Znovuotevřené přístavy v Itálii a otevřené hranice přitahují stále více tzv. „uprchlíků“, z nichž někteří využívají „námořní záchranu“ jako lístek na nelegální přistěhovalectví do Evropy, další migranti dávají přednost balkánské cestě.

Vzhledem k tomu, že současný  migrační příspěvek „uvítacích azylových a uprchlických balíčků pravděpodobně nebude zastaven, tak vyvolává obnovený masový příliv ekonomických uprchlíků.“

Krátce před summitem evropských ministrů vnitra varuje bývalý rakouský kancléře Sebastian Kurz před novou vlnu uprchlíků a varuje před rostoucím počtem uprchlíků.

Současnou evropskou uprchlickou politiku Sebastian Kurz ostře kritizuje: „Nejenom, že mám pocit, že se něco společně v Evropě vaří. Ale také cítím, že Evropa má částečnou vinu.“

Kurz kritizoval zejména Španělsko a Itálii za „zvrat v migrační politice“. Opět platí, že „více otevřených hranic“ a „otevřených přístavů“  nejsou „příliš správnými signály vůči Africe a směrem k remorkérům“.

Kurz také kritizoval rozhodnutí rakouské spolkové vlády, že převezme každého čtvrtého uprchlíka zachráněného ve Středozemním moři z Itálie:

„Pokud jsou lidé ve Středozemním moři zachráněni, měli bychom udělat vše, co je v našich silách, abychom je vrátili zpět do země původu,“ uvedl Kurz v rozhovoru pro BILD.

Zdroj: pz.czpolitikstube.com