Modrá pilulka, která byla uvedena na trh ve druhé polovině 90. let, měla původně léčit srdce. Stejně jako v případě penicilinu sehrála klíčovou roli náhoda. Americký farmaceutický gigant Pfizer si lék patentoval v roce 1996 a v roce 1998 získal povolení amerického úřadu FDA.

Společnost má svůj výrobní závod v Ringaskiddy, malé vesnici vzdálené jen několik mil od druhého největšího irského města Corku. A právě v Ringaskiddy lidé tvrdí, že výpary z továrny je činí sexuálně aktivnějšími i plodnějšími.

Továrna, která zaměstnává 1100 lidí a ročně vyprodukuje 45 tun viagry, údajně způsobuje svými výpary erekci lidem i zvířatům.

„Dostáváme viagru skrze výpary už léta zdarma,“ chlubí se místní. „Je úžasné, kolik lidí k nám přijíždí, možná ze zvědavosti, a usadí se tady. Jak říkají, je tu něco ve vzduchu. Pro některé chlapy s problémy je tato oblast s požehnáním,“ říká jedna z obyvatelek vesnice Sadie O’Gradyová.

„Dokonce jsme si všimli, že i psi se tu procházejí ve stavu sexuálního vzrušení,“ dodává Fiona Toomeyová, která léta pracovala jako zdravotní sestra na psychiatrii.

Pfizer označuje přesvědčení kolující mezi obyvateli za zábavný mýtus.

„Náš výrobní proces byl odjakživa vysoce sofistikovaný, stejně jako vysoce kontrolovaný,“ stojí v prohlášení firmy.

Podle statistických údajů je sice porodnost v této obci o něco vyšší, tvrzení místních obyvatel však není založeno na žádných reálných důkazech či měřeních.

Zajímavostí je, že viagra, jinak též sildenafil citrát, se nepoužívá pouze k řešení erektilních dysfunkcí. Používána je například u horolezců, kterým pomáhá předcházet akutní horské nemoci. Užívají ji také vojáci operující ve vysokých nadmořských výškách. A úspěšně je podávána předčasně narozeným dětem s akutním respiračním selháním.

Zdroj: zdravyclovek.cz