Za okny začíná zima. A s ochlazením přichází i nachlazení a jiné bacily. V každém kolektivu se najde nezodpovědný člověk, který nemocný přijde do práce. A průšvih je na světě. Nemusíte hned běžet do lékárny a nakupovat drahé prášky! Podívejte se na seznam 11 přírodních léčiv, které jsou mnohdy levnější než chemické analogy. A hlavně je to příroda!

Výživová expertka Natalia Warlondová o 12 přírodních „babských" receptech promluvila na vegetariánské výstavě Veg Life Expo.

Kurkuma neboli indický šafrán

„Při začátku onemocnění si zalévám jednu nebo dvě čajové lžičky kurkumy vodou o teplotě 60-90 stupňů a vypiju to," říká Natalie.

Kurkuma je velmi ostrá, což se nelíbí všem. Proto je lepší do nápoje přidat ještě citron a med. Kurkumu nesmíte pít při autoimunitních onemocněních, protože je to silný prostředek a může vyvolat nežádoucí následky.

Med

Podle expertky enzymy, které med obsahuje, v organismu uvolňují peroxid vodíku: „Tento proces pomáhá tělu člověka bojovat s vnějšími infekcemi a zabraňuje rozšiřování bakterií."
Olej z černého kmínu

Silný čisticí prostředek, který se pije v měsíčních dávkách. Je nutné začít opatrně — z poloviny čajové lžičky po ránu na lačný žaludek. Nejdříve vám to nebude chutnat, což ale zmizí, jak se organismus bude čistit od toxinů.

Česnek

Česnek obsahuje alicin, který zabíjí plísně a parazity. Je možné ho rozdrtit na malé kousky a přidávat do jídla, další variantou je klasická česneková topinka. „Před prací se tomuto léku raději vyhněte," směje se Natalie.

Kůra lapače červeného

Kůra lapače červeného se ještě prodává pod názvem čaj lapačo. Není to silný prostředek, ale je dobré ho preventivně pít při prvních příznacích nachlazení.

Jablečný ocet

Sklenička vody s několika čajovými lžičkami jablečného octu vypijte ráno hned po probuzení, spouští práci trávicí soustavy. Jen je třeba použít kvalitní ocet.
Třapatka (Echinacea)

„S echinaceou to nelze přehnat. Je to imunomodulátorová bylina, můžete ji koupit v lékárnách v kapslích. Nebo ji lze přímo zalít a pít," pokračuje expertka.

Kysané zelí

Kysané zelí obsahuje mnoho probiotik. Dostává se do střev, které pozitivně ovlivňují. A tento orgán odpovídá za naši imunitu! Zelí je navíc zdrojem vitamínu C. Hrnek zelí obsahuje 75 % jeho denní normy.

Extrakt semen grapefruitu

Mastná látka se rozpouští v tekutině: 20 kapek ve 100-200 ml vody nebo džusu. Extrakt zabíjí přes 800 druhů virů a bakterií.

Kokosový olej

Obsahuje mnoho nasycených tuků a kyselinu laurovou, která má silné antibakteriální účinky. „Snažím se po ránu pít lžičku kokosového oleje," říká Natalie.

Oreganový olej

Látka karvakrol je obsažena v listech oregana a úspěšně bojuje i s kvasinkovou infekcí. Natalie radí, aby ho lidé užívali s medem, do kterého kápnou dvě až tři kapky oleje.

A jak proti nachlazení a dalším nemocem bojujete vy? Máte od svých babiček nějaké babské rady, které vás dokáží postavit na nohy? Podělte se s námi v komentářích.

Zdroj: snews.com