Ukrajinský parlament zesměšnil Elona Muska kvůli tweetu zesměšňujícímu Zelenského

Zakladatel společnosti SpaceX zveřejnil obrázek ukrajinského prezidenta s popiskem: „Když už je to 5 minut a vy jste nepožádali o miliardu dolarů pomoci“.

Ukrajinský parlament a jeho předseda se posmívají miliardáři Elonu Muskovi poté, co na své sociální síti zveřejnil mem zesměšňující prosby prezidenta Volodymyra Zelenského o pomoc Západu proti silám Vladimira Putina.

Musk vlastní společnost SpaceX, která poskytuje satelitní komunikační služby Starlink, jež jsou pro obranné úsilí Ukrajiny životně důležité, ale jeho výroky někdy rozčilují Kyjev od plnohodnotné invaze, kterou Rusko zahájilo loni v únoru.

V pondělí brzy ráno Musk na své platformě X, dříve známé jako Twitter, zveřejnil meme, na němž je Zelenskyj a nápis: „Když už je to pět minut a vy jste si ještě neřekli o miliardu dolarů na pomoc.“

Ukrajinský vůdce a jeho vrchní poručíci po celou dobu války apelovali na své spojence, aby zajistili miliardy liber vojenské pomoci na přečkání a odražení ruské invaze.

Předseda ukrajinského parlamentu Ruslan Štefančuk se do Muskova vtípku trefil svým vlastním příspěvkem na X. straně.

„Případ, kdy se (Elon Musk) pokusil dobýt vesmír, ale něco se pokazilo a za 5 minut byl až po uši v s***,“ zjevná narážka na dubnový neúspěšný start rakety společnosti SpaceX.

Ukrajinský parlament na své oficiální stránce na X obvinil Muska ze šíření ruské propagandy a zveřejnil vlastní verzi memu s Muskovým obrázkem a popiskem: „Když už je to pět minut a nešíříte ruskou propagandu“.

Poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak, který v minulosti kritizoval některé Muskovy výroky, v příspěvku na X uvedl, že mlčení nebo ironie ohledně Ukrajiny nahrává ruské propagandě.

„Bohužel ne každý a ne vždy, ačkoli je významnou mediální osobností, ale je tisíce kilometrů od epicentra války, si dokáže uvědomit, co je to každodenní bombardování a pláč dětí, které přicházejí o rodiče.“

Ukrajinští představitelé kritizovali Muska na počátku války za to, že navrhoval, aby zvážili možnost vzdát se země za mír, což Kyjev důrazně odmítl.

Zelenskyj v září navštívil Spojené státy a setkal se s nejvyššími představiteli ve snaze zajistit další pomoc. O víkendu byla pomoc Ukrajině vypuštěna z provizorního opatření o financování, které schválil Kongres ve Washingtonu, aby zabránil uzavření americké vlády.

Washington je od loňské plné invaze Ruska největším jednotlivým dárcem Ukrajině, kterému poskytl vojenskou a finanční pomoc v hodnotě desítek miliard dolarů.

Přestože pravicoví republikáni, kteří podporují bývalého prezidenta Donalda Trumpa, stále častěji vyzývají k zastavení financování Ukrajiny, administrativa prezidenta Joea Bidena tvrdí, že očekává, že republikány ovládaná Sněmovna reprezentantů přijme opatření, které umožní, aby pomoc nadále proudila.

V neděli Biden naléhal na republikány v Kongresu, aby pomoc podpořili, a řekl, že je „unavený a otrávený“ z politických šarvátek, které téměř uzavřely vládu.

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba v pondělí uvedl, že Kyjev si je stále jistý podporou USA.

„Nemáme pocit, že by podpora USA byla narušena… protože Spojené státy chápou, že to, co je na Ukrajině v sázce, je mnohem větší než jen Ukrajina,“ řekl.

Dodal, že to, co se o víkendu stalo v americkém Kongresu, byl jen „incident“.

Zdroj: independent.co.uk