Může to znít jako špatný dobrodružný film, ale francouzská cizinecká legie (francouzské síly složené z cizích státních příslušníků) by se mohla ocitnout v Jemenu a snažit se stabilizovat a kontrolovat oblasti. (Foto: Flickr)

Nedávné boje a výměny vládních představitelů v jihojemenské provincii Šabwa by mohly být předzvěstí hlubšího zapojení, neboť Francie údajně vyjednává o přístupu do této oblasti.

Francie se zajímá o potenciál vývozu plynu z Balhafu. Evropě by se hodil větší vývoz, protože válka v Rusku omezuje dodávky do střední Evropy.

Ačkoli Jemen není velkým vývozcem plynu ani v nejlepších dobách, během probíhající války prakticky nic nevyváží. Zdá se, že Francie by se ráda pokusila o jeho zvýšení z nuly na něco.

Bývalý jemenský ministr zahraničí Abú Bakr al-Kirbí naznačil, že francouzská cizinecká legie již možná dorazila do jemenské provincie Šabva:

Bývalý ministr uvedl, že probíhají francouzské „přípravy na vývoz plynu ze zařízení Balhaf … ve světle zvýšených mezinárodních cen plynu“ a ve snaze snížit závislost Evropy na ruském palivu v podmínkách celosvětové energetické krize, kterou zhoršil konflikt na Ukrajině.

Vzhledem ke všem komplikacím a bojovníkům v Jemenu, zejména na jihu, se zdá, že přidání francouzské cizinecké legie je sotva receptem na úspěch.

Francouzská cizinecká legie je armádní sbor složený z cizích státních příslušníků, historicky využívaný při francouzských zámořských dobrodružstvích. V posledních desetiletích od konce koloniální Afriky byla využívána jen velmi střídmě.

Ještě se uvidí, s kým se Francie spojí, protože v regionu jsou v této otázce mocnostmi Saúdové a Spojené arabské emiráty. Saúdové podporují vládu, SAE separatisty a obecně SAE v poslední době brání vývozu ze Šabvy, i když není jasné, zda jsou k tomu odhodlány.

Velká část mediálního pokrytí bojů v Šabwě zdůrazňuje její energetické zdroje, což zřejmě posiluje zájem o intervenci. Ačkoli je nepravděpodobné, že by se jim někdy podařilo vytěžit plyn úměrný nákladům na vstup do Jemenu, takto zřejmý problém se takovým operacím postaví do cesty jen zřídka.

Zdroj: antiwar.com