Mezi nejméně šesti lidmi zabitými při sebevražedném bombovém útoku v afghánském hlavním městě Kábulu jsou dva zaměstnanci ruského velvyslanectví, uvedli ruští představitelé a představitelé Talibanu. (Foto: Flickr)

Strážci zastřelili útočníka, když se blížil ke vchodu do konzulárního oddělení, uvedli úředníci.

Několik dalších osob bylo údajně zraněno. Žádná skupina se k bombovému útoku nepřihlásila. Jedná se o první útok na zahraniční misi v Afghánistánu od nástupu Talibanu k moci v srpnu 2021.

Předtím představitel Tálibánu uvedl, že bylo zraněno nejméně 10 lidí. Ruská státní tisková agentura RIA uvedla, že zraněn byl diplomat a člen ochranky velvyslanectví.

Jiná média uvádějí vyšší počty obětí.

Nebylo bezprostředně jasné, kdo by mohl chtít útočit na ruské zájmy v Afghánistánu, ani zda cílem bombového útoku – posledního z řady útoků v Kábulu i jinde – mohlo být podkopání bezpečnostních ujištění Talibanu.

„Dnes ráno došlo k výbuchu na ruském velvyslanectví v Kábulu – čtyři lidé a dva zaměstnanci ruského velvyslanectví byli zabiti a řada Afghánců byla zraněna,“ uvádí se v prohlášení mluvčího policejního šéfa Talibanu v Kábulu.

Dodalo, že sebevražedný atentátník byl spatřen pracovníky Talibanu střežícími ambasádu, když se blížil k lidem shromážděným před budovou.

„Byl identifikován ochrankou a zaměřen, což způsobilo výbuch,“ uvedl mluvčí.

Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že „neznámý bojovník odpálil výbušné zařízení poblíž vchodu do konzulárního oddělení“.

„Bez jakýchkoli pochybností hovoříme o teroristickém činu, který je naprosto nepřijatelný,“ řekl novinářům v Moskvě mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Zdroj: bbc.co.uk