Časopis The New Yorker upozornil na záhadný případ, který vznikl při vstupu Joea Bidena na post amerického prezidenta na americké ambasádě ve Vídni. (Foto: Flickr)

Americké ministerstvo zahraničí totiž zaznamenalo, že se diplomati, zaměstnanci a příslušníci rozvědných agentur na tomto velvyslanectví začali potýkat se zdravotními problémy bez viditelných příčin.

Připomeňme, že rakouské hlavní město je významným diplomatickým centrem, v němž sídlí řada mezinárodních institucí, kde působí mnohé světové rozvědky a vedou se rozhovory o íránském jaderném programu.

Celkem náhlé zdravotní potíže zasáhly zhruba 20 amerických diplomatů ve Vídni. Ministerstvo zahraničí USA ve spolupráci s dalšími americkými vládními úřady nyní vyšetřuje incident. Do vyšetřování je zapojena i Ústřední zpravodajská služba (CIA).

„Důkladně prošetřujeme zprávy o možných nevysvětlených zdravotních potížích lidí, kteří jsou součástí komunity kolem amerického velvyslanectví ve Vídni,“ uvedlo ministerstvo.

Mluvčí C.I.A. uvedl, že ředitel zpravodajské agentury, William Burns, byl „osobně seznámen s personálem postiženým anomálními zdravotními incidenty a je vysoce oddán jejich péči a určení příčiny těchto incidentů“.

Časopis The New Yorker také uvedl, že Burns označil tyto zdravotní neduhy spíše za „útoky“ než za incidenty.

Zdroj: exxpress.at