V průběhu války proti Ukrajině Rusko strategicky umístilo pět svých špičkových baterií raket země-vzduch S-400 včetně jejich radarů na vojensky obsazeném Krymu. (Foto: Flickr)

  • Ruská ponorka třídy Kilo byla zasažena v Sevastopolu – protichůdné zprávy
  • Protilodní raketa R-360 Neptun zasáhla ruské odpalovací zařízení S-300 SAM
  • Ukrajinský Leopard 2 útočí na dva ruské tanky T-72, ty prchají

V době kratší než měsíc se však ukrajinskému námořnictvu podařilo zničit dvě tyto rakety. Je důležité poznamenat, že každé vyhlazení baterie S-400 Ukrajinci znamená zmenšení obranné pevnosti ruské černomořské flotily v jejím kotvišti v Sevastopolu.

Pozornost byla původně zaměřena na baterii S-400 umístěnou na mysu Tarchankut na severozápadním pobřeží Krymského poloostrova během vpádu 23. srpna. Následně se ve čtvrtek stala terčem útoku další baterie umístěná 36 mil jižně v Jevpatoriji.

Údajné úspěšné údery byly umožněny pomocí nejnovějšího provedení pozemní protilodní řízené střely Neptun ukrajinského námořnictva. Původní model posloužil k potopení křižníku Černomořské flotily Moskva v dubnu 2022. Tento původní model se mohl pochlubit působivým doletem 190 mil nesoucím 330kilogramový náklad, zatímco nejnovější verze zvyšuje dolet na 225 mil s bojovou hlavicí o hmotnosti 770 liber.

Ukrajina připravuje půdu pro budoucí flotilu F-16

Bezprostředním cílem ukrajinského námořnictva bylo uvolnit cestu ukrajinskému letectvu, aby se mohlo zaměřit na Černomořskou flotilu kotvící v okupovaném Sevastopolu.

Ve středu bombardéry letectva Suchoj Su-24 uspořádaly salvu řízených střel Storm Shadow britské výroby, která měla katastrofální účinky na suchý dok v Sevastopolu a po následném požáru se dvě válečné lodě – výsadková loď třídy Ropucha a ponorka třídy Kilo – staly nezachranitelnými.

Je logické, že Ukrajinci ještě nemusí být u konce. Zbytky Černomořské flotily tvoří několik desítek velkých válečných lodí, které jsou stále stejně náchylné na střely s plochou dráhou letu jako nedávno zničené lodě Ropucha a Kilo.

Vzhledem k tomu, že nedávné události vedly k vyčerpání baterie S-400, která měla původně tyto lodě chránit, je ochranná schopnost flotily značně narušena.

Proč S-400 selhal proti R-360?

Systém protivzdušné obrany S-400 je jedním z nejpokročilejších a nejschopnějších systémů na světě, který je určen k boji proti široké škále hrozeb, včetně střel s plochou dráhou letu, jako je R-360 Neptun. Účinnost jakéhokoli systému protivzdušné obrany však závisí na různých faktorech, jako je konkrétní scénář boje, taktika použitá útočníkem a schopnosti střely, proti níž je bojováno. V případě neúspěchu S-400 proti R-360 Neptune lze uvažovat o několika možných důvodech.

Jedním z možných důvodů neúspěchu S-400 by mohla být specifická taktika, kterou ukrajinské síly během střetu použily. R-360 Neptune je známý svou manévrovací schopností a schopností letu v malých výškách, což může ztížit jeho odhalení a zachycení.

Dalším faktorem, který mohl přispět k selhání S-400, jsou protiopatření použitá R-360 Neptun. Střely s plochou dráhou letu často využívají různá protiopatření, jako je rušení radaru nebo klamné cíle, aby zmátly a vyhnuly se systémům protivzdušné obrany.

Neúspěch S-400 proti R-360 Neptune lze přičíst také přirozeným omezením samotného systému protivzdušné obrany. Ačkoli je S-400 velmi schopný, žádný systém není dokonalý a vždy existují potenciální zranitelnosti nebo slabiny, které lze využít. Je možné, že konstrukce nebo specifické vlastnosti R-360 Neptune představovaly jedinečnou výzvu, na kterou nebyl S-400 optimalizován, aby jí mohl účinně čelit.

Z čeho je R-360 vyroben?

Ukrajinská řízená střela R-360 Neptun je moderní protilodní raketový systém. Je určena k zasahování hladinových lodí a námořních cílů na vzdálenost až 280 kilometrů. Střela je významným pokrokem pro obranné schopnosti Ukrajiny a představuje významný krok vpřed v jejich domácí raketové technologii.

Střela R-360 Neptun pracuje s kombinací inerciálního navádění a aktivního radarového navádění. Je vybavena raketovým motorem na tuhé palivo, který zajišťuje pohon po celou dobu letu. Naváděcí systém střely využívá k navigaci k cíli předem naprogramované body cesty a aktualizace z radaru. Jakmile se dostane do blízkosti cíle, převezme řízení aktivní radarový vyhledávač, který zajistí přesný zásah.

Pokud jde o materiály, je řízená střela R-360 Neptune konstruována především z lehkých a odolných kompozitních materiálů. Tyto materiály nabízejí vysoký poměr pevnosti a hmotnosti, což střelám umožňuje dosáhnout většího doletu a manévrovatelnosti. Použití kompozitních materiálů rovněž pomáhá snížit radarový průřez střely, což ztěžuje její detekci a sledování nepřátelskými radarovými systémy.

Bojová hlavice R-360

Střela R-360 Neptune je vybavena pokročilými senzory a výzbrojí, které zvyšují její účinnost. Je vybavena aktivním radarovým vyhledávačem, který dokáže detekovat a sledovat cíle i ve složitém prostředí.

Bojová hlavice střely je navržena tak, aby pronikla obranou moderních námořních plavidel a zajistila maximální poškození při dopadu. Střela navíc může provádět úhybné manévry, aby čelila nepřátelským protiopatřením a zvýšila své šance na úspěšné dosažení cíle.

Zdroj: bulgarianmilitary.com