Armáda v pondělí převedla část svých satelitních operací na vesmírné síly, což je poslední krok k reorganizaci a rozvoji nejmladšího vojenského odvětví. (Foto: Flickr)

Kromě kontroly komunikačních satelitů bude v rámci rozšíření armádního velitelství vesmírné a protiraketové obrany, které sídlí v Huntsville v Alabamě, převedeno 500 lidí na základnu Schriever Space Force Base v Coloradu.

„Tento historický převod z armády na vesmírné síly bude znamenat první případ, kdy budou všechny vojenské satelitní komunikační funkce ministerstva obrany sloučeny pod jednu vojenskou službu,“ píše se v tiskové zprávě vesmírných sil.  

Čtěte dále: Mohl by přístup k potratovým službám změnit místo, kde armáda umístí své vojáky?

Armáda také převedla zhruba 78 milionů dolarů ze svého rozpočtu na rok 2022 na vesmírné síly, aby pomohla rozšířit infrastrukturu této služby.

Generálporučík Bradley Chance Saltzman, současný zástupce velitele vesmírných sil, kterého prezident Joe Biden nominoval na příštího velitele služby, v loňském prohlášení uvedl, že konsolidace vojenských satelitů je nutností.

„Potřebujeme vytvořit tuto jednotu úsilí kolem našich vesmírných misí, abychom zajistili, že budeme čelit těmto výzvám, kterým čelíme, protože vesmírná oblast se rychle stala mnohem přetíženější a mnohem více napadnutelná než … když jsem byl poručíkem nebo kapitánem obsluhujícím vesmírné kapacity,“ řekl Saltzman.

Noví armádní příslušníci převelení do vesmírných sil přišli z 53. signálního praporu, který má za sebou slavnou historii účasti v několika pozoruhodných vojenských kampaních včetně Francie, Itálie a Tuniska během druhé světové války, protiofenzivy během války ve Vietnamu a podpory operací Irácká svoboda, Trvalá svoboda a Nový úsvit na Blízkém východě.

Někteří z 500 příslušníků armády budou převeleni do jednotek umístěných v Marylandu, na Havaji, v Německu a Japonsku. Kromě toho bude v důsledku přesunu přibližně 200 civilistů převedeno z ministerstva armády do ministerstva letectva, uvádí Space Force.

V červnu bylo Námořní středisko satelitních operací – NAVSOC – na námořní základně Ventura County v Mugu v Kalifornii zařazeno pod vesmírné síly Space Delta 8 a označeno jako nová 10. letka vesmírných operací.

K mnoha přesunům armády a námořnictva mělo dojít na začátku letošního roku, ale Kongres je odsunul kvůli zpoždění při schvalování loňského rozpočtu.

Celkem má být v průběhu letošního roku do vesmírných sil převedeno 15 jednotek s 600 lidmi z armády a námořnictva dohromady.

Když v roce 2019 vznikly Vesmírné síly, spoléhaly se při rozšiřování svých řad do značné míry na přesuny mezi jednotlivými službami. V loňském roce bylo k přestupu do nejnovějšího vojenského odvětví vybráno 670 vojáků, námořníků a příslušníků námořní pěchoty v aktivní službě, čímž se jejich počet zvýšil o téměř 10 %.

Zdroj: military.com