách, přišel poté, co rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa pozastavit pomoc vyvolalo na Ukrajině a v Evropě šokové vlny, které podnítily obavy, jak by tento krok mohl oslabit Kyjev na bojišti, a podnítily výzvy, aby se Evropané zasadili o zaplnění mezer, které by vznikly.
Rozhodnutí Washingtonu pozastavit pomoc – vztahující se na všechny budoucí dodávky americké vojenské pomoci Kyjevu – by mohlo být zrušeno, pokud Zelenskyj prokáže snahu v dobré víře účastnit se mírových rozhovorů s Ruskem, uvedl deník The Washington Post s odvoláním na amerického představitele.
Zelenskij ve svém úterním dlouhém poselství rovněž znovu ocenil americkou podporu po několika dnech kritiky republikánů, že nebyl dostatečně vděčný při své cestě do Washingtonu minulý týden, kdy se schůzka v Oválné pracovně zvrhla v hádku mezi ním, Trumpem a viceprezidentem JD Vancem.
Zelenskyj opakovaně děkoval Američanům za jejich příspěvky k ukrajinskému válečnému úsilí a mnozí na Ukrajině i v Evropě považovali schůzku za záměrnou snahu o Zelenského přepadení. Republikáni trvají na tom, že Zelenskij je na vině a měl by se omluvit.
Ve svém příspěvku se nad tím pozastavil, ale uznal, že způsob, jakým se schůzka odehrála, je „politováníhodný“.
„Je čas uvést věci na pravou míru. Rádi bychom, aby budoucí spolupráce a komunikace byly konstruktivní,“ napsal.
S myšlenkou částečného příměří původně přišla Francie, která navrhla případné měsíční „příměří ve vzduchu, na moři a v energetické infrastruktuře“, které by bylo možné lépe monitorovat než pozemní boje podél dlouhé frontové linie. Pokud by příměří obstálo, mohlo by být spojeno s jednáním o bezpečnostních zárukách a dalších otázkách a v případě dohody by po něm mohlo následovat případné vyslání evropských vojsk.
Přerušení pomoci šokovalo Ukrajinu, která v posledních třech letech války do značné míry spoléhala na americké zbraně. Vojenští analytici tvrdí, že má dostatek vybavení přinejmenším na několik příštích měsíců, aby udržela linii. Udržet boj v dlouhodobém horizontu však bude bez dalších zdrojů zbraní obtížné.
Zdroj: washingtonpost.com