Úředníci Salt Lake City nacházejí po celém úpatí kopců v metropolitní oblasti Salt Lake City záhadné antény. (Foto: Twitter)

První byly objeveny téměř před rokem, ale v posledních měsících se objevují další. Zdá se, že tato zařízení přenášejí data v širokém okolí.

Jak jako první informovala televize KSLTV 5 v Utahu, záhadná zařízení se skládají z krabice s bateriemi, solárního panelu a antény.

„Tyto věže byly přišroubovány na různé vrcholy a vrcholky a hřebeny v okolí podhůří,“ vysvětlil Tyler Fonarow, správce rekreačních stezek ve městě, „a začalo to jednou nebo dvěma a nyní jich může být až tucet.“

Fonarow uvedl, že ten, kdo instaluje tyto malé sklolaminátové antény, nemá povolení k autorizaci na veřejném prostranství. Jeho oddělení tato zařízení zabavuje. Jedno našli minulý týden a další plánují odstranit ještě tento měsíc.

Další antény byly nalezeny na pozemcích spravovaných Lesní službou a Utažskou univerzitou.

Mluvčí univerzity právě vydal prohlášení o záhadných anténách:

„Od chvíle, kdy představitelé města Salt Lake City upozornili Utažskou univerzitu na nepovolené věže solárních panelů na úpatí kopců severovýchodně od čtvrti Avenues, zástupci Utažské univerzity aktivně spolupracují s úředníky městské správy veřejných pozemků, aby zjistili, zda je s věžemi spojen někdo z členů naší univerzitní komunity. Pokud je nám známo, věž umístěná na univerzitním pozemku není vlastněna ani provozována univerzitou. Oceňujeme spolupráci a obětavé úsilí města Salt Lake City při zjišťování vlastníků.“

Fonarow spekuloval, že zařízení by mohla být součástí decentralizované platformy pro bezdrátové připojení:

„Mohlo by to souviset s kryptoměnami a přenosovými sítěmi a s možností vydělávat na tom peníze,“ řekl, „takže to je další důvod, proč to chceme zastavit teď, než se to stane odkladištěm desítek a desítek dalších antén.“

Minulý týden byly na Facebooku Salt Lake City Public Lands zveřejněny fotografie „nepovolených věží se solárními panely“ nalezených v podhůří.

Někteří lidé, kteří na příspěvek na Facebooku reagovali, spekulovali, že by zařízení mohla být součástí sítě Helium.

„Pravděpodobně heliová síť, jak už několik lidí napsalo. Nebo nějaké opakovače sítě mesh? Nechápu, proč se bourají a je obrovská snaha je odvézt z veřejných pozemků, když pokud se jedná o opakovač sítě mesh, může být používán veřejností a je velmi důležitý v nouzových situacích / při selhání komunikace,“ uvedl jeden člověk.

„Jsou to zcela jasně heliové horníky mimo síť,“ uvedla další osoba.

Někdo se zeptal: „Ham radio repeater?“

Pokud jsou tyto spekulace správné, mohly by tyto záhadné antény být hotspoty připojující se k bezdrátové síti pro helium založené na blockchainu. Tento zcela nový motivační model umožňuje lidem zřizovat hotspoty, které fungují jako těžaři hélia a servírují data do zařízení. Lidé mohou vydělávat peníze tím, že si hotspot jednoduše koupí a připojí ho.

Zde je vidět, jak vypadá pokrytí héliem v okolí Salt Lake City.

V celé zemi je téměř milion hotspotů.

„Těžba HNT probíhá instalací jednoduchého zařízení na okno vašeho domu nebo kanceláře,“ píše společnost Helium na svých webových stránkách a dodává: „Tyto hotspoty poskytují kilometry pokrytí bezdrátovou sítí pro miliony zařízení ve vašem okolí, která používají Helium LongFi, a vy jste za to odměňováni v HNT. A díky inovativnímu modelu proof-of-work (říkáme mu „Proof-of-Coverage“) váš hotspot spotřebuje pouze 5 W energie.“

Neexistuje žádné potvrzení, že hotspoty Helium jsou zařízení, která úředníci našli, ale spekulace tomu skutečně nasvědčují.

Zdroj: ksltv.com