Dánsko od 10. září zruší všechna vnitrostátní omezení týkající se Covidu-19. (Foto: Flickr)

Dánský ministr zdravotnictví Magnus Heunicke v tiskové zprávě uvedl, že vysoká proočkovanost v zemi znamená, že pandemie je v Dánsku „pod kontrolou“ a již nepředstavuje „kritickou hrozbu pro společnost“.

Tento krok znamená, že Dánové se již nebudou muset při vstupu do restaurací, nočních klubů nebo na velké akce prokazovat certifikátem o přítomnosti koronaviru. Cestovní a hraniční omezení však prozatím zůstávají v platnosti.

Ještě 10. března 2020 Dánsko klasifikovalo Covid-19 jako nemoc, která představuje kritickou hrozbu pro společnost. To dalo vládě pravomoc zavést přísná omezení každodenního života. Byly uzavřeny školy, školky, univerzity a mnoho veřejných budov.

Omezení od té doby platí, i když v posledních měsících byla mnohá omezení zrušena. Dnes je pro vstup do mnoha restaurací, návštěvu fotbalových zápasů nebo fitness center vyžadován platný certifikát o koronaviru (doklad o očkování nebo negativní test).

Dne 10. září bude snížena klasifikace Covid-19, čímž skončí právní základ pro mnohá omezení. Od tohoto data již nebude vyžadováno potvrzení o přítomnosti koronaviru.

Podle oficiálních údajů je nyní plně očkováno více než 70 % dánské populace.

Heunicke uvedl, že tento pokrok byl hnacím motorem rozhodnutí: „Epidemie je pod kontrolou, máme rekordní míru proočkovanosti. Díky tomu můžeme 10. září upustit od některých zvláštních pravidel, která jsme museli zavést v boji proti Covid-19.“

Zdroj: forbes.com