Poté, co v posledních týdnech státní představitelé a mediální odborníci zastávali postoje, které v různé míře ospravedlňovaly ruskou invazi a odsuzovaly expanzi NATO, Čína vydala podle svých slov nejautoritativnější prohlášení k válce na Ukrajině. (Foto: Flickr)

„Měla by být respektována svrchovanost a územní celistvost všech zemí, měly by být dodržovány zásady Charty OSN, měly by být brány vážně legitimní bezpečnostní obavy všech stran a mělo by být podporováno veškeré úsilí o mírové řešení krize,“ nastínil čínský ministr zahraničí Wang Yi při setkání s ukrajinským ministrem zahraničí Dmytrem Kulebou v New Yorku na okraj Valného shromáždění OSN tento týden.

Čínská státní média tato vyjádření zveřejnila v pátek a podle Wanga „tyto čtyři cíle představují nejautoritativnější prohlášení Číny k ukrajinské otázce a také základní přístup Číny k této otázce,“ uvádí agentura Bloomberg.

Stalo se tak poté, co na bezpečnostním summitu v Uzbekistánu před týdnem zazněla z Číny a Indie zřejmě vzácná veřejná kritika ruského prezidenta Vladimira Putina.

„Indický premiér Naréndra Módí pokáral Vladimira Putina a ruský vůdce uznal obavy, které minulý týden vznesl čínský prezident Si Ťin-pching, což byly známky nepříjemných pocitů Moskvy,“ uvedli tři západní představitelé,“ napsaly FT.

Módí Putinovi přímo řekl, že „nyní není čas na válku“. Zatímco někteří odborníci tvrdili, že Západ si tyto komentáře „vybírá“ a zveličuje jejich význam, FT to zdůraznil:

Výroky na summitu v Uzbekistánu zazněly několik dní poté, co ukrajinský útok donutil ruskou armádu vzdát se více než 3 000 km2 území. Komentáře byly „skutečným a jasným signálem“ roztrpčení, uvedl jeden z vysokých evropských představitelů a dodal, že Indie a Čína by mohly upravit své kroky vůči Rusku i Západu. Vysoce postavený evropský ministr řekl listu Financial Times, že si komentáře vyložili jako „skutečnou kritiku“.

V prvních měsících Čína buď zcela mlčela, když byla nucena odsoudit ruskou invazi na Ukrajinu, nebo naznačovala, že bezpečnostní zájmy Moskvy jsou legitimní. Washington dokonce obvinil Čínu, že Moskvě dodává vojenské vybavení – toto obvinění nebylo nikdy podloženo důkazy.

Wang na zasedání Valného shromáždění OSN koncem tohoto týdne řekl: „Musíme usilovat o to, aby strany obnovily jednání bez jakýchkoli předběžných podmínek“ – což je zatím nejjasnější ukazatel toho, že Čína nyní usiluje o obnovení dialogu, ale zdá se, že obě válčící strany jsou v tuto chvíli od jednacího stolu dál než kdykoli předtím.

Mezitím, v první přímé interakci od provokativní návštěvy Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu ve dnech 2.-3. srpna…

Zdroj: ft.com